Slovenija

Kakšne so danes varnostne razmere v Novem mestu?

Novo mesto, 08. 05. 2026 19.50 2 min branja 29

Enotno sporočilo Novega mesta

Kakšno je pol leta po napadu na Aleša Šutarja vzdušje v Novem mestu? Se je po sprejetju Šutarjevega zakona stanje glede varnosti umirilo? Na Policiji pravijo, da je zaradi okrepljene prisotnosti policistov na terenu število kaznivih dejanj upadlo. Občani pa tega ne opažajo.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z novomeškim županom
    04:50
    Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z novomeškim županom
  • Iz 24UR ZVEČER: Razmere v Novem mestu
    03:15
    Iz 24UR ZVEČER: Razmere v Novem mestu
  • Iz 24UR: Novo mesto pol leta po napadu na Aleša Šutarja
    02:47
    Iz 24UR: Novo mesto pol leta po napadu na Aleša Šutarja

 

10.000-glava množica je tri dni po smrti Aleša Šutarja novomeški Glavni trg popolnoma zapolnila in zahtevala odstop predsednika vlade. In po žvižgih je Robert Golob napovedal spremembo. "Zakon se bo imenoval po Alešu Šutarju – da ne bomo nikoli pozabili, kaj je bila tista točka preloma, ki je državo prisilila, da se začne do nasilja obnašati drugače," je dejal premier.

Pol leta kasneje občani pravijo, da jih še vedno skrbi za varnost – predvsem otrok. "Ponoči je večinoma isto, podnevi pa ni več takšen problem," pravi mladi Novomeščan. Tudi drugi meni, da je res več nadzora. "Pri večjih dogodkih je več Policije." "Popolnoma nič drugače ni, vse je po starem, od tega ni nič," pa pravi tretja sogovornica.

Policija na drugi strani očitke zavrača, saj da so v prvih treh mesecih leta zaznali za slabo četrtino velik upad kaznivih dejanj. Organizirana kriminaliteta je upadla za dobrih 45 odstotkov, mladoletniška za več kot 70, kazniva dejanja splošne kriminalitete pa da so se zmanjšala za 31 odstotkov.

Novomeški župan Gregor Macedoni pravi, da so v občini konkretno spremembo občutili takoj po tragediji, ko je bilo na ulicah občutno večje število policistov. V nasprotju s Policijo pa trdi, da so se razmere znova poslabšale odkar so ustavni sodniki ustavili rubeže socialnih pomoči. "In mislim, da tukaj lahko iščemo vzroke, zakaj ljudje menijo, da ni drastičnih izboljšav. Ker v zadnjem času ponovno vidimo precej drzne prekrške," poudarja. Od kraj do napadov, pravi. "Ob tem pa tudi neučinkovitost – kazenskih postopkov, celotnega pregona. Ko Policija odkrije storilce oziroma dobi osumljence, jih potem tožilstvo ne procesira."

Zaradi česar ljudje po njegovih besedah še vedno dvomijo v učinkovitost sistema.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI29

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

niktalop
09. 05. 2026 18.19
Razmere so še vedno ciganske.
M_teoretik
09. 05. 2026 09.02
Z interventnim zakonom bodo vsi pereči problemi rešeni. Med njimi bo rešitev tud za kanal C0!?
Slavko BabIč
09. 05. 2026 08.44
Pravjo Dolejčki, da so se Romčki malo umirili!
Resnico ti povem
09. 05. 2026 08.19
Bolje je, samo težava je miselnost. Kot vseh oseb, ko enkrat kradeš, kradeš za večno, ni važno, katere polti si, narodnosti. Pa naj napišejo še tak zakon. Mora se pa zakon upoštevat brez debate! Jaz bi zaposlil še 1000 policajev in na takih območjih jih podal. In dodatnih 40 sodnikov, ker če hitro ne sodiš, velike ali male ribe, nisi nič naredil. Sem pa iz Novega mesta, bolje je, ne samo gledat in poslušat novinarske race na TV ( tolk, da filajo dnevni program..) in kakšno osebo dve, ki data intervju ali pa župana Macedonija, ki mora tako govorit, da se narodu ne zameri, pa še desno usmerjen župan je... Veste, kaj se pa dogaja, mularija do 15 let razgraja v Novem mestu, sami belci, tudi Slovenci notri, mešane narodnosti.... Tukaj niso romi. Nazadnje so se spravili na hišnika osnovne šole, razbijajo fasade in kurijo kontejnerje šplošnih odpadkov, itd...Zakaj nihče o tem ne govori... Kriminalisti vedo za njih, samo kaj, ko so pod 15....
Hudi časi
09. 05. 2026 13.04
Vi bi zaposlili 1.000 policistov? Kot prvo, kje bi jih dobili? Že sedaj težko dobijo nov kader. Povišanje plač bi pomagalo, ampak takoj gospodarstvo skoči v zrak, da se plače v javnem sektorju višajo. 1.000 novih zaposlenih, samo v policiji, pomeni, da bi znova govorili, kako se v JU povečuje število zaposlenih, v gospodarstvu pa pada.
Smuuki
09. 05. 2026 14.28
Ni problem zaposliti policiste. Problem je ko vlada v odhajanju zaposluje za nefoločen čas ljudi ki jim nima dati kaj delat v javni administraciji. Dajmo te uradnike na čakanju dela prekvalificirat v policiste in naj delajo kaj uporabnega. Prezaposlitev bi se temu reklo. Za nekatere pa prva zaposlitev. Zdaj prejemajo plačo in nimajo dela
Dunce
08. 05. 2026 21.57
Po prenehanju izterjav kazni že skoraj vse po starem, streljanje, kraje, požari, prometni prekrški... Hvala, Robert, do volitev, je bil vsaj približno mir. Nedotakljivi
Veščec
08. 05. 2026 21.32
mau smo vloge zamenjal.zdej,smo mi tisti,ki diktiramo tempo,pa to
txoxnxy
08. 05. 2026 21.21
Policaji tako zmeraj lažejo in zavajajo , pa ni važn al gre za varnost ljudi ali stanje na cestah .
4krogci
08. 05. 2026 21.19
en uporabnik snegeca manj...ostalo pa vse isto
Nace Štremljasti
08. 05. 2026 21.15
ja šutar je dilal prašek,sedaj je pa bolje pravijo da so že drugi v igri,ki redno plačujejo pa ni več problemov
sakala1
08. 05. 2026 21.01
drgač so pa strastni ribiči na krki.mislim tut roštiljajo ni da ni uživajo bol kot kdorkoli
Kardinal v Kristusu
08. 05. 2026 21.02
Krsti, obhajila, birme... Tudi pobožni so bolj kot povprečen Slovenec
natas999
08. 05. 2026 20.59
iz prve roke ,nič ni bolje statistične podatke pa pozabite,golobova fora!!!
Antena
08. 05. 2026 20.36
Takoj jim ukiniti socialno pomoč. TAKOJ !
HeavyDxxx
08. 05. 2026 20.35
Komuniste ven iz državne uprave, medijev in policije.
jank
08. 05. 2026 20.42
Edini so v SDS. Trenutno aktivni so še Janša, Černač, Zver, R. Tomc, Jambrek, Rupel...
Hudi časi
09. 05. 2026 13.07
Večina komunistov je že v penziji in politično neaktivnih. Ostanejo še tisti, ki so bili člani partijske mladine in se sedaj bližajo penziji. Npr. Janša, Hojs...
Smuuki
09. 05. 2026 14.25
Letos na rožniku partijska zastava. Za koga pa če komunizma ni več? Dajte farbat koga drugega. Danes živimo v komunizmu pod taktirko prebarvanih strank s skupnim imenom burek koalicija ki jo tvorijo sd,svoboda, levica. Se res nihče ne upa reči bobu bob?
GrizzlyMravlja
08. 05. 2026 20.25
Če želimo napredek se država mora začet zgledovat po ameriki glede na povdročju represije. Ali pa da namesto gradite luksuzne zapore naredite enega po principu salvadorskega in vrjemite da si noben ne bi niti upal čigumov hopsnt iz trgovine Tukaj
Smuuki
08. 05. 2026 20.05
Take kot so bile. Kaj se je spremenilo? Nič. Manjšinci še vedno živijo s podarjenim denarjem za njih in ukradenim denarjem od delavstva. Vse je tako kot je bilo. Včasih je bila mala tatvina kaznivo dejanje zdaj je le prekršek. Za njih bolje kot prej. Kdo se iz koga norčuje? Burek koalicija iz pridnih, poštenih ljudi. Absurd
daiči
08. 05. 2026 20.25
Dobr si to napisu, se strinjamo z vsm.
jank
08. 05. 2026 20.44
Ne skrbi, vse bo rešil Janša in njegova revoluciona skrajno desničarska vlada.
Omreznina2024
08. 05. 2026 20.03
Nič ni boljše, kradejo na veliko ,celo slišim da gredo krast na sosednjo Hrvaško. 85 % od teh kraj ne najdejo , samo formalno popišejo.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763