V stranki SNS so zoper notranjo ministrico Katarino Kresal in pravosodnega ministra Aleša Zalarja ter zoper neznane storilce vložili kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja dajanja podkupnine. Zahtevajo še, da se zoper osumljene sproži predkazenski postopek in nato na pristojnem sodišču obtožni predlog.
Jelinlič trdi, da če drži, kar pravita Kresalova ter Zalar, da smo vsi enaki pred zakonom, potem pričakuje, da jima odvzamejo prostost. S strani policije pričakuje tudi kazensko ovadbo po uradni dolžnosti.
“Upam, da bo v tem primeru predsednik DZ Pavel Gantar dovolil aretacijo Kresalove in Zalarja v državnem zboru. Da bodo prav tako noter prišli do zob oboroženi policisti, in bodo oba odpeljali na zaslišenje in jima odvzeli svobodo. Gospod Gantar pa bo ploskal in govoril, kako demokratično se dela v Sloveniji,” je še dejal Jelinčič.
“Kresalova bi storila vse, da bi se povzpela na prestol Pahorja”, je še dejal Jelinčič. Poudarja še, da naj bi se več kot polovici državljanov Slovenije prisluškovalo. Obstajale naj bi tudi naprave, ki naj bi se sprožile takoj, ko bi govorec po telefonu ali mobitelu dejal neko točno določeno besedo.
Kaznivo dejanje dajanja podkupnine
Zgoraj omenjene osebe so po mnenju SNS storile kaznivo dejanje “dajanja podkupnine s tem, da so na Svetu LDS dne 6. 4. 2010 sprejeli tri zahteve in jih po sredstvih javnega obveščanja naslovili na predsednika Vlade Republike Slovenije gospoda Boruta Pahorja in mu ponudili korist, da ne bodo pričeli s postopkom za izstop LDS iz vladne koalicije, v zameno za to, da predsednik Vlade Republike Slovenije Borut Pahor sprejme vse tri zahteve, sprejete na svetu LDS dne 6. 4. 2010,'' so zapisali v SNS.
Poudarjajo, da je svet LDS pooblastil predsednico stranke Katarino Kresal, da v primeru neizpolnitve zgoraj navedenih zahtev začne s postopkom za izstop LDS iz vladne koalicije. Ena izmed zahtev je bila tudi umik oznake zaupnosti iz magnetograma sestanka, na katerem so sodelovali predsednik vlade, minister za pravosodje, generalna državna tožilka in višja državna tožilka.
LDS: Ovadba ima le javnomnenjsko osnovo
Omenjena kazenska ovadba pa po mnenju LDS nima pravne, temveč javnomnenjsko osnovo. Zmago Jelinčič naj raje pojasni svoja dejanja, kot pa da se s preusmerjanjem pozornosti skuša izogniti neprijetnim vprašanjem, pravijo v LDS.
Z ovadbo je Jelinčič po mnenju LDS dokazal, da nima resnih odgovorov na sume koruptivnosti, ki so v javnosti v zvezi z njegovimi ravnanji prisotni že dalj časa, nedavno pa so ga tudi organi pregona ujeli z "roko v marmeladi". Ker mu z nobeno zvijačo doslej ni uspelo javnosti prepričati v lastno nedolžnost, skuša po navedbah LDS sedaj relativizirati pomen svojih dejanj z enačenjem povsem običajnih in transparentnih demokratičnih postopkov z izsiljevanjem in "prijateljskim" prepričevanjem.
''V nenadzorovanem napadu besa nad tistimi, ki jim pripisuje odgovornost za to, da se je ujel v lastno past, g. Jelinčič meša mitraljeze in pištole. Njegova dejanja nimajo nič skupnega z dejanji sveta LDS, tako kot LDS nima nič s policijskimi preiskavami. Imajo pa njegove današnje izjave in nedavna dejanja veliko skupnega z njegovo prepoznavno "retoriko", ki nas spominja na situacijo, ko 'tat vpije primite tatu','' so zapisali v sporočilu za javnost
Odgovor Kresalove
Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal ne želi komentirati ravnanj osumljencev kaznivih dejanj, so glede ovadbe zoper njo in minstra za pravosodje sporočili iz ministrstva za notranje zadeve. 'Nesmiselnih' kazenskih ovadb ni želel komentirati niti Zalar.
Zaradi izjav, ki jih je na njen račun izrekel poslanec Jelinčič, pa je že marca letos podala predlog za kazenski pregon zaradi suma storitve kaznivega dejanja žaljive obdolžitve. Ob tem poudarja, da je kaznivo dejanje tudi kriva ovadba, so še sporočili.
Jelinčič: Gre za identično zadevo
Sklicujejo se na zakon, kjer je zapisano, da kdor uradni osebi ali javnemu uslužbencu obljubi, ponudi ali da nagrado, darilo ali kakšno drugo korist zanjo ali za koga drugega, da bi v mejah svojih pravic opravila uradno dejanje, ki bi ga tudi sicer morala ali smela opraviti, ali da ne bi opravila dejanja, ki ga tudi sicer ne bi smela opraviti, ali da bi kako drugače uporabila svoj položaj, se kaznuje z zaporom od 6 mesecev do 3 let.
V konkretnem primeru gre po mnenju Jelinčiča za identično zadevo, kot se mu je očitala v primeru gradnje letalskega muzeja, še meni. Meni, da glede na to, da so v Sloveniji vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, pričakuje sprožitev enakega postopka tudi zoper osumljene.
Ozadje afere
Kot je znano, so Jelinčiču policisti odvzeli prostost in preiskali njegovo hišo in poslanske prostore stranke SNS v državnem zboru. Jelinčiča so takrat sumili, da je sprejemal podkupnino v zameno za podporo takratnemu ministru za kmetijstvo Milanu Pogačniku pri glasovanju na interpelaciji. Pozneje se je izkazalo, da naj bi Jelinčič v zameno za podporo Pogačniku od njega zahteval pomoč pri izgradnji letalskega muzeja v Murski Soboti, Pogačnik pa naj bi mu jo obljubil.
Takrat so pridržali tudi Pogačnika, ki je kmalu zatem odstopil. Zaradi druge zadeve pa so isti dan pridržali tudi poslanca SNS Srečka Prijatelja, ki je trenutno v priporu. Sumijo ga, da je podjetnika Marjana Mikuža izsiljeval za vračilo denarja. Prijatelja so aretirali, ko mu je Mikuž izročil 323.000 evrov v gotovini.
KOMENTARJI (430)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.