Kot je znano bi s spornimi sporazumi države podpisnice ameriškim državljanom zagotovile imuniteto pred Mednarodnim kazenskim sodiščem.
Kot je v Tallinnu pojasnil vodja danske diplomacije, EU ne more govoriti državam, kaj naj storijo. "Ni na nas, da jim govorimo, kaj naj naredijo," je povedal, obenem pa izrazil upanje, "da želijo kot skorajšnje članice EU imeti skupno stališče z EU". "Vendar nanje ne pritiskamo. Informiramo, tako da vsakdo ve, kaj se dogaja," je povedal Moeller. Sicer je Stig Moeller menil, da nesoglasja o pristojnostih ICC za sojenje ameriškim vojakom ne bodo imela dolgoročnega učinka na odnose med ZDA in EU. EU nadaljuje "dialog z ZDA s ciljem, da bi razpršila njihovo zaskrbljenost glede ICC," je povedal.
Powell pisal evropskim vladam
Iz State Departmenta so danes sporočili, da je ameriški državni sekretar Colin Powell osebno pisal evropskim vladam, da bi nanje pritisnil, naj sklenejo dvostranski sporazum glede ICC z ZDA, še preden EU izdela uradno stališče o tem vprašanju.
Powell v pismu, ki nosi datum 16. avgust, od evropskih držav zahteval, naj dvostranski sporazum z ZDA podpišejo "čimprej", še pred uradnim stališčem EU. Powell se je še posebej pritožil nad tem, da so predstavniki Evropske komisije od kandidatk za članstvo v EU zahtevale, naj ne podpišejo sporazuma z Washingtonom, dokler Bruselj ne izdela uradnega stališča.
Washington je že v začetku poletja številnim državam predlagal podpis omenjenih sporazumov, v katerih bi se te zavezale, da ameriških državljanov, osumljenih vojnih in drugih zločinov proti človečnosti, ne bodo izročale ICC. Doslej sta z ZDA takšen sporazum podpisala Izrael in kot edina evropska država tudi Romunija. Petnajsterica naj bi sicer skupno stališče o tem vprašanju sprejela v začetku septembra. Danski časnik Berlingske Tidende, ki se sklicuje na kroge blizu danskega predsedstva EU, je danes poročal, da se je petnajsterica odločila zavrniti ameriško pobudo.
Po poročanju časnika Frankfurter Rundschau pa so medtem ZDA znatno povečale pritisk, da bi članice EU razdelili v tem vprašanju. Predvsem italijanska vlada naj bi bila pod hudim pritiskom, naj podpiše takšen dvostranski sporazum z ZDA.