Zakladnica slovenskih priimkov ponuja veliko možnosti za smeh in tudi za premišljevanje o izvoru posameznih priimkov. Od kod recimo Rituper, precej pogost v Prekmurju?
Igralec in pisatelj Milivoj Roš v svoji knjigi Vrnitev iz večnosti ponuja naslednjo razlago: Prekmurci naj bi nekoč s tem vzdevkom zmerjali ljudi, ki so se vrnili iz turškega ujetništva, v katerem so se navzeli navade umivanja namesto brisanja po veliki potrebi. V času, ko so Turki še taborili v Veliki Kaniži in čistih zadnjic pobirali harač po panonski ravnini, je bila namreč slovenskemu in še kateremu kmetu tovrstna skrb za higieno milo rečeno tuja. O izvoru priimka Drekonja, ki ga najdemo na Goriškem, si tako lahko mislimo svoje.
Med ''glasbenimi'' priimki v Sloveniji prevladuje splošni Godec, veliko je Trobcev, nekaj pa jih je tudi v ritem sekciji – Bobnov namreč. V razpoloženjsko-značajski sekciji vodi priimek Vesel, ki mu sledijo Ličen, Težak in Čuden. Sorazmerno veliko oseb v Sloveniji se v preteklosti iz teh ali onih razlogov ni moglo zares segreti in se danes pišejo Premrl. Korenjakov je Sloveniji 358, sledijo jim Fakini in Ravbarji, ki večinoma prihajajo iz jugozahodne Slovenije, sicer pa tudi priimek Zgaga ni ravno redek. Megla se najpogosteje pojavlja v Podravju in Pomurju, Mrak pa na Gorenjskem.
Če kdaj srečate osebo, ki se piše Kastrat, lahko upravičeno predvidevate, da prihaja iz Gorenjske, saj jih razen tam ne najdemo v nobeni drugi statistični regiji. A Kastratov je malo – devet, medtem ko je Tičev po Sloveniji 246, največ v osrednji Sloveniji in Podravju. Kavs se najpogosteje pojavlja v goriški in osrednjeslovenski regiji, vseh nosilcev tega priimka pa je 119. Ljubi živijo v jugovzhodni Sloveniji, Ljubcev pa je največ v Podravju.
Med priimki živalskega izvora je v Sloveniji najpogostejši Kos, sledijo pa mu Medved, Jelen in Volk. Precej pogost priimek Zver nosi 1275 oseb. Med priimki, ki izvirajo iz poimenovanja domačih živali, se statistično najpogosteje pojavljata priimka Kravanja in Gosak, medtem ko je med priimki, ki izvirajo iz poimenovanja hišnih živali, absolutni zmagovalec Maček. V Sloveniji sicer živijo tudi Piščanci, Osli, Prašički in seveda Merjasci.
Med priimki s kulinaričnim pedigrejem je največ Štrukljev, sledita Klobasa in Kruh. Nekatera slovenska osebna imena so tudi priimki, najpogostejši med njimi pa so Klemen, Marko in Gregor. Edino žensko ime, ki nam ga je uspelo zaslediti in se pojavlja kot priimek, je Andrejka, ki ga nosi 90 ljudi. Z vljudnim Hvala se, če smemo verjeti statističnemu uradu, podpisuje 742 ljudi.
Kaj pa znani Slovenci z nenavadnimi priimki?
Zlati časi priljubljenosti nekdanjega šolskega ministra Milana Zvera so mimo. Med sindikalisti je še trdno zasidran Branimir Štrukelj, med teniškimi igralci je po priimku drugouvrščeni Slovenec na lestvici ATP Grega Žemlja.
Med medijsko bolj izpostavljenimi Kosi sta Marta in Drago. Vodjo sekcije za promet Obrtne zbornice Slovenije Andreja Klobaso lahko na malih ali velikih zaslonih vidimo, ko avtoprevozniki grozijo z blokado cest, Rašo Sraka, ko nam v judu na tatamiju pribori kako kolajno. Znan je tudi zakonski igralski par Nataša Ralijan Tič in Gašper Tič.
Primož Kozmus je svetovno znan metalec kladiva, nosilec olimpijskega zlata, ki je letos preklical svoj nepreklicni umik iz atletskih aren in s stadionov. Blaž Zgaga je v zavest široke slovenske javnosti stopil z novinarsko peticijo, o kateri je razpravljal slovenski parlament. Zanimiv priimek ima tudi urednik in novinar Bojan Požar.
Vse, ki jih zanima, kako pogost je v Sloveniji recimo Merjasec, lahko za nadaljnje raziskovanje napotimo na spletno stran Statističnega Urada RS, http://www.stat.si/imena.asp. Seznam zanimivih priimkov je namreč poljubno dolg.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.