V drugem krogu četrtih predsedniških volitev v Sloveniji se bomo volivke in volivci odločali med Lojzetom Peterletom ter med Danilom Türkom ali Mitjem Gasparijem. Vsi predsedniški kandidati so poročeni, zato bomo 11. novembra Slovenci znova dobili prvo damo v državi.
To lahko postane Branka Berkopec Peterle, ki se je z opravljanjem državniške funkcije že srečala, Barbara Miklič Türk, ki je velik del življenja preživela v diplomatskih krogih, ali pa Mirjana Gaspari, ki je zelo uspešna v poslovnem svetu.
Protokol ni tako grozna stvar
O Peterletovi soprogi smo v minulih letih slišali manj kot smo pričakovali. Bila je soproga predsednika vlade, zunanjega ministra, poslanca državnega zbora, zdaj pa je soproga poslanca v Evropskem parlamentu. Kljub vsem tem funkcijam njenega moža, se v medijih ni preveč pojavljala. "Moja želja je bila, da ostajam bolj v ozadju, tudi zaradi otrok,“ pravi gospa Branka. "Želela sem, da bi ohranili eno domačnost, neprepoznavnost, da bi otroci tako lažje razvili svoje osebnosti,“ je še pojasnila.
A kot žena predsednika bi ravnala nekoliko drugače, saj od prve dame v državi že protokol zahteva svoje. Z vlogo, ki jo funkcija prinese, naj bi predsednikova soproga med drugim skrbela tudi za ugled in prepoznavnost, seveda pa taka funkcija omogoča tudi večjo možnost za humanitarnost. "Ljudem bi pomagala. Recimo ob takem primeru, ki smo ga imeli septembra, ko smo bili priča res velikemu neurju, bi organizirala dobrodelne koncerte in s tem pomagala ljudem,“ pravi Peterletova.
Vendarle se je s protokolom že srečala in pravi, da sodelovanje na teh sprejemih niti ni tako zelo težko, kot si predstavljamo. "So ljudje, ki so zadolženi za protokol in ti pojasnijo vse kar je treba narediti. Vsekakor je dobro, da si prebereš kaj o protokolarnih zadevah in da se jih tudi naučiš, če postaneš soproga predsednika. To so stvari, s katerimi je treba živeti,“ še dodaja.
Njena prednost je, tako sama, da se dobro počuti med domačimi ljudmi. Pozna svojo domovino, ki bi jo z veseljem predstavila tudi tujim gostom. Peterletova priznava, da ji je bil veliko večji izziv skrbeti za svojo družino, kot pa ji bil opravljati državniško funkcijo. Branka Berkopec Peterle je svojo srečo našla v družini, a hkrati poudarja, da razume tiste ženske, ki so se namesto družinskega življenja odločila za kariero. "Pomembno je prisluhniti svojemu srcu,“ še pravi Peterletova.
Zgledovala bi se po Štefki Kučan
Barbara Miklič Türk je kot soproga diplomata velik del življenja preživela v diplomatskih krogih. V organizaciji Združenih narododv, kjer je služboval njen mož, je bila predsednica ženskega kluba in pravi, da je v svetu položaj prvih dam vedno zelo pomemben. Kaže namreč na to, kakšen položaj imajo ženske v družbi. "Zato je pomembno, da se ve, da ima predsednik ženo, katera gre lahko kamor želi, da je razgledana...,“ je pojasnila gospa Barbara.
Kot prva dama bi se zagotovo zgledovala po prvi slovenski prvi dami, Štefki Kučan, ki je po mnenju Türkove odlično orala ledino. Vsekakor bi Türkova svojemu soprogu veliko pomagala. Visoke tuje goste pa bi z veseljem odpeljala na podeželje, saj pravi, da bi bile lahko naše turistične kmetije vzor v svetu.
Včasih v medijih Türkova deluje nekoliko zadržano, a pravi, da le zato, ker se nanje šele pripravlja. "Težko je govoriti in razmišljati, medtem ko te snemajo. Zgodi se, da človek prav s strahom pričakuje, kaj bodo mediji objavili in kaj izrezali,“ še ugotavlja Türkova.
Ne želi postati karierna soproga državnika
Mirjana Gaspari je javnosti poznana kot uspešna poslovna ženska. Bila je ena tistih, ki so pripravljali privatizacijo novomeške Krke. Bila je tudi v nadzornih svetih velikih podjetij. Zato ni čudno, da ko pomislimo na zakonca Gaspari, najprej pomislimo na posel.
Vendar pa gospa Mirjana pravi, da imata z možem povsem normalno družinsko življenje. Za sebe pravi, da ima veliko več socialnega čuta, kot ji ga pripisujejo v javnosti. "Sem človek, ki zelo rad pomaga,“ pravi Gasparijeva. Po nedavnih vodnih ujmah je z znankami zbirala oblačila, ki jih je kasneje poslala na prizadeta območja.
Protokola se ne bi ustrašila, pa tudi tuji jeziki ji gredo dobro z jezika. Govori namreč francosko, nemško in angleško. Kot soproga predsednika države bi v prvi vrsti rada ostala zvesta sama sebi in svoji karieri. "Zdi se mi, da mediji malo preveč poudarjate vlogo prve dame. Če je ženska zaposlena, ji verjetno manj časa ostane za preostale stvari,“ meni Gasparijeva. Pravi, da Slovenija ne potrebuje klasične prve dame, kot jo imajo ZDA. Protokolarne zadeve bi sicer opravljala, a karierna soproga državnika ne želi postati, je še pojasnila.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.