Dejstva

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

Ljubljana, 21. 11. 2024 06.09 | Posodobljeno pred 19 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
197

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

Potrošniki plastenke vržemo v rumeni zabojnik in plačamo položnico komunali za odvoz. V kavcijskemu sistemu bi, če plastenko vrnemo, za to dobili nazaj kavcijo. Denar nazaj dobijo v 14 državah Evropske unije oz. v 16 evropskih državah. S prvim januarjem ga bodo imeli Avstrijci, ki se pridružujejo našim sosedom Hrvatom in Madžarom.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Bodo stroški za potrošnike višji?

Marián Šefčovič, predsednik Združenja industrije pijač in predsednik uprave Radenske zagotavlja, da bodo stroški ostali enaki, ker gre za kavcijo. Stroški bi se za gospodinjstva dvignili le, če bi kupovali kavcijsko embalažo, jo odvrgli v rumeni zabojnik in ne bi dobili kavcije nazaj, pojasnjuje Erika Oblak iz Eko kroga.  S kavcijo bi se količina odloženih smeti v rumenih zabojnikih zmanjšala, kar pomeni, da bi bilo manj odpadkov za odvoz. "Strošek bi bil nižji, kaj bo storilo komunalno gospodarstvo, je pa v njihovih rokah." 

Direktor Zbornice komunalnih gospodarstev Sebastijan Zupanc ocenjuje, da če bodo potrošniki doma oddajali embalažo v rumeni zabojnik, se bodo odrekli kavciji in s tem imeli 150 do 229 evrov letnega stroška za štiričlansko družino, kar je zanj nesprejemljivo. Dodaja, da 87 odstotkov potrošnikov pravilno sortira embalažo in jim bomo s kavcijskim sistemom zmanjšali standard. 

Podpora kavciji na ministrstvu

Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo želijo kavcijski sistem uvesti. Na podporo koalicije še čakajo, minister Bojan Kumer naj bi predlog predstavil v prihodnjih dneh. Nimajo pa podpore ne od trgovcev z izjemo Spara in Lidla ne od komunal in dveh družb, ki ravnata z odpadki: Recikla in Surovine. Kavcijo zadnja tri leta podpirajo okoljevarstveniki in proizvajalci pijač ter zveza potrošnikov. Javnomnenjske raziskave kažejo, da več kot 90 odstotkov potrošnikov podpira kavcijski sistem.

Evropska unija nam narekuje, da moramo do leta 2025 ločeno zbrati in reciklirati 77 odstotkov plastenk pijač, do leta 2029 pa 90 odstotkov. Ministrstvo skrbi, da ciljev, v kolikor ne uvedemo kavcijskega sistema, ne bomo dosegli. "Če ne dosežemo cilja, bomo kršili zakonodajo EU in lahko dobimo kazen. Skrbi me, kdo bo na koncu trpel posledice." Bomo plačali potrošniki? 

Na ministrstvu želijo zmanjšati smetenje in pospešiti kroženje z embalažo, pojasnjuje generalna direktorica Tanja Bolte z Direktorata za okolje. "Trenutno embalažo zberemo v rumenih zabojnikih, traja kar nekaj časa, da se zabojnik sprazni. Embalaža stoji v različnih vremenskih pogojih in zato izgublja na kakovosti."  

Kaj predlaga ministrstvo? Njihove načrte razkrijemo danes v rubriki 24UR Dejstva ob 19.00. 

Kavcija za plastenke pijač komu koristi?

Kavcija koristi proizvajalcem pijač. Po besedah Mariána Šefčoviča že tri leta dopovedujejo, da je kavcijski sistem najboljša rešitev za urejanje s PET-embalažo v Sloveniji. "Je za nas zelo pomembna surovina, ker jo pridelamo, pa jo spet vračamo v embalažo. S tem je povezan velik trajnostni vidik, da zmanjšamo uporabo naravnih virov za pridelavo novih in novih PET-embalaž, ki gredo potem v zažig in v odpadek. Želimo, da se ponovno uporabi."

A zaplete se že na začetku, pri podatkih. "Operiramo z različnimi številkami ali jih različno razlagamo. Vsi smo sedeli za isto mizo, a nismo prišli nič bližje," opozarja Boltejeva. Ministrstvo do letos podatkov sploh ni imelo. Kako dejansko uspešni smo pri zbiranju plastenk pijač po oceni ministrstva in zbornice komunalnih gospodarstev? O tem danes ob 19.00 v rubriki 24UR Dejstva.

Zmanjša se smetenje narave 

Okoljevarstveniki, med njimi Erika Oblak, so jasni: kavcijo potrebujemo zaradi okoljskih prednosti. "Obstoječi so dokazali, da se bistveno zmanjša smetenje narave in okolice, zmanjša se poraba naravnih virov, materialov, ki so potrebni za pripravo embalaže, zmanjša se porabljena energija in zmanjšajo se emisije toplogrednih plinov." Hkrati kavcijski sistemi preko črtne kode na embalaži spremljajo vsak kos od trenutka, ko je dan na trg, do trenutka, ko se odda v reciklažo. "Zato je popolnoma transparenten in takoj zazna poskuse goljufij ali manipulacij z zbranim materialom, kar pa ni po godu vsem," pravijo v Eko krogu.

Primerjava z Litijsko cesto

Sebastijan Zupanc verjame, da bo ministrstvo na podlagi zdajšnjih podatkov še enkrat premislilo in kavcije za plastenke pijač ne bo sprejelo. Zagovarjajo namreč, da cilj do 2025 že dosegamo in smo na dobri poti do 90 odstotkov. "Če ga bo, to spada v kategorijo prepovedi uporabe bojlerjev, prepovedi kurjenja polenov v pečici, prepovedi gasilskih veselic. Če bi se poglobili v same interesne skupnosti v ozadju, bi našli primerjavo z Litijsko cesto." 

Slovenskega potrošnika spodbujamo, da se osredotoča na kavcijsko embalažo, izpostavlja. "Izkušnje tujih držav so, da se zanemari ostala embalaža. V Sloveniji imamo skoraj 300.000 ton vse embalaže, kavcijske cca 10.000 ton." Komunalna podjetja pa, da ne bodo nič zaslužila, če kavcijski sistem je ali ga ni, zagotavlja. Do uvedbe so zadržane še GZS-Sekcija zbiralcev in predelovalcev kovinskih in nekovinskih odpadkov, Združenje malih trgovcev ter GIZ Slocero. 

'Pridobijo prodajalci avtomatov za zbiranje pijač'

Ne pridobi le okolje, ampak prodajalci avtomatov za zbiranje pijač, pravi direktorica Recikla Janja Koblar. In še, da je kavcijski sistem izredno žalosten primer zmage lobijev prodajalcev avtomatov za pijače nad politiki v Bruslju in po državah članicah EU. "Proizvajalci avtomatov financirajo kampanje za kavcijski sistem v EU in posameznih državah članicah, pri tem za orodje izkoriščajo okoljevarstvene NGO, ki delajo kampanje na temelju nevednosti potrošnikov oz. njihovi napačni percepciji o tem, kako je kavcijski sistem nekaj izjemno dobrega za okolje." 

Tukaj Janja Koblar izpostavi prodajalca pijač Tomra, ki da ima v Sloveniji predstavnico v nadzornem svetu Slopaka. Ta očitek leti na Bernardo Kropf, ki ima v lasti slabih pet odstotkov Slopaka. Prek svojega podjetja je 30 let zastopnica za prodajo avtomatov Tomra. Bernarda Kropf pravi, da informacija Recikla ne drži. "Multinacionalka Tomra nima nikakršne povezave z družbo Slopak." In še, da so avtomati za vračanje povratnih steklenic v Sloveniji skoraj pri vseh trgovcih prisotni že od leta 1993. "Zato govoriti o zmagi lobijev prodajalcev avtomatov je resnično nesmiselno." Ali se embalaža zbira preko avtomatov ali ročno, je odločitev zbiratelja, dodaja. "Avtomati omogočajo točen pregled in kontrolo, ki je rumeni zabojniki nimajo." Pridobijo tudi potrošniki, ki dobijo vrnjen znesek plačane kavcije. "Z odlaganjem v rumene zabojnike pa ne dobimo nič, le položnico."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Gre za boj za visoko vredno plastično odpadno embalažo?

Da bi s kavcijskim sistemom vzpostavili vzporeden trg, vreden več 10 milijonov evrov, meni vodja pravne službe Ajda Pleterski pri Surovini. "V Sloveniji imamo izredno učinkovit sistem zbiranja komunalnih odpadkov in nas glede reciklaže odpadne plastike spravlja v sam vrh. Boljši smo od večine, tudi od tistih, ki imajo kavcijski sistem. Potrebno bi bilo najprej izboljšati obstoječi sistem. Če leta 2027, 2028 ugotovimo, da nismo sposobni doseči cilja, je treba vzpostaviti kavcijskega." Kavcijski sistem pa, da ne bi vplival na poslovanje Surovine. "Količina plastenk, ki jih mi sortiramo in damo v nadaljnjo predelavo, ne pomeni takšnega deleža, ki bi lahko vplival na naše poslovanje." 

Glede na to, da je delež plastenk pijač v vsej mešani odpadni embalaži zelo majhen, se boji, da bo to vplivalo na ostalo embalažo, ki bi bila slabše zbrana, povečali bi se mešani komunalni odpadki, kar bi negativno vplivalo na okolje.

Zamujena priložnost za okolje

Interzero, ki že več kot 20 let reciklira odpadke, je kavcijski sistem razvil v Nemčiji. Sicer sodeluje v petih državah na tem področju. "Če bo v Sloveniji obstal trenutni sistem, je to zagotovo največja cena, ki jo plačuje okolje. Sistem je zelo nepregleden in dovoljuje številne slabe prakse, kar je nedopustno. Če v tak sistem uvedemo še kavcijskega, je to samo še ena zamujena priložnost za okolje," pojasnjuje direktorica Darja Figelj. Zagovarjajo decentraliziran kavcijski sistem po vzoru Nemčije, ki so ga uvedli pred več kot 20 leti. "Imajo najboljše rezultate recikliranja in najnižje stroške glede na zbrano in reciklirano embalažo, ki se zbira v kavcijskem."  

Po mnenju Erike Oblak se lahko zgledujemo po Slovaški, ki ga je uvedla pred dvema letoma in danes že zbere ločeno 92 odstotkov plastenk in pločevink. Glavna pomanjkljivost hrvaškega sistema je, da ne upošteva črtnih kod. 

In ostale družbe za ravnanje z odpadki? Slopak pravi, da podpirajo kakršnekoli ukrepe za učinkovito izpolnjevanje okoljskih ciljev, ki jih bo sprejela država. Kot pravi direktorica Polona Oblak, se v družbi za ravnanje z odpadki Embakom do kavcijskega ne opredeljujejo.

Denimo v Nemčiji kavcija znaša 25 centov, v baltskih državah 10 in na Slovaškem 15 centov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kavcija pri steklenicah

Kavcijo v Sloveniji poznamo sicer že dolga leta. A le pri steklenicah. V Sparu so lani v svojih trgovinah zbrali dva in pol milijona povratnih steklenic več kot 305.000 povratnih nosilk. "Ker podpiramo krožno gospodarstvo in zmanjšujemo količino odpadkov," pojasnjuje Maša Šprajcar-Rančić, vodja trajnostnega razvoja. V Sparu uvedbo kavcijskega sistema za plastenke podpirajo, menijo pa, da je pa k temu treba pristopiti premišljeno in v sodelovanju z vsemi deležniki.

Za male trgovine nesprejemljiv

Na drugi strani je za male trgovine, predvsem tiste na podeželju, kavcijski sistem nesprejemljiv, opozarja Mariča Lah s Trgovinske zbornice. "Je nevarnost, da bodo te trgovine, ki nimajo prostora za zbiranje, ostale brez tega dela prodaje. Do danes je propadlo okrog 800 malih podeželskih trgovin." Država mora razmišljati o sofinanciraju. "Pozitivno je, da dokončne odločitve še ni, da je minister pripravljen poslušati vse možne variante." V kolikor bi trmasto vztrajali pri kavcijskem, dodaja Mariča Lah, bi morali opredeliti določene izjeme, da imajo denimo manjše trgovine drugačen režim.

Kot prvi trgovec, pravijo v Lidlu, so kavcijo podprli leta 2022. "Pomembno je, da je kavcijski sistem pravičen do vseh relevantnih deležnikov, predvsem pa učinkovit, transparenten, enostaven in prijazen do uporabnika ter da v času vzpostavitve omogoča dovolj dolgo prehodno obdobje, tj. vsaj tri leta, kar je predvidoma optimalno za vse deležnike, da se prilagodijo." Kot primer dobre prakse izpostavljajo Litvo in Slovaško. Sistem vračanja plastične embalaže pijač je v Sloveniji namreč trenutno dovoljen le, kadar gre za zbiranje v humanitarne namene. Tako so tri Lidlove trgovine skupaj z Interzerom opremili z avtomati za vračanje plastenk. "V nekaj mesecih smo zbrali več kot 30 ton materiala oziroma več kot milijon plastenk." 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V Mercatorju izpostavljajo, da je treba najprej analizirati podatke. Strinjajo se s trgovinsko zbornico, da nadgradimo obstoječi sistem in zagotovimo cilje do leta 2029, denimo z dodatnim zabojnikom za plastenke pijač v gospodinjstvih. Pogrešajo ocene začetnih stroškov, denimo stroške nakupa avtomatov, investicijske stroške za izgradnjo dodatnih prostorskih kapacitet za shranjevanje zbrane embalaže, stroške in verjetnost dodatnih zaposlitev pri trgovcih in pri dodatnih prevozih zbrane embalaže. 

Zamude ministrstva

Zakaj ministrstvo zamuja z zakonodajo? Napovedali so, da jo bodo pripravili do konca 2023. "Verjetno zaradi nasprotovanja komunalnega gospodarstva in določenega dela trgovcev," meni Erika Oblak. Na Združenju proizvajalcev pijač so že utrujeni, pravi Šefčovič, saj da nenehno ponavljajo enake argumente, zato Šefčovič meni, da gre za izkoriščanje in kupovanje časa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (197)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
24. 11. 2024 16.43
-1
Sistem nima smisla, ker se bodo naprave za vračanje stalno kvarile. Že sedaj pridno ločujemo.
Marck
22. 11. 2024 09.15
+3
Vsepovsod to dobro laufa, ni plastenk po naravi v mestu so javni koši čisti, ker zbiratelji vse poberejo pa še sam doma kaj shrabiš in posortiraš in dobiš voucher za trgovino v kateri recikliraš. Ampak ne mi Slovenci bomo spet dkrivali toplo vodo.
travc
22. 11. 2024 08.25
+5
Smetarska mafija skrbi.Nosimo jim plastiko papir in kovine potem nam pa še dobro zaračunajo.
vvvilice
22. 11. 2024 08.16
-1
Kavcija ne reši prav ničesar, se vedno bo plasticna embalaža. Te ne potrebujemo. Da se živeti povsem dobro brez nje.
vvvilice
22. 11. 2024 08.15
-1
Iskanje na napačnem koncu. Konzumerizem amerikanarski nas je zajel z vseh koncev. Razmislimo o drugačnem življenju. Ne pa o stotinah ton plastike.
vvvilice
22. 11. 2024 08.14
-2
Plastika NI REŠITEV! Sploh ni potrebno toliko teh cukrastih brezveznih pijač. Vodo si lahko natočiš v svojo stekleničko, ni potrebno stalno kupovati novih in novih plastenk. ...
vvvilice
22. 11. 2024 08.12
+2
Pred desetletji smi bili zelo zeleni. To smo imeli rešeno. Pijača je bila v stekleni vračljivi embalaži. Še celo olje. Špecerijo smo nosili v cekarjih. Po melko smo hodili h kmetu s kanglico. Potem pa so vse pokvarili. Mi smo bili zeleni že takrat. Spomnim se, da smo v letu dni pridelali vsega za en koš odpadkov.
travc
22. 11. 2024 08.26
mimgrede
21. 11. 2024 21.59
To bi bilo smiselno, če bi MPC ostala nespremenjena, s kavcijo vred, in bi se pocenil odvoz smeti. Vsi vemo, da ne bo tako... Na obstoječo MPC pijače bodo dodali še "kavcijo", Snaga pa bo "morala pokriti" izpad dohodka, zaradi zmanjševanja količine embalaže med odpadki.
KRAMPAJ
21. 11. 2024 21.49
+1
Snaga služi s to plastiko,lo nam pobere kante pa še ko prodajo vso plastiko,dvojni zaslužek,nam pa figa.
Nekjenasredi
21. 11. 2024 20.53
+2
ali mislite da bodo stroški za komunalne odpadke, ki jih zdaj plačujemo kaj nižji?
Nekjenasredi
21. 11. 2024 20.52
+1
poglejte cene pijač na hrvaškem in čakalne vrste pri vračilu platstike.... zopet bo nekdo profitiral, mi pa vlačili in prevažali vreče z plastiko
mackon08
21. 11. 2024 20.05
+2
Na Malti in na Hrvaškem kjer sem videl kako deluje sem videl to kot zelo pozitivno.
Uporabnik1884443
21. 11. 2024 20.01
-3
Kaj zdaj to pomeni, da bomo v bodoče odpadne konzerve rib, doručkov, .... nosili kar na pult Špara, ki nam bo vračal kavcijo. Še bolje je, če pridejo domov še po bio in ostale odpadke
mackon08
21. 11. 2024 20.41
+3
Uporabnik1884443 daj ne bluzi če ne ločišplastenke od konzerve.
realno1
21. 11. 2024 19.22
+3
Očitno gre zakonodaja v smer uvedbe kavcijskega sistema, ker so komunalni lobiji na polno zagnali svoj PR... toliko kolikor je sedaj govora o učinkovitem in poceni sistemu pobiranju embalaže še ni bilo govora. Ja je hudič kavcijski sistem deluje in ti lobiji bodo čez noč ostali brez kure, ki nese zlata jajca...Zato so sedaj problem zaslužki prodajalcev avtomatov, zaslužki proizvajalcev pijač, kjer še posebno poudarjajo da so v tuji lasti...pa niso takrat protestirali, ko smo praktično razprodali vso živilsko industrijo, sedaj je tujec problem, ker se gre za njihov biznis....Če nebo več toliko piksn za cesto bo že uspeh te zakonodaje.... sedanja ureditev namreč temelji samo na kulturi in zavesti potrošnika in0 vidimo kje smo..
123soba
21. 11. 2024 18.58
-4
Kavcija naj bo pol € za plastenko. Ves denar pa za politiko...
mackon08
21. 11. 2024 20.01
+0
123soba to je samo v tvoji glavi, pa če bi bila je samo kavcija, ki jo plačaš smo enkrat.
flojdi
21. 11. 2024 18.56
+1
.nekoc smo bili zelo bu tasti etc ker smo v stacuno vracali steklenice od mleka..olja..
Juhu HU
21. 11. 2024 18.19
+4
Podpiram zbiranje plastike
Cupko
21. 11. 2024 17.58
-5
Najbolje, da naredimo še to in potem bomo na vračilo čakali in čakali tako, kot je to pri Hrvatih, ki prav tako nimajo delovne sile ob tem pa tudi ne prostora za zbiranje v trgovinah. Seveda bi pri nas spet nekdo rad zaslužil s tem
Jože50
21. 11. 2024 17.52
+2
Kako dolg članek,kot sveto pismo.
kritika1
21. 11. 2024 16.20
+4
Vi lahko rišete grafe, preglednice, primerjave ampak nekaj je dejstvo. Embalažo, pa naj bo to plastika steklo, papir , vse to že sedaj plačujemo in od podjetij ki pobirajo embalažo ne dobimo nič razen da je odvoz "brezplačen" tako kot je pri nas veliko stvari "brezplačnih". Zakaj je kavcijski sistem edina prava oblika pobiranja embalaže. Ko ljudje dojamejo, da je vsaka plastenka, pločevinka vredna nekaj centov in da je to na koncu lahko nekaj evrov, verjemite ne boste več našli kupa odpadnih plasten, pločevink po vsaki zabavi! Ko bo ministrstvo sprejelo predpis v katerem bodo zapisali, da je a vseh športnih in javnih prireditvah, dovoljeno točiti alkoholno in brezalkoholno pijačo izključno v vračljive vrčke, skodelice ...! Pojdite na dunajski božični sejem, skodelica kuhanega vina je 10 € od tega 5 € skodelica. S to skodelico potem lahko hodite in točite kjerkoli, ko ste končali jo lahko odnesete za spomin ali vrnete in dobite vrnjeno kavcijo! Enako je v Münchnu, Freiburgu .., povsod kjer sem bil poznajo tak sistem Pri nas, plastični in papirnati kozarci, smeti, da te kap ...! Mi pa se kregamo kako bomo zbirali odpadno embalažo. Začnimo se pogovarjati, kako bi to zmanjšali , kako bi zagotovili, da bo okolje čim manj obremenjeno, kajti tudi končno uničenje bremeni okolje! Verjemite, na Dunaju za čas božičnega sejma verjetno ustvarijo manj odpadkov kot Ljubljana ob dejstvu, da imajo tam še sežigalnico odpadkov.