Ministrica Andreja Katič sicer poročilo ocenjevalne skupine, ki je preverjala pripravljenost bataljonske skupine 72. brigade, še pričakuje, zato o podrobnostih še ne more govoriti. Ga bo pa prebrala z zanimanjem, saj želi videti, v katerih delih je skupina izboljšala oceno svojo usposobljenosti in kje je treba narediti še kaj, za njeno dobro delovanje v prihodnje. Poročilo jo zanima tudi zato, ker se želi prepričati, v kolikšni meri so na izboljšanje pripravljenosti skupine vplivale zamenjave na čelu Generalštaba Slovenske vojske (SV) in same skupine, je dejala.
Februarja bataljonska bojna skupina ni opravila preizkusa
Pripravljenost bataljonske bojne skupine je ocenjevalna skupina preverjala že februarja, a je takrat ugotovila, da je ta nezadostna, kar je naletelo na precejšen odmev v javnosti. Ministrica verjame, da je ta načet ugled zdaj v javnosti popravljen.
Ni pa februarski neuspeh po njeni oceni prinesel kakšnih negativnih učinkov na ugled SV znotraj same zveze Nato. "Nismo prva država, ki je takrat imela tak rezultat. Prav tako se bo to verjetno dogajalo tudi v prihodnje v različnih državah zaveznicah," je dejala. Po njenih besedah spodleteli preizkus ni bil obravnavan nikjer znotraj Nata, saj je to stvar vsake države posameznice ne zavezništva.
Bataljonska bojna skupina je namreč v petek uspešno končala usposabljanje in na preverjanju bojne pripravljenosti dosegla oceno, da je pripravljena za bojno delovanje. Preverjanje je potekalo po metodi, standardih in merilih Nata, opravili pa so ga ocenjevalci SV, ki sta jih spremljala častnika iz Natovega poveljstva v Izmirju. "Vsa področja so bila ocenjena z oceno pripravljeni za bojno delovanje," so v petek sporočili z ministrstva za obrambo.
Manj uspešna je bila enota februarja, ko je dobila oceno nepripravljena za bojevanje. Neuspeh je takrat v javnosti zelo odmeval, burni so bili tudi odzivi v politiki. Predsednik države in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor ter predsednik vlade Miro Cerar sta od ministrice Katičeve zahtevala poročilo o ukrepih za dodatno usposabljanje bataljonske bojne skupine. Neuspeh preverjanja je med drugim odnesel takratnega načelnika generalštaba SV Andreja Ostermana. Novi načelnik generalštaba SV Alan Geder pa je sredi marca zamenjal poveljnika 72. brigade. Njeno vodenje je prevzel polkovnik Uroš Paternus.
Vlada sprejela odločitev o dodatnih finančnih sredstvih za vojsko
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela odločitev o dodatnih finančnih sredstvih za Slovensko vojsko. Za ta korak se je odločila skladno s Strateškim pregledom obrambe iz leta 2016 in ker je "prepoznala spremenjene varnostne razmere, ki zahtevajo ustreznejše obrambne zmogljivosti".
Poleg tega gre za izpolnjevanje zavez, sprejetih v okviru Nata in skupne varnostne in obrambne politike EU, zato je ustavila padanje obrambnih izdatkov, v letih 2018–2023 pa se bodo, skladno s Srednjeročnim obrambnim programom, obrambni izdatki postopno povečevali in bodo do leta 2023 predstavljali 1,11 odstotka BDP. Cilj je, da bi do leta 2025 dosegli 1,2 odstotka BDP, načrtovana rast obrambnih izdatkov pa bo omogočila postopno približevanje zavezam iz Walesa, ki znašajo dva odstotka BDP.
Slovenija je ena redkih držav Nata in EU, kjer je odstotek obrambnih izdatkov glede na predhodno leto padel – iz enega odstotka v letu 2016 na lanskih 0,98 odstotka.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.