Nekateri jih podarite dobrodelnim organizacijam, drugi vržete v najbližji zabojnik za zbiranje starih oblačil, tretji jih podarite svojim sorodnikom, prijateljem, nekatere boljše kose prodate na internetu, nekateri pa obleke, ko jih ne potrebujete več, vržete v smeti.
Še pred nekaj desetletji smo v povprečju oblačilo nosili po 10 let in več, zdaj vsako oblačilo običajno nosimo le od enega do treh let. Vsak Slovenec v povprečju tako zavrže 14 kilogramov tekstila na leto, kar na ravni države pomeni več kot 20 tisoč ton oblek. Slovenci le deset odstotkov oblačil podarimo ali posredujemo v predelavo, ostala pa končajo na smetiščih.
Novinarka Eva Kobe Pavlovič je za rubriko 24ur Inšpektor preverila, kam vse lahko odpeljete svoje obleke in kje na koncu dejansko končajo. Rdeči križ, Karitas, Zveza prijateljev mladine, Humanini zabojniki, izmenjevalnice oblačil, Zadruga dobrote, komunalna podjetja, trgovci z rabljenimi oblekami ... vse to so možnosti. Kako delujejo, kakšne obleke jemljejo in kje dejansko končajo? Odgovore na vsa ta vprašanja je poiskal 24ur Inšpektor, ki bo na sporedu jutri zvečer.
Na Rdečem križu so pojasnili, da je trditev, da vzamejo le obleke, ki so zlikane in prinešene iz čistilnice, mit. To torej ne drži. Drži pa, da sprejemajo oblačila, ki niso strgana, umazana ali zelo zdelana. "Vsi smo ljudje, tudi ljudje s socialnega roba imajo svoje dostojanstvo," pravijo. Če jim kdo prinese še ohranjena, le rahlo poškodovana oblačila, jih popravijo. Na Karitasu so zanikali zapise s forumov, ki špekulirajo, da si tamkajšnji delavci in prostovoljci vzamejo najboljše kose oblačil zase."Zagotavljamo vam to z našo notranjo etiko, ki jo imamo." Tudi na Karitasu ne jemljejo raztrganih oblačil. Kako izgleda v skladiščih za takšne obleke, kdo prihaja ponje, koliko ljudi z njimi osrečite ... jutri v 24ur Inšpektor. Kam pa z raztrganimi oblačili, kaj se zgodi z oblačili na Snagi in tudi o tem, kje končajo obleke, ki jih vržete v zabojnike Humane, koliko denarja zberejo z njimi in kam gre ta denar.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.