Slovenija

Sodišče razveljavilo odločbo ministrstva, AAG s tožbo za odstranitev kanala

Ljubljana, 08. 05. 2026 16.18 4 min branja 18

Gradnja kanala C0

Upravno sodišče je ugodilo tožbi organizacije Alpe Adria Green (AAG) ter razveljavilo odločbo ministrstva za okolje, podnebje in energijo, da presoja vplivov na okolje pri gradnji kanala C0 ni potrebna, je za STA potrdil odvetnik Klemen Golob, ki zastopa AAG. Napovedal je tožbo proti ljubljanski občini, s katero bodo zahtevali odstranitev kanala. Župan Zoran Janković je dejal, da sodišča spoštuje, obenem pa je izpostavil, da postopkov ni vodila občina, ampak upravna enota.

Upravno sodišče je po Golobovih pojasnilih odpravilo odločbo ministrstva za okolje, podnebje in energijo, s katero je ministrstvo odpravilo sklep Agencije RS za okolje (Arso) iz leta 2020, da je za vgradnjo povezovalnega kanala C0 z dodajanjem armiranobetonske kinete na območjih Vižmarij in Ježice v Ljubljani treba izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje.

"Arsov sklep iz leta 2020 je tako pravno veljaven v celoti," je pojasnil odvetnik, ki ima na sodiščih zoper izgradnjo kanala C0 odprtih še več ločenih postopkov.

Incident pri gradnja kanala C0
Incident pri gradnja kanala C0
FOTO: POP TV

Sekretarka brez ustreznega pooblastila

Kot je pojasnil, je upravno sodišče sklenilo, da državna sekretarka na okoljskem ministrstvu Tina Seršen ni imela ustreznega pooblastila za podpis odločbe, s katero je ministrstvo odpravilo Arsov sklep.

Da Seršen ni imela pooblastila za podpis odločbe, je menila tudi preiskovalna komisija DZ v prejšnjem sklicu parlamenta, ki jo je vodila Anja Bah Žibert (SDS). Na zaslišanju pred komisijo je Seršen dejala, da je odločbo podpisala v sklopu nadomeščanja ministra po pooblastilu.

S tožbo zoper ljubljansko občino

Kot je za STA danes izpostavil Golob, je najbolj sporen projekt v prestolnici zgrajen brez pravnomočnega sklepa o tem, ali je presoja vplivov na okolje potrebna ali ne. Kot je napovedal, bodo s tožbo zoper Mestno občino Ljubljana zdaj zahtevali ničnosti in odstranitev kanala.

Da je upravno sodišče 14. aprila pritrdilo njihovim ključnim opozorilom glede nezakonitosti postopka, povezanega z odpravo odločbe Arsa v zvezi s projektom kanalizacijskega kanala C0 na območju ljubljanskega vodonosnika, so v AAG poudarili tudi v sporočilu za javnost.

Med po njihovi oceni posebej pomembnimi ugotovitvami sodišča so izpostavili, da odločbe ni izdala oseba z ustreznim pooblastilom za vodenje in odločanje v upravnem postopku, da gre za absolutno bistveno kršitev pravil postopka ter da pogoji za uporabo izrednega pravnega sredstva po nadzorstveni pravici niso bili izpolnjeni, saj sklep Arsa iz leta 2016 v času odločanja ni bil pravnomočen. Sodišče je po njihovih navedbah tudi jasno poudarilo pomen sodelovanja nevladnih organizacij v okoljskih postopkih ter potrdilo pravni interes AAG za sodelovanje v postopkih, ki zadevajo varstvo okolja in zaščito pitne vode.

"Gre za pomembno zmago pravne države, transparentnosti in ustavne pravice do zdravega življenjskega okolja in pitne vode. Sodba potrjuje, da pri posegih na območjih strateških vodnih virov ni dopustno zaobiti zakonodaje, pravil postopka ali pravic javnosti do sodelovanja," so poudarili.

Od okoljskega ministrstva pričakujejo, da bo v ponovljenem postopku dosledno spoštovalo zakonodajo, zagotovilo zakonito in nepristransko odločanje ter v celoti upoštevalo okoljska tveganja projekta C0 za ljubljanski vodonosnik in oskrbo prebivalcev s pitno vodo. "Ob tem ponovno opozarjamo, da zaščita pitne vode ni politično vprašanje, temveč vprašanje javnega zdravja, varnosti prebivalcev in odgovornosti do prihodnjih generacij," so dodali.

Že konec marca je upravno sodišče po poročanju Domovine ugodilo tožbi lastnice zasebnega zemljišča na trasi, ki je tožila državo, ker je ljubljanska upravna enota na njeni parceli na Ježici ustanovila služnostno pravico za graditev kanala C0. Že po tej odločitvi je Golob, ki zastopa lastnico zemljišča, napovedal tožbo za odstranitev cevi.

Na odločitvi upravnega sodišča se je ob robu današnje slovesne seje mestnega sveta na ljubljanskem gradu odzval tudi župan Zoran Janković. Kot je dejal, sodišča spoštuje, obenem pa je izpostavil, da postopkov ni vodila občina, ampak upravna enota.

"Mi imamo pravnomočno gradbeno dovoljenje, nekdo mora povedati, kaj je narobe v postopku. Jaz si ne znam predstavljati, da bi se razveljavila, ampak sodišče je tisto, ki zadnje odloča. Mi bomo dali odgovor in bomo videli," je dejal.

Po njegovih besedah ima občina vse zgrajeno, glede morebitnih težav pri črpanju evropskih sredstev za projekt pa je povedal zgolj, da je zadeva na sodišču, a da bodo v primeru potrebe pravočasno oddali vlogo za podaljšanje skrajnega roka za zaključek projekta. Mestna občina mora to po sedanjem roku storiti najpozneje do februarja 2027.

Kanal C0 je del velikega komunalnega projekta Čisto Zate oz. Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljanskega polja. Ta projekt je z davkom vreden 135,6 milijona evrov, odobreno pa je sofinanciranje višini nekaj več kot 81 milijonov evrov. Od tega je sredstev EU skoraj 69 milijonov, državnih sredstev pa nekaj nad 12 milijonov.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI18

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jon Bacek
09. 05. 2026 18.33
Gospod 10% se bo preimenoval v gospod 25%. Težki časi prihajajo, zato si mora še več nagrabiti.
Jon Bacek
09. 05. 2026 18.31
Zokijevi varnostniki bodo spet pretepli nič krive kmete.
Smuuki
11. 05. 2026 16.16
Ni nujno. Lahko se zgodi da bodo enkrat varnostniki pobrali vse kar so dali. Vsaka stvar se enkrat konča. Kje piše da mora biti kmet vedno ponižen in vdan v usodo nadutih črnosrajčnikov. Upor proti okupatorju je častno dejanje. Zakaj ne bi enkrat bežali varnostniki?
Smuuki
09. 05. 2026 14.34
Vodo, pitno vodo uničiš enkrat za za zmeraj. Je res treba tvegati? Je res treba tvegati vodo za naslednje generacuje samo zato ker je to bljižnica? Za nekaj € prihrankov tvegamo vodo kot prvi pogoj za živlhenje. Motoristi, najbolj nori motoristi tvegajo manj kot nas v to sili srbski župan
Mikcar
09. 05. 2026 10.50
Kanalizacijo se absolutno da izvesti vodotesno v mejah normalnih razmer. Potres jo bo seveda premaknil,ampak to so dokodki,ki bodo vplivali na vse okoli nas. Boljše kanalizacije v sloveniji še ni. Na avtocestah je vodotesna kanalizacija zaradi event.izlivov goriva,olja,kemikalij nad vodotoki,jezeri,podtalnico in to se redno preizkuša. Na vsaki cesti se zgodijo taksne nesreče. A prepovemo prevoze teh snovi po sloveniji??? Ta kanal bo slej ko prej v uporabi medtem pa se morajo odvetniki,agencije,politiki najesti svojega kruha.
Mikcar
09. 05. 2026 10.42
Kanalizacijo se absolutno da izvesti vodotesno v mejah normalnih razmer. Potres jo bo premaknil
Smuuki
11. 05. 2026 16.18
Boš kaj manj trprl pomanjkanje pitne vode če bo vzrok potres? Izguba pitne vode za ljubljano kjer živi 300 000 ljudi ni več šala. Kako bi izgubo tega pitnega vira nadomestili? Onstaja plan b če bi šlo kaj narobe?
mali.mato
08. 05. 2026 21.55
Pa je odplaval nov mandat po kanalu C0.....
EU Dig. Cenzura
08. 05. 2026 19.20
Ko se ukazuje in dere na ljudi na gradbiscih je Zoki, ko pa jr kaj za sodisce je pa upravna enota!
M_teoretik
08. 05. 2026 19.04
A bo vsaj za šampinjone gojit, da ne bo šlo v nič!?
vednokontra
08. 05. 2026 19.03
Tovariš bo kandidiral za sobo v Dobrunjah in ne na Magistratu. So njegovi tovariši jasno povedali v kamero tujcev, kako strežejo stvari, goljufajo, kradejo in lažejo ljudem in državi.
Noleani
08. 05. 2026 18.46
AAG je pri nas edina naravovarstvena organizacijq, ki se bori za naravo in s tem tudi za ljudi. Edina, ki v večini primerov upošteva in deluje po priporočilih stroke. Vsi ostali vključno z Niko, Greenpece in Vesno, ki je na to temo sumljivo tiho, so samo kaviar aktivisti brez dejanskih dosežkov in reševanja perečih naravovarstvenih vprašanj. Končno se stvari postavljajo na svoje mesto. Dosedaj smo samo gledali kako politika in župan krišijo vse zakone in se nič ne zgodi. Najbolj ironično pa je, da se za vodo borijo ob boku AAG desni in ne zgodovinsko levi, ki naj bi skrbeli za naravo. Vsaj tako nas želijo prepričati.
Holy50
08. 05. 2026 18.40
Kanal je potrebno odstraniti. Občine gor vodno od lj naj si same zagotovijo čistilne naprave.
oježeš
08. 05. 2026 18.22
Ko človek spremlja vsa dogajanja po Sloveniji, se marsikaj nauči. Tudi braniti sebe in svoja dejanja. Učitelji so bili odlični, učenci jih le posnemajo, koliko znajo, je pa drugo vprašanje. Medtem ko eni lahko delajo kar želijo in še vedno lahko nastopajo v politiki in na političnih vodilnih mestih v državi, se drugi trudijo in z manj škode niso vedno uspešni.
zvoneti
08. 05. 2026 17.44
Lažnivec, sedaj pa je kriva UE in tam zaposleni??????? Upam, da njegove oprode sreča pamet, ker on nič ne podpisuje, nikomur ne telefonira, nima androida, nima računalnika......in da kdo spregovori o tem gnilem kriminalnem gnezdu.
Smuuki
08. 05. 2026 16.36
Se bo začelo počasi odmotavati to pokvarjeno štreno. Bi bil že čas da se organi pregona malo posvetijo temu liderju prevar in goljufij. Res da je pod zaščito struktur bivšega režima kar je preveč je pa preveč
FineFine
08. 05. 2026 16.33
Uf, tole pa je hud poraz za Jankovića.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763