V letošnji pratiki je kazalo, da bo zima končno dobila pravo podobo, pravi ljubiteljski vremenar Dušan Kaplan. "Tudi začela se je lepo – Andrejev sneg, tisti, ki je železen in drži do Matije v februarju, se je pokazal, tudi Barbara je 4. decembra pokazala 10-20 povprečnih centimetrov snega. Do božiča je torej dobro kazalo, Lucijini dnevi so bili takšni, da smo se samo smehljali. Po božiču pa redno pride odjuga, vendar ne tako dolga kot tokrat, ko je prav neusmiljena. Tako topel januar ni najbolj naraven."
Zima naj bi po ljudskem izročilu svoj vrhunec dosegla ob svetih treh kraljih. "Kralji se vrnejo, zimo obrnejo," pravi Kaplan. Potem pa se izteka do 24. februarja. "Ta otoplitev pa je slaba napoved. Malo snega, malo sena. Marsikdo bo že zdaj pomislil, kaj vse bo pokosil septembra, da bo dopolnil, kar bo manjkalo poleti," pravi Kaplan.
Kaplan sicer meni, da bi utegnila snežni pošiljki, ki je napovedana za te dni, kmalu slediti ohladitev, ki bi se obdržala do svečnice. Potem pa se bo spet otoplilo.
In kaj se bo dogajalo v nadaljevanju? Septembra naj bi nas čakalo pravo lepo poletje, morda celo lepše kot v začetku julija, ocenjuje Kaplan. Ali pa v juniju, ki naj bi bil spet vremensko muhast, dodaja.
Božični dež pomeni mokro leto, še pravi Kaplan, in mesece, ki bi pomagali čebelarjem in vrtičkarjem, bodo kazili mokri dnevi. Vročina naj bi nato vztrajala od sredine julija do velikega šmarna. "Takrat bomo imeli pa tako vročino, da bomo pa spet debelo gledali, kaj se dogaja," pravi Kaplan.
Kaplan je sicer letošnjo vremensko pratiko posvetil lepotam Slovenije, lepoti slovenskega jezika in modrosti naših dedov.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.