"Če bo na koncu ocena, da posamezni ministri niso sposobni in ne morejo zaradi različnih okoliščin izvesti programa, potem bo sledil tudi predlog njihove razrešitve in imenovanje novega," je bil odločen ministrski predsednik. O konkretnih imenih ni želel govoriti, saj pogovori še potekajo, napovedal pa je, da bo v kratkem ponovno predstavil ključna programska izhodišča, jih predstavil celotni koaliciji in vztrajal, da jih učinkovito izpeljejo.
Premier Rop je potrdil informacije o možnih menjavah ministrov še pred poletjem. Koalicijska partnerja - predsednika SLS Franca Buta in predsednika ZLSD Boruta Pahorja – naj bi že seznanil z imeni štirih ministrov, ki naj bi jih želel zamenjati. Po neuradnih podatkih naj bi se obetala zamenjava notranjega ministra Rada Bohinca, ministra za promet Jakoba Presečnika, ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franca Buta ter zunanjega ministra Dimitrija Rupla; ob tem naj bi se But "preselil" na mesto prometnega ministra Presečnika.
Odzivi na napovedane zamenjave ministrov
V SLS v tem trenutku ne vidijo razlogov za zamenjavo ministrov iz njihove stranke. Predsednik stranke Franci But se je zelo prizadeto odzval na namige, da naj bi odstopil kot kmetijski minister in prevzel drug ministrski resor promet in zveze. But je tudi ostro zavrnil govorice o tem, da naj bi odstopil kot minister in se posvetil samo stranki. "Jaz sem minister, ki hkrati vodi tudi stranko, ki jo želim prihodnje leto pripeljati na volitve kot stranko, ki bo tam dosegla dober rezultat. Kakšni ukrepi bodo od takrat in do takrat je stvar presoje stranke," pravi But.
Predsednik SLS in minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But se je prejšnji teden z Ropom pogovarjal o možnostih za izboljšanje dela vladne koalicije, vendar o konkretnih imenih ni bilo govora. Kot je But povedal na današnji novinarski konferenci, ni bilo na omenjenem sestanku rečeno nič konkretnega, razen da bodo v koaliciji razmislili o morebitnih spremembah. "Minuli teden sem bil na krajšem pogovoru pri premieru Ropu, kjer smo se pogovarjali o tem, kako izboljšati učinkovitost dela koalicije. Premier je omenil, da za mesec julij načrtuje določene kadrovske spremembe in dejal, da naj v stranki razmislimo, kako bi gledali na to. Česa bolj konkretnega pa se nismo pogovarjali, je povedal But.
V SLS sicer ne vidijo razlogov za zamenjavo ministrov iz svojih vrst, saj so zadovoljni z njihovim delom, vseeno pa so pripravljeni na dialog. But je ob tem poudaril, da ne namerava prevzeti prometnega ministrstva, kar naj bi bila sicer ena od predvidenih kadrovskih rošad. "Če bi se premier Rop vseeno odločil za zamenjavo katerega od ministrov SLS, kar je njegova pravica, bomo v stranki na to ustrezno reagirali." Izrazil je tudi obžalovanje, da še ni prišlo do napovedanega "velikega koalicijskega sestanka", ki bi bil "primerno mesto za takšne diskusije".
Vodja poslanske skupine SLS Janez Podobnik pa je ugibanja o zamenjavah "njihovih" ministrov ocenil kot provokacijo in dodal, da se ministrov, ki so predsedniki koalicijskih strank, v vladi ne zamenjuje. Izrazil je še željo, da bi bile v koalicijske pogovore o aktualnih temah vključene tudi koalicijske poslanske skupine. SLS ima sicer tri ministre, poleg Buta in Presečnika še pravosodnega ministra Ivana Bizjaka.
Tudi v drugi koalicijski stranki, ZLSD, so se zelo živčno odzvali na govorice o tem, da naj bi zamenjali paradnega ministra stranke Rada Bohinca. "Doslej nismo dobili nobenega predloga za kakršnokoli zamenjavo. Mislim, da ministri iz naše stranke, tudi Rado Bohinc, dobro opravljajo svoje delo in ne vidimo razloga, da bi se o tem sploh pogovarjali," pravi vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po Potrčevih besedah je premier Rop doslej koalicijske partnerje o tem obveščal tako kot javnost, da torej on sproti zagotavlja, da se program vlade izvaja, in da v tem okviru ocenjuje tudi delo ministrov, kar je v tem trenutku tudi aktualno.
Premier je koalicijsko ZLSD sicer seznanil z eno od možnosti za rekonstrukcijo vlade, je potrdil glavni tajnik stranke Dušan Kumer, ki pa je poudaril, da se o konkretnih zamenjavah niso pogovarjali. O tem naj bi sicer govorili na "velikem koalicijskem sestanku", vendar Kumer še ni mogel napovedati, kdaj se bodo koalicijske partnerice sestale. Najverjetneje se bo to zgodilo pred parlamentarnimi počitnicami. V združeni listi sicer menijo, da njihovi trije ministri (notranji minister Rado Bohinc, minister za delo Vlado Dimovski in ministrica za kulturo Andreja Rihter) uresničujejo njihove naloge, zato ne vidijo razlogov za zamenjavo. V stranki pa se niso pogovarjali niti o delu ministrov iz drugih koalicijskih strank, sicer pa ima premier na podlagi koalicijske pogodbe možnost, da predlaga zamenjavo ministra in jo tudi ustrezno argumentira.
Predsednik DeSUS Anton Rous je na današnji novinarski konferenci dejal, da je menjava ministrov v rokah predsednika vlade, ki sprejema tudi največjo mero odgovornosti za delovanje vlade. Verjame, da bo njegova odločitev modro in preudarno pretehtana ter da lahko vodi k večji kohezivnosti koalicijskih partnerjev. "Konkretnih predlogov v zvezi s tem predsednik vlade še ni predstavil," je dejal Rous. Na novinarsko vprašanje o njegovem imenovanju za ministrskega svetnika, o čemer so pogovori potekali decembra lani ob Ropovem imenovanju za premiera, je Rous odgovoril, da je ta kadrovska rešitev še odprta. "Smo pa v DeSUS vendarle kronali prizadevanja po ministru v vladi, saj smo dobili ministrico za regionalni razvoj Zdenko Kovač," je ocenil Rous.
Vladi je do konca mandata ostalo še leto in pol, izbrati mora programske prioritete in premier jih bo koalicijskim partnerjem tudi predstavil, je pojasnil izvršni direktor LDS Bogdan Biščak. Ocenjeno bo, ali sedanji ministri te naloge lahko uspešno izpeljejo, dokončno pa bo odločitev padla na koalicijskem sestanku vodstev in poslancev štirih strank, ki bo najkasneje do 15. julija, ko se začnejo parlamentarne počitnice. "Zaenkrat gre samo za razmisleke, nobenih predlogov za zamenjave ni," je dejal Biščak in dodal, da to velja tudi za morebitno zamenjavo zunanjega ministra Dimitrija Rupla.