Slovenija

Karl Erjavec kot upanje

Ljubljana, 28. 11. 2020 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Alem Maksuti
Komentarji
280

Na parlamentarnih volitvah v Srbiji leta 2012 je Socialistična partija Srbije (SPS), stranka nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića, dobila 14,53 % in s tem zasedla tretje mesto. Čeprav je relativno zmago dobila Srpska napredna stranka (SNS), drugo mesto pa Demokratska stranka (DS), je takratni predsednik države Tomislav Nikolić (SNS) mandat za sestavo vlade podelil Ivici Dačiću, takratnem predsedniku tretjeuvrščene SPS. Dačić je postal predsednik vlade, njegova SPS pa je pristala v koaliciji z zmagovalko volitev SNS. Sestavil in vodil je vlado, čeprav je njegova SPS na volitvah zasedla (šele) tretje mesto. Pač, večstrankarska parlamentarna demokracija.

Podobno situacijo smo imeli po državnozborskih volitvah leta 2011, ko je na volitvah relativno zmago odnesla Pozitivna Slovenija (PS) Zorana Jankovića, vlado pa je sestavila drugouvrščena Slovenska demokratska Stanka (SDS) Janeza Janše. Identičen scenarij se je odvil po državnozborskih volitvah leta 2018, ko je SDS dobila relativno večino, vlado pa je sestavila Lista Marjana Šarca (LMŠ) skupaj s štirimi drugimi strankami in podporo opozicijske stranke Levica. Seveda je Janez Janša takrat, v duhu Donalda Trumpa, zagovarjal tezo o nelegitimnosti državnozborskih volitev, ker vlade ni sestavila relativna zmagovalka. To, da nihče od takratnega levo-liberalnega bloka ni hotel v koalicijo s SDS, so Janša in njegovi interpreti realnosti poskušali pojasniti s tezo o silah globoke države, ki bodo na oblast ustoličile kogarkoli, tudi neizkušenega Marjana Šarca, samo da Janša ne pride na oblast.

Trenutno poteka volilni kongres DeSUS-a, na katerem se obeta zmaga Karla Erjavca.
Trenutno poteka volilni kongres DeSUS-a, na katerem se obeta zmaga Karla Erjavca. FOTO: Bobo

Paradoksalna situacija se je Janši zgodila približno dve leti kasneje, ko se je Marjan Šarec odločil, da prekine agonijo stalnega doseganja parlamentarne večine (46 glasov), s katero je manjšinska vlada pod njegovim vodstvom imela konstantne težave. Janša je čez noč pozabil na nelegitimnost volilnega rezultata in v koalicijo povabil dr. Aleksandro Pivec (DeSUS) in Zdravka Počivalška (SMC), ki sta bila ministra tudi v Šarčevi vladi. Isti ljudje iz istih strank so praktično čez noč za Janeza Janšo postali sprejemljivi koalicijski partnerji. Eden od njiju je celo aktualni predsednik stranke, ki ga Janša po novem krivi, da mu je ukradel volitve leta 2014. Če za trenutek pustimo ob strani, kako Janez Janša razume demokracijo, zlahka ugotovimo nekaj, kar je izjemno pomembno za razumevanje trenutne politične situacije v Sloveniji.

Gre za to, da politika ni linearna stvar. Z drugimi besedami, politika ni enosmerna in z vsakimi volitvami (ali ob padcu/odstopu vlade) postaja umetnost možnega. Vsaka stranka ali politik se v takšnih trenutkih znajde v položaju, da ocenjuje svoje možnosti in koristi, ki si jih obeta od vstopa v vlado. Ker mandat poslanca v Državnem zboru (DZ) traja štiri leta, je to obdobje, ko stranke in/ali poslanci lahko kalkulirajo, kaj se jim bolj izplača: vstopiti v koalicijo ali ostati v opoziciji. Vse to je v večstrankarski parlamentarni demokraciji legalno in legitimno. Legalno in legitimno je tudi to, da minister v vladi ni bil izvoljen v DZ ali da predsednik opozicijske stranke v parlamentu ni poslanec (v trenutnem sklicu DZ je to primer Alenke Bratušek, ki predseduje stranki SAB). Legalno in legitimno je tudi to, da kandidat za mandatarja ni izvoljeni poslanec ali celo sploh ni član katerekoli od strank, ki bi ga kot mandatarja podprle. Zato so izjave o neprimernosti dr. Jožeta P. Damjana za mandatarja le puhlice, ki se jih najbolj poslužujeta Janez Janša in njegova SDS.

Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Trenutno poteka volilni kongres DeSUS-a, na katerem se obeta zmaga Karla Erjavca. Erjavec bo, sodeč po napovedih, postal novi stari predsednik. Za opozicijo v parlamentu predstavlja kakšno upanje, da stranko DeSUS popelje iz koalicije Janeza Janše. Slednji se tega zaveda in si zato za predsednika DeSUS-a želi kogarkoli, samo Karla Erjavca ne. Kot izbira se ponuja protikandidat Srečko Felix Krope, ki je v dveh letih izvedel vratolomno avanturo in kar dvakrat vstopil v stranko DeSUS, nazadnje s ciljem zamenjave neuspelega projekta z Aleksandro Pivec. Po vzoru kolega miličnika Vinka Gorenaka bi Krope na čelu DeSUS-a najbrž pomenil absolutno podrejenost Janezu Janši. Takšen odnos je v imenu DeSUS-a že imela Aleksandra Pivec. Ampak to bi pomenilo le nadaljnje propadanje in dokončno izginotje stranke DeSUS iz političnega prostora. Zato stranko DeSUS v tem trenutku lahko iz vsega poskusi izvleči le Karl Erjavec.

Karl Erjavec, ki bo izvoljen za predsednika, ni Karl Erjavec, ki mu je na začetku leta bila izglasovana nezaupnica na kongresu stranke. Politika pač ni linearna stvar. Prvič, Erjavec po novem predstavlja vse, kar Aleksandra Pivec ni bila. Predstavlja politika, ki bo v relaciji do predsednika vlade, ministrov iz kvote lastne stranke, poslanske skupine DeSUS in članstva, imel manevrski prostor, da določenim stvarem reče ne, oziroma da določene stvari spremeni. S prihodom Erjavca se končuje era, v kateri je stranka DeSUS, kot koalicijska partnerica, bila postavljena na margine političnega odločanja. Janez Janša se tega še kako dobro zaveda. Karl Erjavec je kaliber politika, ki kateremukoli predsedniku vlade lahko zagrozi z izstopom iz vlade, v kolikor to sodelovanje ni v interesu stranke DeSUS.

Po drugi strani Karl Erjavec, ki bo izvoljen za predsednika DeSUS-a, ni isti Karl Erjavec, ki je nekoč izjavil, da z Janezom Janšo ne bo sodeloval. Tega Erjavcu ne bo mogla zameriti niti trenutna opozicija. Še enkrat. Politika je umetnost možnega in v tej igri vsak od akterjev najprej mora poskrbeti za lastno korist in preživetje lastne stranke. V tem smislu bo Erjavec imel nekaj dela tudi na notranji fronti. Razbito stranko DeSUS je treba reorganizirati. Volilni kongres z novim vodstvom je idealna priložnost za to. Konec je z ero, v kateri se ministri iz kvote DeSUS-a vedejo, kot da so na to pozicijo padli z Marsa. Tako se je vedla Aleksandra Pivec, ki se je požvižgala na pozive poslanske skupine in poročala le predsedniku vlade. Delno se tako vede tudi novi kmetijski minister dr. Jože Podgoršek, od katerega v komunikaciji ne najdete niti ene same informacije o stranki, ki ji pripada. Erjavec je edino upanje, ki bo članstvu in kadrom DeSUS-a moral razložiti, da je s temi praksami konec, v kolikor želijo, da stranka preživi naslednje volitve.

Karl Erjavec na čelu DeSUS-a predstavlja upanje tudi za opozicijo. Čeprav se volilna matematika z izstopom DeSUS-a iz vlade Janeza Janše ne izide (ta bo še vedno imela podporo 46 poslancev v DZ), je potencialni odhod DeSUS-a iz vladne koalicije lahko močno simbolno dejanje, ki bo ustvarilo dodaten pritisk na poslance SMC-ja, saj so prototip teze o nelinearnosti politike. Po tem, ko so koalicijo pod vodstvom Marjana Šarca zamenjali za koalicijo Janeza Janše, so poslanci SMC-ja naredili javnomnenjski salto mortale, katerega rezultati bodo vidni po naslednjih volitvah. Ampak to dejanje je legalno in legitimno. Tako kot bi bilo legalno in legitimno, če bi poslanci SMC-ja v trenutni situaciji, ki ni ista kot tista marca letos, ko so postali del 3. vlade Janeza Janše, premogli toliko pameti, da uvidijo, kakšno škodo državi in družbi dela vladavina Janeza Janše in njegove SDS. Mogoče ni veliko, ampak v trenutni situaciji je Karl Erjavec edino upanje, da v slovenskem političnem prostoru pride do prepotrebnih sprememb.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (280)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

janez Kovač 1
30. 09. 2024 08.58
ja samo njega še rabimo,pa je katastrofa popolna!
Von_Clausewitz
02. 12. 2020 14.14
-1
A tega magarca kdo sploh jemlje resno ? Pozira na sliki, kot da se slika za UFC bwahahahaahha
peresni
02. 12. 2020 09.02
Na žalost moramo normalni Slovenci zopet računati na Erjavca. Žalostno, ampak vseeno bolje kot moralno socialni propad naše družbe.
maske-so-padle
30. 11. 2020 09.12
+1
Winston Churchill je nekoč dejal »Nikoli me ne skrbijo dejanja. Tisto, kar me skrbi, je odsotnost dejanj.« Modrost, katero bi si lahko za vzor vzela tako Erjavec kot tudi avtor tega članka. Nakladanje pač niso dejanja.
maske-so-padle
30. 11. 2020 09.05
+2
AM. Človek, ki služi z gonjenjem ene in iste mantre po naročilu drugih.
muci007
29. 11. 2020 20.36
+4
Karel Erjavec kot pogreb Sloveniji....
provni
30. 11. 2020 08.00
+0
iga_biba
29. 11. 2020 19.56
-1
angleški prevod Charlie Brown. Moral se je vrniti, saj odkar je odšel v politiki nič ne štima :)
Wolfman
29. 11. 2020 18.39
+3
Carl Veliki, bil mesaja za upokojence, danes pa slednji na robu revščine!
Iztok Strel
29. 11. 2020 18.03
+7
Bojkotirajmo vse članke Alem Maksuti -ja!!!
ina5785
29. 11. 2020 20.51
-4
Iztok Strel - A TI bereš le SVOJE komentarje??? g.MAKSUTI zadene VEDNO bistvo, zato ga MNOGI RADI BEREMO!! Če spadaš k svečkam, potem išči tam prijatelje in ga poskusite bojkotirati, kar seveda NE bo uspelo. Lahko pa NEHAŠ KOMENTIRAT, kar bo zate in za nekatere še boljše!!!
peresni
02. 12. 2020 09.00
Ti izgleda bojkotiraš Novo24...ker si vsepovsod drugje?
toti mišek
29. 11. 2020 17.24
+6
Bo trebalo dilerja počasi zamenjat!
riss
29. 11. 2020 15.51
+8
Pravzaprav si ta avtor AM ne zasluži, da se pogovarjamo pod njegovim člankom pa nič v zvezi z njim.
Oknaj 4
29. 11. 2020 15.41
+4
Ni bil izvoljen kot poslanec ,v svoji stranki je dobil nezaupnico kdo zdaj komu laže? Ko je bil minister za obrambo ste ga nekateri blatili češ da ni človek za ta resor ,kot zunanji minister tudi ni bil prav uspešen pri diplomaciji in komunikaciji npr arbitraža. Kje so tisti ki stalno zagovarjajo nove obraze mar ni Karel tudi stari obraz . Ali se pa levih brezmadežnih angelov vse to ne tiče
ehs64
29. 11. 2020 19.06
+1
Jožajoža
29. 11. 2020 14.54
+0
Karl Erjavec je bil vedno trgovec in je vedno špekuliral na način, da je za slovence iztržil največ.karel,čakamo te,reši nas.
ehs64
29. 11. 2020 19.07
+3
In nato svizec zavije čokolado.HAPPY THE END
muci007
29. 11. 2020 20.41
-1
Karel, zavozil boš še tisto kar je ostalo. Raje ne.
riss
29. 11. 2020 14.42
+5
Če bo Erjavec izvoljen, bo prišlo do dodatnega razkola v stranki Desus. Nekateri poslanci niso neumni (Polnar,...) in mu ne bodo slepo/rdeče sledili. Tudi drugi ne bodo poslušni, saj se zavedajo, da je Erjavec poslan od stricev iz ozadja in globoke države, ter bi jih samo izkoristil za svoj žep, ki bo bogato nagrajen, če zruši to vlado. Upokojenci v Karlovih očeh so popolnoma nepomembni. NAJBOLJŠE ZA UPOKOJENCE, DA SPLOH NE IZVOLIJO ERJAVCA. Slabšega za njih, od Erjavca sploh ni.
ehs64
29. 11. 2020 19.10
+2
G.Polnar je zelo načelen človek.Edini poslanec na levi sredini,ki ve kaj se dogaja v naši deželi,oziroma ki to v hramu demokracije jasno in argumentirano pojasni.
riss
29. 11. 2020 14.38
+5
Erjavec novo komunistično upanje.
ina5785
29. 11. 2020 13.59
-6
Ha ha ha. . . . . . . . . ja ljubi Jezus desničarji, a si ZOPET dopisujete sami med seboj??? Bolje vam bo na noratv, tja pašete!!! Tam se lahko booolj izživljate, Tukaj pa smetite, da levi več NOČEJO na portal, ker nihče NE more brat vaših neumnosti!!!!
ehs64
29. 11. 2020 19.14
+1
In to je zmaga.Tako vas bomo onemogočili,da lapate pionirčkove nauke.Halo ,smo leta 2020 v 21.st.n.št.Levaki ste pa še vedno sredi 20. st.
krneki_123
29. 11. 2020 13.36
+9
Veliki guru demokracije in politologije Maksuti.🤦 Kako on njegov inštitut razumeta demokracijo se na daleč vidi iz njegovih prispevkov. Prisesanec na državni proračunski denar, popolni nebodigatreba. Ko se bomo takšnih inštitutov znebili, se bo lepo poznalo na proračunu.
BETONSKI
29. 11. 2020 12.10
+5
KOALICIJA KUL SVOJE IN STRANKARSKE INTERESE BOMO POSTAVILI PRED SKUPNE INTERESE KAJNE TANJA FAJON TO IZJAVIŠ IN VSI PLOSKAJO.
BETONSKI
29. 11. 2020 12.12
+6
ČE BI JAZ TAKO IZJAVIL ,BI ŠEL V DRUGO DRŽAVO OD SRAMU.
muci007
29. 11. 2020 12.53
+3
Saj je v drugi državi. Kar naj tam ostane.
ehs64
29. 11. 2020 19.16
+3
Verjetno v državo jedrne Evrope koz so Turčija,Kosovo,Albanija...
Saloreich
29. 11. 2020 10.46
+9
Joj, ko človek že misli, da Maksuti ne more še nižje. Za tole škoda besed sploh ampak za tisto z Rogličevim gonjenjem kolesa pa samo tole: Roglič je za razliko od politkolesarjev vse pošteno in z lastnim trudom dosegel. Nikomur ni nič dolžan za razliko od politkolesarskih pijavk nesposobnih preživetja na prostem trgu.
HauSSer
29. 11. 2020 11.32
-7
@polter, ne pametuj. Tvoj pastir je že 30 let prisesan na državne jasli.....boš še kej na to temo zacvilil??
ina5785
29. 11. 2020 10.31
-5
Tragično v SLO je že to, da se je v samem začetku samostojnosti začelo s prevarami; hojs podtaknjenec v NSI, bavčar nekoč v dr.DRNOVŠKOVI strnki LDS, aleksandra pivec v DESUSu, polnar v DESUSU, krope v DESUSU, pa še bi lahno naštevali. . . . . . . . . . LEVICA je mlada stranka, vendar tam bi PODTAKNJENCA takoj prepoznali, ker tam se NE da igrat!!!!
0od0
29. 11. 2020 10.46
+5
BETONSKI
29. 11. 2020 12.03
+3
PA CIRILA PUCKA,TA JE BIL GLAVNI IZDAJALEC,NAJ MU BO ZEMLJA LAHKA,DO KONCA ŽIVLJENJA MU NE OPROSTIM.
ehs64
29. 11. 2020 19.19
-1