Vlada, delodajalci in sindikati so začeli pogajanja o spremembah zakona o delovnih razmerjih. Če bodo uveljavljene, se bodo socialne pravice zaposlenih zmanjšale, trdijo sindikati. Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič pa nasprotno meni, da bi lahko s popravki zakona do konca leta dobili do sedem tisoč delovnih mest.
Cilj spreminjanja obstoječega zakona je po pojasnilih ministra več delovnih mest, večja socialna varnost, več investicij in ustanavljanje novih podjetij. "Prizadevamo si za to, da bi se v Sloveniji splačalo delati. Spremembe pa bodo poenostavile predpise, zmanjšale administracijo, večji poudarek dajejo kolektivnim pogodbam, pomenijo večjo prožnost in odzivnost," je dejal minister.
Da ima obstoječi zakon kar nekaj pomanjkljivosti, se je strinjal tudi predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Boris Mazalin, zmotil pa ga je način, kako je k spreminjanju zakona pristopilo ministrstvo. Predlogi, ki jih je predstavil minister, po Mazalinovem mnenju tako niso zgolj teze ampak že konkretne spremembe zakone, o tezah pa socialni partnerji sploh niso razpravljali. Po njegovem mnenju bi se morali najprej dogovoriti o tem, zakaj sploh spremembe in kakšne bodo posledice.
Z Mazalinom se je strinjal tudi predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj, ki je poudaril, da je za spremembe zakona nujno potrebno absolutno soglasje socialnih partnerjev, še prej pa se je treba dogovoriti o ciljih sprememb zakona, "sicer lahko pride do zaostrovanja".
Sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Samo Hribar Milič je poudaril, da se je treba vprašati ali zdajšnji gradualistični pristop omogoča Sloveniji, da bo šla v korak s konkurenco. "Spremembe zakona o delovnih razmerjih niso zadosten pogoj za večjo konkurenčnost gospodarstva, spremembe so potrebne povsod. So pa spremembe zakona nujen pogoj," je poudaril.
Spremembe zakona, ki je nastajal osem let, veljati pa je začel leta 2003, letijo na znižanje odpravnin, skrajšanje odpovednih rokov, ukinitev dodatka na delovno dobo, namesto njega pa bi stimulirali z dodatkom za delovno učinkovitost. Sindikati zahtevajo pogajanja s konsenzom, ki pa ga bo težko doseči. Komaj so se namreč uskladili, da se bodo sestajali ob petkih.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.