Ministrstvo za solidarno prihodnost je v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije pripravilo natečaj, v okviru katerega bodo izbrali strokovno najprimernejše rešitve nadomestitvenih stanovanjskih stavb, primernih za tiste, ki so jim lanske poplave uničile domove. Z obnovo želijo zagotoviti tudi trajnejšo rabo prostora.
Osnovni namen natečaja, ki se bo zaključil 21. marca, je zagotoviti ljudem, prizadetim v poplavah, dostopen in kakovosten nadomestitveni dom, ki bo čim hitreje na voljo za vselitev, so sporočili z ministrstva. Za razpis natečaja so se odločili, ker na trgu ni ustrezne ponudbe, ki bi odgovarjala potrebam ljudi po kakovostnem novem domu. "Vzporedno s tem smo upoštevali tudi razvojno komponento, saj se zavedamo, da popoplavna obnova ponuja tudi priložnost za okoljsko ustreznejše rešitve v prostoru," so zapisali.
Nadomestitvene stanovanjske stavbe, ki bodo racionalne po površini in se bodo v največji meri prilagajale zahtevam ljudi, bodo upoštevale tudi regionalne značilnosti in posebnosti mikrolokacije, kot sta naklon terena in orientacija, so napovedali.
Kakšne hiše bodo gradili?
V natečajnih pogojih so določeni naslednji tipi nadomestitvenih gradenj: enostanovanjska hiša, dvostanovanjska hiša, dvojček in vrstna hiša. Stavbe, ki bodo imele od 80 do 122 kvadratnih metrov uporabne bivalne površine, morajo biti načrtovane tako, da jih bodo lahko ljudje s preprostimi posegi nadgradili in prilagodili svojim potrebam. "Končni cilj je gradnja hiše za vse življenje, hiša, ki je načrtovana tako, da jo lahko s preprostimi spremembami prilagodimo za različna življenjska obdobja in situacije tako z upoštevanjem notranjega razvoja oziroma notranje rezerve stavb in enot kot tudi rast stavb z dodajanjem novih prostorov," poudarjajo.
Zmagovalne rešitve bodo objavljene v posebnem katalogu. Ta bo vseboval tri tipe stanovanjskih stavb, in sicer prostostoječo stanovanjsko stavbo, stanovanjski dvojček in vrstno hišo, so zapisali v razpisni dokumentaciji.
Prostostoječa stavba bo predstavljena v treh velikostih: kot enostanovanjska za tričlansko gospodinjstvo, enostanovanjska za štiri- in veččlansko gospodinjstvo ter kot dvostanovanjska. Pri slednji morajo predvideti dve možnosti: prva sta dve ločeni stanovanji, druga pa, da bo hiša medgeneracijska, pri čemer bi si jo delila starejši par in tričlanska družina.
Naslednja zahteva je, da mora biti prostostoječa enostanovanjska stavba za tričlansko družino predstavljena oblikovno skladno s tremi prizadetimi regijami: Koroško, Savinjsko in Škofjeloško.
Stanovanjski dvojček in strnjena gradnja (vrstna hiša) bosta predstavljena samo v eni velikosti, kot enostanovanjska stavba za tričlansko gospodinjstvo na srednje nagnjenem terenu, tipološko prilagojena Savinjski regiji. Ob tem pa so dodali: "Natečajnik naj pri snovanju dvojčka in strnjene gradnje upošteva tudi njuno možnost prilagoditve drugim velikostim in preostalima dvema regijama."
Kot še napovedujejo, bo katalog ponudil pet najboljših rešitev prostostoječih stavb ter po tri najboljše rešitve stanovanjskih dvojčkov in vrstnih hiš.
Enostanovanjska stavba bo predstavljena kot:
- stavba za tričlansko gospodinjstvo na srednje nagnjenem terenu, prilagojena tipologiji regije Koroška,
- stavba za tričlansko gospodinjstvo na srednje nagnjenem terenu, prilagojena tipologiji regije Savinjska,
- stavba za tričlansko gospodinjstvo na srednje nagnjenem terenu, prilagojena tipologiji regije Škofjeloška,
- stavba za štiri in veččlansko gospodinjstvo na srednje nagnjenem terenu, prilagojena tipologiji regije Savinjska,
- stavba s stanovanjem za starejši par in tričlansko gospodinjstvo na srednje nagnjenem terenu, prilagojena tipologiji regije Savinjska.
Dvojček bo prikazan kot:
- stavba z dvema enostanovanjskima enotama na srednje nagnjenem terenu za tričlansko gospodinjstvo, prilagojena tipologiji regije Savinjska.
Vrstna hiša bo prikazana kot:
- tri ali več enostanovanjskih enot za tričlansko gospodinjstvo, postavljenih v strnjenem nizu, na srednje nagnjenem terenu, prilagojenih tipologiji regije Savinjska.
Velikost
Kakšna naj bo velikost stavbe, določa Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč. "Za dve osebi v stanovanju je standardna stanovanjska površina v enostanovanjski stavbi 90 m, v dvostanovanjski stavbi 75 m, za tri osebe v stanovanju je standardna stanovanjska površina v enostanovanjski stavbi 100 m, v dvostanovanjski stavbi 85 m, za štiri osebe v stanovanju je standardna stanovanjska površina v enostanovanjski stavbi 115 m, v dvostanovanjski stavbi 95 m, za pet oseb v stanovanju je standardna stanovanjska površina v enostanovanjski stavbi 130 m, v dvostanovanjski stavbi 115 m in za več kot pet oseb v stanovanju se izračuna standardna stanovanjska površina tako, da se za vsako nadaljnjo osebo doda 6 m."
Razpis sicer predvideva velikosti stanovanj od 80 do 122 kvadratnih metrov. Največ kvadratov so, razumljivo, namenili prostostoječi enostanovanjski hiši za štiri- ali veččlansko gospodinjstvo, najmanj pa jih predvidevajo za stanovanje starejšega para v dvostanovanjski medgeneracijski hiši.
Okvirno so določili tudi velikost prostorov, ki naj bodo smiselno združeni z možnostjo pregraditve.
Lastniki hiš, uničenih v poplavah, ki jih bo predvidoma treba odstraniti (takih objektov je 348), imajo sicer na voljo štiri možnosti: da se preselijo v stanovanje ali hišo, ki je že zgrajena, da od države kupijo nadomestno nepremičnino, da prejmejo odškodnino ali da se odločijo za nadomestitveno gradnjo. "Po prvih odzivih ocenjujemo, da se bo velik delež odločil za nadomestitveno gradnjo," so zapisali na ministrstvu.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.