Slovenija

Kandidat za veleposlanika na vsa usta hvalil Slovenijo

Washington, 05. 08. 2010 19.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

ZDA so lahko srečne, da imajo takšne zaveznike, kot je Slovenija, je dejal kandidat za novega ameriškega veleposlanika v Sloveniji na zaslišanju v pododboru ameriškega senata.

Joseph Adamo Mussomeli
Joseph Adamo Mussomeli FOTO: Reuters

Kandidat za novega ameriškega veleposlanika v Sloveniji Joseph Mussomeli je prestal zaslišanje v pododboru ameriškega senata. V predstavitvi je napovedal, da si bo prizadeval predvsem za izboljšanje gospodarskega sodelovanja med državama, ker so druge vrste sodelovanja odlične.

Predsednica pododbora za evropske zadeve v odboru za mednarodne odnose, demokratska senatorka Jeanne Shaheen iz države New Hampshire je v uvodni predstavitvi kandidata poudarila, da Slovenija že več kot leto in pol čaka na veleposlanika ZDA, in izrazila upanje, da bo senat Mussomelija hitro potrdil. Omenila je tudi, da je pred kratkim Slovenijo tudi obiskala in se pošalila z vprašanjem kandidatu, ali se mu ne zdi, da je imenovanje na položaj veleposlanika v Sloveniji nagrada za vse dosedanje položaje, kot je nazadnje pomočnik veleposlanika v Afganistanu.

Mussomeli se je odgovoru z nasmehom diplomatsko izmaknil in dejal, da ni priporočljivo govoriti, katere države so nagrada, ker lahko pride do težav z drugimi državami. Sicer je povedal, da je počaščen zaradi izraženega zaupanja in kot je v navadi predstavil svojo družino. Sicer le soprogo Sharon in najmlajšega sina Thomasa. Hči, ki je prav tako zaposlena v State Departmentu, je službeno v Savdski Arabiji, sin pa na študiju medicine v Connecticutu. Navzoč pa je bil nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Johnny Young.

'Slovenija je zanesljiv zaveznik'

Mussomeli je dejal, da je Slovenija v primerjavi z državami, kjer je doslej služboval, zanesljiv zaveznik z relativno odprto ekonomijo in trdnimi demokratičnimi ustanovami, kjer bo utrjeval že trdne vezi. "ZDA so lahko srečne, da imajo takšne zaveznike," je dejal Mussomeli in Slovenijo opisal kot državo, ki deli ameriške vrednote in je zelo zavezana zvezi Nato, v okviru katere je poslala vojake v Bosno in Hercegovino, še preden je postala članica.

Glede ameriško-slovenskega vojaškega sodelovanja je omenil sodelovanje nacionalne garde Kolorada in slovenske vojske v Afganistanu.

"Trgovinsko in gospodarsko sodelovanje sicer ni tako razvito kot druga področja sodelovanja, čeprav je slovenska vlada zavezana izboljšanju poslovnega ozračja," je dejal Mussomeli ter dodal, da Slovenija za ZDA ponuja številne gospodarske priložnosti.

Pripravljen pomagati

Kot prioritete svojega dela je Mussomeli naštel sodelovanje pri zagotavljanju varnosti, stabilnosti in blaginje na Balkanu in širitev partnerstva z ZDA, kot je sodelovanje na področju razminiranja, znotraj zveze Nato, širitev trgovinskega sodelovanja, spodbujanje nadaljevanja strukturnih reform, nadaljevanje sodelovanja na področju boja proti terorizmu, mamilom in mednarodnemu kriminalu ter angažiranje za več zavedanja o ameriških vrednotah in pogledih v Sloveniji. "Slovenija je pripravljena narediti več in moramo ji pomagati," je dejal Mussomeli.

Shaheenova je povedala, da je bila med obiskom Slovenije navdušena, kako je Slovenija pripravljena pomagati ostalim državam nekdanje Jugoslavije na poti v zvezo Nato in EU. Veleposlaniškega kandidata pa je vprašala, kako bo po njegovi oceni nedavna odločitev Meddržavnega sodišča v Haagu, da je neodvisnost Kosova v skladu z mednarodnim pravom, vplivala na odnose na Balkanu.

Mussomeli je poudaril, da je Slovenija priznala Kosovo med prvimi državami, in dodal, da si zelo prizadeva pomagati tako Srbiji kot Kosovu, da prideta skupaj. S procesom Brdo skuša Slovenija doseči, da državi vsaj sedeta za isto mizo in se začneta pogovarjati, morda o bolj pragmatičnih vprašanjih, ne pa o političnih, vendar da se vsaj pogovarjata.

Razhajanja glede Afganistana? To je pač demokracija!

Na vprašanje senatorke o odnosu Slovenije oziroma Slovencev do posredovanja v Afganistanu, je Mussomeli odgovoril, da je na žalost največji slovenski dnevnik pred kratkim napisal komentar v podporo umiku slovenske vojske po vzoru Nizozemcev.

Po Mussomelijevih besedah slovenska vlada ostaja trdna in bo kmalu število vojakov povečala na 90, vendar pa številka ni toliko pomembna kot to, da ne bodo imeli "funkcijskih omejitev" kot doslej. Osebno verjame, da je posredovanje v Afganistanu potrebno. Dodal je še, da v Sloveniji poteka podobna razprava kot v ZDA, in poudaril, da je to pač demokracija.

Mussomeli je zaslišanje prestal, zdaj pa ga čaka še potrditev kandidature v senatu, kar bi morala biti bolj ali manj formalnost. Vendar pa se senat konec tedna odpravlja na počitnice in glasovanja ni pričakovati pred septembrom. Mussomeli bo tako položaj predvidoma prevzel jeseni, konec septembra ali oktobra. Neuradno je dejal, da se poti v Slovenijo veseli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

snifff
07. 08. 2010 12.32
To je ravno tako da bi jaz hvalil Šri lanko, pa še tam nikoli nisem bil, niti ne vem kakšni ljudje so tam, kako živijo,kaj se dogaja pri njih, pa bi vam razlagal kakšni carji so, svašta...
Jimi1
06. 08. 2010 17.53
Ha, ha, ha... Neki drugi politik iz ZDA je pred časom v govoru v Sloveniji dejal, da imamo tu košček nebes... Torej danes tega "modela" nameravajo poslati v NEBESA... Komu se je ubožec tako zameril, da več ni zaželjen na zemlji?
Tonček Balonček
06. 08. 2010 13.57
Temu tipu še vedno ni jasno ali gre v Slovenijo ali na Slovaško! O tem ga niso spraševali niti v tistem pododboru, kjer se jim o tem sanja še manj!
zulj001
06. 08. 2010 12.49
Jaka demokracija, ko ti delodajalec ne isplača plače kar nekaj mesecev in mu nič ne moreš.....
volek
06. 08. 2010 12.01
Ko Američan kurtoazno nekaj hvali, ga moraš vprašati: do you really mean it? Potem ti on odgovori:oh well.... Američani so v pohvalah izredno radodarni zato je treba takšno nakladanje vzeti z veliko rezervo.
bemtisunac
06. 08. 2010 11.51
samo klobasanje in mlatenje prazne slame....jožef
cupofmarja@email.si
06. 08. 2010 10.55
jaka sreča:-))))))))))))))))kej bul smešnga že dolgo nisem prebrala:-))))))))
santamaura
06. 08. 2010 09.51
Bide v kopalnici bo imel zgolj za okras, ker ga ne bo potreboval
divus
06. 08. 2010 09.04
Pa kaj smo mi res totalni biki ti norci niti ne vedo v katerem bloku stanujemo in kje bi naj to bilo.
tron3
06. 08. 2010 08.44
Hamburgerčki so srečni da so v Sloveniji takšni ritolizniki, čestitam je prvi ki je povedal resnico o naših politikih
29350
06. 08. 2010 08.26
Tudi Amerikanci znajo lagati. Vecina jih sploh ne ve kje je Slovenija
Tonček Balonček
06. 08. 2010 08.13
John, po vojni so nemčija, Islandija, Grčija itd. prejele obilne ameriške finančne injekcije. Grčiji je grozil komunizem in so jim takoj dali par miljard, Islandija pa ej postala največkaj ameriška letalonosilka, preživljala s eje bveč ali manj od najemnine za ameriške radarje in rakete, le kaj naj bi počeli s svojo vojsko! In kej ej dane sIslandiaj? Totalni bankroT! Grčija? Totalni bankrot! Nwmčipa pa ima pač tardicijo, kadre in še kaj!
jazu
06. 08. 2010 08.03
pri nas vladajo komunisti ki naj bi bili proti zda,jim pa lezejo v ..tako da jih oni celo hvalijo -ironično
bnam 2707
06. 08. 2010 07.57
Seveda je možak prav povedal,samo da je namerno olepšal besedi" zvesti hlapci".Kaj pa Slovenija ima res zveste zaveznike v ZDA?Daleč od tega,saj se ni potegnila za pravično mejo v Istri,ampak so nam potisnili sredinec v sredino...
JanezNovakJohn
06. 08. 2010 07.16
Zanesljivi zavezniki kot je Slovenija, z davkoplačevalskim denarjem kupujejo orožje v Ameriki, da ga nato skupaj s Slovenskimi vojaki dajejo Ameriki za iskoriščanje (krajo) rudnin v Avganistanu in Iraku. Je človek še kje srečal večjo norost. Zločini ki jih s tem Amerikanci delajo, v resnici delamo mi. In to potencirano. Res smo Butalci !
JanezNovakJohn
06. 08. 2010 07.07
Nasilje rodi nasilje. Vendar kapital opravičuje nasilje. Kapital pa se hrani s kapitalom. Kje je meja kapitala ? samo v kapitalu. Bo od Avganistana kaj kapitala za Ameriko? če so rudnine, bo. In to je bistvo. Kapital je tudi proizvodnja orožja. Zlasti če to proizvodnjo finansirajo davkoplačevalci ( Beri OVCE ) iz zvestih držav. Ne želim da je Slovenija "zvesta država". Nekaj držav nima vojske. Napimer Islandija. Japonska in Nemčija sta bile po drugi vojni uničene in skoraj do danes nista imeli ofenzivne vojske. In kje danes kotirajo te države ?
RADO62
05. 08. 2010 23.45
Bilo bi zelo zanimivo, da bi izvedli anketo in se prepričali koliko slovencev jih v resnici podpira..... heh
juwel
05. 08. 2010 22.48
kako osladno,...kr neki
erikon
05. 08. 2010 21.14
Res je ...tako zvestih hlapcev težko najdeš !!!
povemvsem
05. 08. 2010 20.46
Torej,popolno uničevanje dveh držav je demokracija,zrušenje dveh nebotičnikov je pa teroristično dejanje?