Računsko sodišče je izvedlo revizije pravilnosti določanja in izplačevanja plač v treh ljubljanskih srednjih šolah, in sicer v Srednji gradbeni, geodetski, okoljevarstveni šoli in strokovni gimnaziji, Srednji trgovski in aranžerski šoli ter Elektrotehniško-računalniški strokovni šoli in gimnaziji (Vegova). Pod drobnogled so vzeli obdobje od 1. 9. do 31. 12. 2023, vsem trem šolam pa izrekli mnenje s pridržkom.

Iz naslova povečanega obsega dela izplačali za 43.382 evrov preveč plač
Na Vegovi so izplačevali delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela, čeprav pogoji za to niso bili izpolnjeni. Skupaj so v nasprotju z zakonom izplačali kar 43.382 evrov, je pokazala revizija.
Šola je pomočnici ravnatelja določila previsoko osnovno plačo in ji zato izplačala za 464 evrov preveč plače, pomočnicama ravnatelja ni obračunala delovne uspešnosti zaradi povečane tedenske učne obveznosti le za dejansko opravljene ure povečane učne obveznosti, eni od njiju pa je izplačala 154 evrov za delo, ki ni bilo opravljeno, je še ugotovilo računsko sodišče.
Po drugi strani je šola štirim javnim uslužbencem določila več ur povečane učne obveznosti, kot jo je bilo dopustno določiti v skladu z zakonom. Prav tako za šolsko leto 2023/24 ni določila potrebnega števila javnih uslužbencev za opravljanje nalog na posameznih delovnih mestih, z eno uslužbenko pa kljub spremembi vrste dela ni sklenila nove pogodbe o zaposlitvi.
Za 23.927 evrov nadurnega dela, ki ga niso znali utemeljiti
Srednja trgovska in aranžerska šola Ljubljana ni izkazala, da je bilo nadurno delo v znesku 23.927 evrov učiteljem odrejeno izjemoma, ker vzgojno-izobraževalnega dela ni bilo mogoče organizirati drugače.
Tudi v tem primeru šola ni določila potrebnega števila javnih uslužbencev za opravljanje nalog na posameznih delovnih mestih, v pogodbah o zaposlitvi pa ni opredelila vseh delovnih mest, na katerih so zaposleni opravljali delo, ter plačnih razredov na posameznem delovnem mestu..
Revizija je pokazala tudi, da šola delovne uspešnosti zaradi povečane tedenske učne obveznosti ni obračunala in izplačala za dejansko opravljene ure povečane učne obveznosti. Eni uslužbenki je tako izplačala 260 evrov preveč, dvema pa 125 evrov premalo delovne uspešnosti.
Izkazalo se je tudi, da je v nasprotju z zakonom eni uslužbenki določila več kot pet ur povečane tedenske učne obveznosti.
Učiteljem nadurno delo naložili v nasprotju s predpisi
V Srednji trgovski in aranžerski šoli Ljubljana je bilo nadurno delo učiteljem odrejeno v nasprotju s predpisi, šola ni določila potrebnega števila javnih uslužbencev na posameznih delovnih mestih, v pogodbah o zaposlitvi pa ni opredelila vseh delovnih mest, na katerih so javni uslužbenci opravljali delo, ter pripadajočih plačnih razredov.
Nepravilnosti so bile ugotovljene tudi pri določanju števila ur povečane tedenske učne obveznosti ter pri obračunu in izplačilu delovne uspešnosti iz naslova povečane tedenske učne obveznosti in iz naslova povečanega obsega dela.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.