Znanstveniki iz organizacije Royal Botanic Gardens, Kew so v znanstvenih revijah Science Advances in Global Change Biology pred kratkim objavili zaskrbljujoči raziskavi, v kateri so preučevali stanje več kot 124 znanih vrst kavovcev.
Po njihovih odkritjih je divji sorodnik najbolj razširjene kave Arabice zdaj uvrščen na seznam ogroženih vrst. Ugotovili so tudi, da kar 75 divjim vrstam kavovcev grozi izumrtje, 35 jih ni ogroženih, za preostalih 14 vrst pa je premalo podatkov, da bi lahko z gotovostjo napovedali njihovo prihodnost.
Medtem ko prodaja kave raste in prinaša visoke dobičke, bodo zaradi izumrtja, ki grozi divjim vrstam kavovcev in podnebnih sprememb, ogrožene tudi najbolj priljubljene vrste kave za komercialno proizvodnjo in uporabo, med njimi priljubljena kava Arabica oziroma Arabski kavovec.

Zakaj bi izumrtje divjih vrst kakovcev vplivalo tudi na gojene vrste?

Večina divjih vrst kavovcev raste v afriških in madagaskarskih gozdovih. Te ogrožajo podnebne spremembe in krčenje naravnih habitatov, poleg tega pa tudi porast bolezni in škodljivcev, piše Guardian. Znanstveniki so namreč izračunali, da naj bi se v Etiopiji število gojišč arabskih kavovcev do leta 2080 zmanjšalo za kar 85 odstotkov, kar 60 odstotkov sedanjih površin za gojenje kavovcev pa bo konca stoletja po predvidevanjih postalo neprimernih za gojenje.
Etiopija je največji izvoznik kave v Afriki. Približno 15 milijonov ljudi v državi živi od kavne industrije. Ogroženost arabskega kavovca bi lahko imelo škodljive posledice na gospodarstvo te države. Če bodo izumrle divje vrste kavovcev bo to namreč ogrozilo tudi komercialno proizvodnjo kave, saj so te rastline pomembne, ker bi lahko s pomočjo njihovega genetskega materiala vzgojili vrste, ki bi bile bolj odporne na podnebne spremembe, določene škodljivce in bolezni.
Aaron Davis, vodja raziskave je povedal: "Med vrstami kave, ki jim grozi izumrtje, so tiste, ki imajo potencial, da se uporabijo za vzgojo in razvoj kave prihodnosti, vključno s tistimi, ki so odporne na bolezni in so zmožne vzdržati vse slabše podnebne razmere".
Nujno potrebni ukrepi za zaščito divjih kavovcev
Dodal je, da bi bila lahko uporaba in razvoj vrst divje kave ključna za dolgoročno vzdržnost v sektorju proizvodnje kave. Pri tem je izpostavil, da bi v določenih tropskih državah, zlasti v Afriki, nujno potrebovali ciljno usmerjene ukrepe, s katerimi bi zaščitili prihodnost kave. Obstajajo načini, kako bi lahko izboljšali možnosti za uspešno gojenje kave v prihodnosti, med njimi pa so, tako Davis, preprečevanje krčenja gozdov, spodbujanje pogozdovanja in preiskovanje škodljivcev in bolezni, ki jih ogrožajo.

Med rešitve je uvrstil predvsem nova zaščitena področja za divje vrste kave. Kot je še dejal, je nujno tudi, da se več pozornosti usmeri v vzdrževanje in obnovo semenskih bank, ki zagotavljajo neprecenljiv genetski material. 28 odstotkov vrst divje kave namreč raste izven zaščitenih območjih, v semenskih bankah pa hranijo semena le približno polovice divjih vrst kave, deloma tudi zato, ker semena tropskih rastlin težko preživijo proces 'zamrzovanja', poroča BBC.
Prav tako je poudaril odgovornost potrošnikov, da na trgovinskih policah izbirajo kavo, ki ima certifikate, ki dokazujejo, da proizvajalci ne povzročajo negativnega vpliva na okolje.

Po predvidevanjih v prihodnosti ne bo šlo brez zvišanja cen kave. Kot namreč pojasnjuje, če bodo cene kave ostale tako nizke kot zdaj, bo moral precejšen delež pridelovalcev kave prenehati z gojenjem in tako se bo izgubila raznolikost na trgu.
Kot je pojasnila Eimear Nic Lughadha, ki je prav tako sodelovala pri raziskavi, je odkritje, da kar 60 odstotkom vrst kave grozi izumrtje izjemno zaskrbljujoče, saj je ta številka zelo visoka. Craig Hilton-Taylor, vodilni pri organizaciji, ki sestavlja rdeči seznam ogroženih vrst , opozarja, da škodljivi vplivi podnebnih sprememb na arabski kavovec povzročajo resne okoljske, gospodarske in socialne težave, zlasti za milijone malih kmetov, ki ta pridelek potrebujejo za preživetje.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.