Kandidat za novega ameriškega veleposlanika v Sloveniji Joseph Mussomeli je prestal zaslišanje v pododboru ameriškega senata. V predstavitvi je napovedal, da si bo prizadeval predvsem za izboljšanje gospodarskega sodelovanja med državama, ker so druge vrste sodelovanja odlične.
Predsednica pododbora za evropske zadeve v odboru za mednarodne odnose, demokratska senatorka Jeanne Shaheen iz države New Hampshire je v uvodni predstavitvi kandidata poudarila, da Slovenija že več kot leto in pol čaka na veleposlanika ZDA, in izrazila upanje, da bo senat Mussomelija hitro potrdil. Omenila je tudi, da je pred kratkim Slovenijo tudi obiskala in se pošalila z vprašanjem kandidatu, ali se mu ne zdi, da je imenovanje na položaj veleposlanika v Sloveniji nagrada za vse dosedanje položaje, kot je nazadnje pomočnik veleposlanika v Afganistanu.
Mussomeli se je odgovoru z nasmehom diplomatsko izmaknil in dejal, da ni priporočljivo govoriti, katere države so nagrada, ker lahko pride do težav z drugimi državami. Sicer je povedal, da je počaščen zaradi izraženega zaupanja in kot je v navadi predstavil svojo družino. Sicer le soprogo Sharon in najmlajšega sina Thomasa. Hči, ki je prav tako zaposlena v State Departmentu, je službeno v Savdski Arabiji, sin pa na študiju medicine v Connecticutu. Navzoč pa je bil nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Johnny Young.
'Slovenija je zanesljiv zaveznik'
Mussomeli je dejal, da je Slovenija v primerjavi z državami, kjer je doslej služboval, zanesljiv zaveznik z relativno odprto ekonomijo in trdnimi demokratičnimi ustanovami, kjer bo utrjeval že trdne vezi. "ZDA so lahko srečne, da imajo takšne zaveznike," je dejal Mussomeli in Slovenijo opisal kot državo, ki deli ameriške vrednote in je zelo zavezana zvezi Nato, v okviru katere je poslala vojake v Bosno in Hercegovino, še preden je postala članica.
Glede ameriško-slovenskega vojaškega sodelovanja je omenil sodelovanje nacionalne garde Kolorada in slovenske vojske v Afganistanu.
"Trgovinsko in gospodarsko sodelovanje sicer ni tako razvito kot druga področja sodelovanja, čeprav je slovenska vlada zavezana izboljšanju poslovnega ozračja," je dejal Mussomeli ter dodal, da Slovenija za ZDA ponuja številne gospodarske priložnosti.
Pripravljen pomagati
Kot prioritete svojega dela je Mussomeli naštel sodelovanje pri zagotavljanju varnosti, stabilnosti in blaginje na Balkanu in širitev partnerstva z ZDA, kot je sodelovanje na področju razminiranja, znotraj zveze Nato, širitev trgovinskega sodelovanja, spodbujanje nadaljevanja strukturnih reform, nadaljevanje sodelovanja na področju boja proti terorizmu, mamilom in mednarodnemu kriminalu ter angažiranje za več zavedanja o ameriških vrednotah in pogledih v Sloveniji. "Slovenija je pripravljena narediti več in moramo ji pomagati," je dejal Mussomeli.
Shaheenova je povedala, da je bila med obiskom Slovenije navdušena, kako je Slovenija pripravljena pomagati ostalim državam nekdanje Jugoslavije na poti v zvezo Nato in EU. Veleposlaniškega kandidata pa je vprašala, kako bo po njegovi oceni nedavna odločitev Meddržavnega sodišča v Haagu, da je neodvisnost Kosova v skladu z mednarodnim pravom, vplivala na odnose na Balkanu.
Mussomeli je poudaril, da je Slovenija priznala Kosovo med prvimi državami, in dodal, da si zelo prizadeva pomagati tako Srbiji kot Kosovu, da prideta skupaj. S procesom Brdo skuša Slovenija doseči, da državi vsaj sedeta za isto mizo in se začneta pogovarjati, morda o bolj pragmatičnih vprašanjih, ne pa o političnih, vendar da se vsaj pogovarjata.
Razhajanja glede Afganistana? To je pač demokracija!
Na vprašanje senatorke o odnosu Slovenije oziroma Slovencev do posredovanja v Afganistanu, je Mussomeli odgovoril, da je na žalost največji slovenski dnevnik pred kratkim napisal komentar v podporo umiku slovenske vojske po vzoru Nizozemcev.
Po Mussomelijevih besedah slovenska vlada ostaja trdna in bo kmalu število vojakov povečala na 90, vendar pa številka ni toliko pomembna kot to, da ne bodo imeli "funkcijskih omejitev" kot doslej. Osebno verjame, da je posredovanje v Afganistanu potrebno. Dodal je še, da v Sloveniji poteka podobna razprava kot v ZDA, in poudaril, da je to pač demokracija.
Mussomeli je zaslišanje prestal, zdaj pa ga čaka še potrditev kandidature v senatu, kar bi morala biti bolj ali manj formalnost. Vendar pa se senat konec tedna odpravlja na počitnice in glasovanja ni pričakovati pred septembrom. Mussomeli bo tako položaj predvidoma prevzel jeseni, konec septembra ali oktobra. Neuradno je dejal, da se poti v Slovenijo veseli.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.