Predsednik vlade v odhodu Marjan Šarec je na novinarski konferenci poudaril: "Za zdaj še ni bilo razloga za razglasitev epidemije. Ko bo situacija tako daleč, bomo lahko sprejeli nadaljnje korake. Ko in če bomo razglasili epidemijo, se sproži državni načrt. Jutri se bomo seznanili, kaj ta načrt predvideva, kakšne so naloge vseh deležnikov v tem primeru. Šele potem bomo lahko vključili vse tisto, za kar nekateri pozivajo že zdaj. Ta trenutek ukrepamo sorazmerno, ukrepamo v skladu kot, razen Italije, ukrepajo tudi druge države. Nikjer drugje še ni razglašena epidemija in nikjer niso zaprli vrtcev in šol. Za zdaj pa poteka vse tako, kot predvideva stroka."
'Če bi na nekem območju v kratkem času pričakovali tisoč bolnikov'
Kot izpostavlja Nina Pirnat iz NIJZ: ''Ne, še zdaleč nimamo epidemije. In močno upam, da jo bomo z ukrepi, ki jih izvajamo, preprečili." Kriterijev za razglasitev epidemije v konkretnih številkah ni, a se ta razglasi, ko se na določenem območju pojavi večje število okuženih in večje število ljudi, ki so bili z njimi v stiku, pojasnjuje Pirnatova. Kot je pojasnila na primeru: "Če bi imeli na nekem območju recimo deset ljudi, ki so bili v stiku s tisočimi, bi razglasili epidemijo. Torej v primeru, da bi na nekem majhnem območju v kratkem območju pričakovali (več) tisoč bolnikov, kar bi pomenilo zdravstveni kolaps in motnje v zdravstvenem sistemu."
10 obolelih in 1000 okuženih za razglasitev epidemije je seveda samo primer, ki ga je potrebno vsakič individualno obravnavati, glede na območje, kjer bi se zgodil in bi pomenil potencialni kolaps tamkajšnjega zdravstvenega sistema.
V Sloveniji pa so, kot miri, še vedno vsi primeri okužbe povezani s prihodom iz tujine in z visoko rizičnimi kontakti s temi osebami. Zadnje tri okužene osebe so osebe, ki so zbolele v času samoizolacije, v času, ko so bile še zdrave, so delale, kasneje pa so bile, še preden so zbolele, iz delovnega procesa izključene.
Zakaj v Sloveniji niso zaprti vrtci in šole?
Na številna vprašanja javnosti o tem, zakaj v Sloveniji še niso zaprti vrtci in šole, Pirnatova odgovarja: "Zapiranje šol in vrtcev je epidemiološko lahko učinkovit ukrep, to se nam dogaja ob izbruhih gripe, število okužb v času zimskih počitnic pade. V času, ko pa virus še ne kroži v populaciji, se moramo vprašati, kaj bomo s tem dosegli in kaj bomo s tem povzročili otrokom, staršem ... Glede na to, da smo imeli okužbe prenesene v različne dele Slovenije, kaj bomo zapirali? Celo Slovenijo? To tako ne gre. Ključni ukrepi, ki jih poudarjajo vse države, so seveda higienski ukrepi in da ne hodite bolni med ljudmi."
Poznamo pacienta nič
Minister za zdravje Aleš Šabeder zagotavlja: "Vsi ukrepi, ki jih izvajamo za omejitev okužbe, delujejo. Imamo bistveno prednost pred drugimi državami, saj nam je takoj uspelo najti pacienta nič. Tako da skozi sezname stikov nadzorujemo to epidemiološko situacijo."
Kot je opozoril, je včeraj podpisal uredbo o prepovedi dogodkov v zaprtih prostorih z več kot 500 ljudmi, a ta ni bila spoštovana: "Imamo informacijo, da je ostalo odprtih kar nekaj klubov, kjer se je zbralo več kot 500 ljudi. Za kršitve odredbe so predvidene globe od minimalno 10.000 evrov do 100.00 evrov. Razumem, da lahko nastane gospodarska škoda, vendar je javno zdravje in varnost ljudi na prvem mestu. Pravzaprav vse države sprejemajo podobne ukrepe in še ne zapirajo šol in javnih ustanov."
Kdaj se aktivira civilna zaščita?
Kot je pojasnil tudi poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan: "V javnosti se pojavljajo vprašanja, zakaj pa ne civilna zaščita. Tako pač ne gre. Civilna zaščita že zdaj sodeluje, pomaga, opremlja vstopne točke, pomaga pri razdelitvi zaščitne opreme zdravstvenim delavcem. Pogoj, da se civilna zaščita kot koordinator, nikakor kot zamenjava za stroko, aktivira, je epidemija. Civilna zaščita pa je tista, ki nato koordinira ukrepe ministrstev in pristojnih služb, z vso asistenco tistih, ki že zdaj to počnejo. Takrat civilna zaščita s stoodstotno podporo tistih, ki to že počnejo, to koordinira. Nekatera ministrstva delajo odlično, nekatera tudi slabše. Ampak tako je, v nadaljevanju moramo sprejemati sorazmerne ukrepe, tisti, ki jih sprejme minister za zdravje, se morajo upoštevati. Mi pa bomo z vsemi izkušnjami pomagali pri zaustavitvi tega virusa."
''Pogoj, ki je zapisan v zakonu o nalezljivih boleznih, je razglasitev epidemije. Nato minister za zdravje predlaga aktiviranje državnega načrta. Ta se aktivira, v njem so eksplicitno zapisane naloge posameznih ministrstev. Naloga CZ je koordinacija teh nalog in ukrepov ter zagotavljanje, da se izvajajo. Ukrepi morajo biti usklajeni. Bistveno se ne spremeni nič, razen, da se razbremeni pristojno ministrstvo, ki mu potem ni potrebno izvajati koordinacije. To ministrstvo lahko več in bolj strokovno dela, podpira civilno zaščito in predlaga ukrepe. Noben ukrep ne bo prišel od civilne zaščite,'' je še bolj podrobno pojasnil Šestan.
KOMENTARJI (536)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.