Slovenija

Bo skupna izjava rešila spor?

Bruselj, 17. 03. 2009 07.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Rehn je Sloveniji in Hrvaški predlagal, naj podpišeta izjavo o tem, da noben dokument ali dejanje po 25. juniju 1991 ne bi prejudiciralo reševanja mejnega spora.

Rehn ni želel odgovoriti na vprašanje, ali so govorili o tem, ali bo posredovanje pri reševanju meje pravno oziroma politično zavezujoče.
Rehn ni želel odgovoriti na vprašanje, ali so govorili o tem, ali bo posredovanje pri reševanju meje pravno oziroma politično zavezujoče. FOTO: Reuters

Evropski komisar za širitev Olli Rehn ter slovenski in hrvaški zunanji minister Samuel Žbogar in Gordan Jandroković so v Bruslju govorili o novih zamislih pri reševanju vprašanja meje in zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU. "Rehn je imel neke nove zamisli, kako bi stvari premaknili naprej, o katerih moramo sedaj vsi skupaj in vsak zase razmisliti," je povedal Žbogar po koncu več kot tri ure trajajočega srečanja.

Rehn podrobnosti ni želel razkriti. Povedal je le, da je z ministroma govoril o "novih možnostih za mandat in delovne metode za rešitev spora", pri čemer se je skliceval na pogajalski okvir Hrvaške in Ustanovno listino ZN. "Stranke v sporu si morajo prizadevati, da se spor reši s pogajanjem, preiskavo, mediacijo, spravo, arbitražo, sodno rešitvijo, z obračanjem na regionalne ustanove ali regionalne dogovore, ali z drugimi mirnimi sredstvi po lastni izbiri," je Rehn prebral odstavek iz listine ZN. "To je podlaga za naše delo."

Haag le ena od možnosti

V pogajalskem okviru, na katerega se je prav tako skliceval Rehn, je sicer izrecno omenjeno Meddržavno sodišče v Haagu, za katerega si kot način reševanja vprašanja meje vztrajno prizadeva Hrvaška. Na vprašanje, ali je komisija spremenila svoje mnenje in gre v smeri reševanja vprašanja meje na sodišču v Haagu, pa ni dal jasnega odgovora. Povedal je le, da je to ena od možnosti. "Nadaljevali bomo razpravo in poskusili najti najboljšo možnost za rešitev vprašanja meje in hkrati deblokiranje pogajanj," je dodal.

Skupna izjava Slovenije in Hrvaške

Rehn je imel neke nove ideje, kako bi stvari premaknili naprej, o katerih moramo sedaj vsi skupaj in vsak zase razmisliti. Govorili smo tudi o morebitni izjavi, ki bi jo obe državi sprejeli, vezano na 25. junij 1991, ki bi rešila vprašanje dokumentacije Hrvaške v pogajalskih izhodiščih. Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar

Kot del procesa reševanja odprtih vprašanj je Rehn omenil možnost, da bi državi podpisali skupno izjavo o tem, da noben dokument ali dejanje po 25. juniju 1991 ne bi prejudiciralo izida ali kakor koli zavezalo eno ali drugo državo pri reševanju vprašanja meje. "Osebno menim, da bi bilo to dragoceno dejanje krepitve zaupanja in korak v pravo smer," je poudaril. 

Hrvaški premier Ivo Sanader je že sporočil, da je Zagreb pripravljen podpisati to izjavo, da pa mora biti nanjo pripravljena tudi Slovenija. Hkrati je poudaril, da bi bili s podpisom odpravljeni vsi razlogi za slovensko blokado pristopnih pogajanj Hrvaške z EU. Podobno meni tudi Jandroković. "Ta izjava je zelo pomembna. Verjamemo, da bi lahko bila dober temelj za deblokado pogajanj," je dejal in morebitno skupno izjavo izpostavil kot pozitiven element pogovorov v Bruslju.

Žbogar pa, nasprotno, trdi, da izjava sama še ne bo dovolj za to, da bi Slovenija sprostila pogajanja Hrvaške. "Hrvaško stran je zanimalo, v katerem trenutku bi Slovenija lahko sprostila pogajanja. Tukaj niso dobili odgovora, ki bi ga želeli. Pogajanja bomo sprostili, ko se bodo spremenile okoliščine in ko bo to del nekega širšega dogovora," je dejal.

Kmalu nasvidenje ...

Komisar Rehn je ocenil, da je bil sestanek konstruktiven. Hrvaški minister pa je menil, da je mogoče priti do rešitve, a da je težko reči, kako blizu je dogovor. Pogovori se bodo nadaljevali. Na vprašanje, kdaj se bo trojica naslednjič sestala, je Jandroković odgovoril, da pričakuje novo srečanje naslednji teden.

O pogajalski konferenci, napovedani za 27. marec, pa je Jandroković dejal, da bi hrvaška stran seveda želela takrat odpreti ali zapreti nova poglavja, a da je to odvisno od Slovenije.

Pahor z Merklovo o meji s Hrvaško

Merklova navija za čim hitrejšo rešitev vprašanja meje.
Merklova navija za čim hitrejšo rešitev vprašanja meje. FOTO: Reuters

Premier Borut Pahor pa se je o slovensko-hrvaškem vprašanju pogovarjal z nemško kanclerko Angelo Merkel. Po srečanju v Berlinu je izrazil upanje, da bo mogoče mejni spor rešiti z mediacijo. Kanclerka pa je dejala, da je težavo treba rešiti. "Prej bo to, bolje bo," je poudarila. Pahor je ob tem opozoril, da si slovenska vlada ne želi poglobitve težav kasneje, ko bo za ratifikacijo vstopa Hrvaške v EU potrebna dvotretjinska večina v slovenskem parlamentu.

Mesič: Slovenci so me presenetili

Hrvaški predsednik Stjepan Mesić
Hrvaški predsednik Stjepan Mesić FOTO: Dare Čekeliš
Ko bodo Hrvaško v začetku aprila sprejeli v Nato, namerava premier Ivo Sanader začeti lobistično ofenzivo v ZDA ter s pomočjo Washingtona poskusiti zlomiti slovensko diplomatsko blokado, piše današnji Nacional. Dodaja, da so ameriški diplomati v Zagrebu potrdili nedvomno podporo Zagrebu in kritizirali slovensko blokado. "Amerika bo lahko, ocenjujejo v hrvaški vladi, diplomatsko pritisnila na Slovenijo, obenem pa vplivala na Evropsko unijo, da bi iz Berlina, Pariza in Londona sodelovali v zlomu politike, ki jo vodi Ljubljana," nadaljuje zagrebški tednik.

"ZDA podpirajo hrvaško stališče, da je treba mejne spore reševati na mednarodnih sodiščih, vse ostalo pa pomeni izsiljevanje. V Evropi imajo več kot 30 primerov spornih meja, nikomur pa ne pride na pamet, da bi zaradi tega izvajal blokade in meddržavne škandale. Če Slovenija ne želi popustiti, je naloga EU, da najde načine, da jo v to prisili," navaja Nacional mnenje ameriškega diplomata.

Hrvaški predsednik Stjepan Mesić je včeraj za slovensko nacionalno televizijo povedal, da na Hrvaškem niso pričakovali, da bo Slovenija blokirala hrvaška pogajanja z Evropsko unijo. "Glede na to, da smo že tradicionalno v dobrih odnosih, tega res nisem pričakoval. Na Hrvaškem nihče ni pričakoval, da bo Slovenija storila kaj takega, saj so bili naši odnosi vzorni,“ je povedal.

"Slovensko-hrvaški mejni spor je treba rešiti s pomočjo mednarodnega prava in pred mednarodnim sodiščem. Morebitna alternativa omenjene rešitve bi lahko bila zamrznitev spora, ne pa sprejetje nečesa, kar bi bilo rezultat pritiskov,“ je še povedal Mesić in poudaril, da če se že spoštujejo mednarodne konvencije, potem se mora zaupati tudi mednarodnemu sodišču in njegovim odločitvam. "Hrvaška bo sprejela vsako odločitev sodišča,“ je ponovil.

Med pogovorom je večkrat poudaril, da ne razume, zakaj bi bila Slovenija, kot članica Evropske unije in Nata, proti mednarodnim institucijam, oziroma zakaj Slovenija ne zaupa sodišču. "Hrvaška pod takimi pritiski ne more nadaljevati pogovorov o vstopu v Unijo, saj so pripeljali do tega, da Hrvaška mora popustiti Sloveniji,“ je poudaril. Vprašal pa se je, zakaj bi moral uradni Zagreb popustiti Ljubljani oziroma zakaj bi Ljubljana morala popustiti Zagrebu.

'Dejstev ne more ugotavljati politik splošne prakse'

Mesić meni, da dejstev ne more ugotavljati politik splošne prakse. S tem naj bi meril na nekdanjega finskega predsednika Marttija Ahtisaarija, ki naj bi po predlogu evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna vodil mediacijsko skupino. "Mi imamo politike splošne prakse, na eni in na drugi strani. Ne potrebujemo še enega," je poudaril Mesić. "Če že sprejmemo politike, da nam pomagajo, nam morajo le pokazati smer, ne morejo pa reševati bistva zadeve," je dodal hrvaški predsednik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (465)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

petdan
23. 03. 2009 16.36
V Evropskem parlamentu so si Hrvati kupili nemškega EU-poslanca Posselta, sedaj izgleda, kot to piše Nacional, da so kupili še kakšnega US-politika za dosego svojih ciljev. Ta njihova dejanja so preveč očitna in nimajo ničesar skupnega z demokracijo. USA ne morejo diktirati politike članic EU, ker imajo dovolj smeti pred svojimi lastnimi vrati za počistiti ...
bnam 2707
18. 03. 2009 21.39
ljepavaša: kdo ti je kriv,če se moraš zdraviti v polju.Pozdravi doktora,ki te zdravi.
otob
18. 03. 2009 21.29
Meja med hrvaško in sloveniju je ista kak je bila 1991, meja je ok i zna se de je meja , ja neznam kaj žele Pahor in Žbogar. Zahtevaju nemogoče in da se nam smeje že cela Evropa , delajo s Slovenije smeha a na koncu bo vse ostalo isto,samo kaj nas Evropa na mela rada.
prosper
18. 03. 2009 19.24
nemejugat18.03.2009, 12:311 @ PROSPER @ 4EVERCVICEK Dajte prosim ne pišite kozlarij o Istri ko ste od nje odmaknjeni celo večnst. Ja bolje vedo ljudje kaj in kako je bilo ki tu živijo v tem blaženem piranskem zalivu in su tu že od nekdaj. Dokazi kaj in kako je bilo so zapisani v arhivih in narisani na zemljevidih. dokazi so sam ne v vaso korist
josip.hr
18. 03. 2009 17.41
vinadap18.03.2009, 16:380 josip.hr - nikoli ne pozabi,Slovenija bo tista,ki bo rekla ja ali pa ne,naj ti bo to jasno. V NATO aprila sigurno greste,vendar pa vedi,da sta NATO in EU različna kriterija. Za podpise o referendumu za ne vstop Hrvaške v NATO,sem že v naprej vedel,da ne bodo dobili toliko podpisov,vendar pa vedi,da če jih bo potrebno zbrati za vaš vstop v EU,JIH ZBEREMO V NEKAJ DNEH. Ali znaš kaj, vrlo je interesantno kako smanjujete kriterije. Jamrali ste za tej NATO ko da ste od Boga dani, a sad kad vam je postalo jasno ko kolo vodi, sad se i vi slažete s tim. Zaboravio si da Hrvatska več sada ima više vojnika u misijama od Slovenije. Več sada! I nije mi jasno zakaj bi u primjeru EU bilo drugačije. Ponavljam; Kad Hrvatska bude spremna, Slovenija će potpisati! Nemoj ovo zaboraviti.
nemejugat
18. 03. 2009 16.54
josip.hr Mislim da pišeš nekaj kar tako....NATO ni EU, mislim pa, da bo Hrvaška, oziroma Hrvati in Hrvatice vstop v NATO kmalu preklinjali in občutili na svojih položnicah. Izkaz za to bodo volitve januarja 2010, toda žal bo že prepozno. Bo treba že prej dati nekaj 100 silnih momaka da skačejo kot indijanci po Perziji in nekaj 10 miljonov $ za ARMY.
nemejugat
18. 03. 2009 16.48
...bo že bolje v letu 2010...
lijepanasa
18. 03. 2009 16.40
bnam 2707 Ovo ti nije trobceva krušna peć, niti fricov podrum, da bi ti mogao određivati tko što piše, ti dobro znaš da se je lijepo igrati ringe raja, pitaj tetu sestru u polju.
vinadap
18. 03. 2009 16.38
josip.hr - nikoli ne pozabi,Slovenija bo tista,ki bo rekla ja ali pa ne,naj ti bo to jasno. V NATO aprila sigurno greste,vendar pa vedi,da sta NATO in EU različna kriterija. Za podpise o referendumu za ne vstop Hrvaške v NATO,sem že v naprej vedel,da ne bodo dobili toliko podpisov,vendar pa vedi,da če jih bo potrebno zbrati za vaš vstop v EU,JIH ZBEREMO V NEKAJ DNEH.
josip.hr
18. 03. 2009 16.17
ciaobella18.03.2009, 15:390 Kaj je ubožci...obupal...ste dojel, da ne boste kmalu (mogoče NIKOLI) v Evropski Uniji... Si boste SAMI morali zaslužiti blagostanje! Ni nam potrebno DELATI ZA VAS! Pa še al jamrite in iščte krivce naokoli pa vas bo še Albanija prehitela. Je treba DELAT ne pa "krast"! Ne bih se složio. Pa nismo mi kukavičje jaje u Eu, zare ne? No, stvar izgleda za Sloveniju nije tak rozna kak bi nekoji ovdje htjeli prikazati. Činjenica je da ste jamrali za NATO, a eto , malo je sve skupa neslavno završilo, gotov smješno. Misliš da bude drugačije u slučaju EU-a? Ne vjerujem. Kad (makar i za 10 godina) HRvatska ispunila uvjete za ulazak u EU, Slovenija će biti zadnja koju će se nekaj pitati. Ako pratiš, vjerojatno si zamjetio da Europski političari cijelo ovo vrijeme traže načina da zaobiđu ove nesretne Slovenske blokade. Smetate, ljudi, smetate! Hrvatskoj zadnje vrijeme nede baš sjajno, nekaj kriva kriza, a nekaj i političari. No, nije ni kod vas sjajno, pa mi nije jasno odkud ti pravo da nekoga prozivaš.
nemejugat
18. 03. 2009 16.16
Tu je kup nekih provokatorjev ki nimajo drugega dela kot se nekaj palijo, da bi pa se vsaj malo potrudili in pozanimali predno tu modrujejo je že pretežko. Ni ravno pametno samo politike na TV poslušati in v gostilni s sebi enakimi nabijat svojo plitko pamet, potrebno je kaj prebrati v zgodovinskih knjigah, po možnosti pa še na terenu preverit.
nemejugat
18. 03. 2009 16.09
4evercvicek18.03.2009, 14:421 nemejugat - in jaz naj bi tebe, slovenca poslušal o istri? ajde ne pričaj gluposti tako kot mi za tebe...poz CVIČEK.... Saj ni treba da me poslušaš, če res nisi glup lahko sam preveriš in se pozanimaš kako in kaj je kje bilo...jaz živim v Istri zato marsikaj vem, od kod ti cviliš pa ne vem, pa tudi me ne zanima.
bnam 2707
18. 03. 2009 16.01
ljepa vaša: cepec,pojdi spat.
bnam 2707
18. 03. 2009 15.57
klikcoment. ne glede na to kaj si pišeš take stvari .Zato je napisano veljalo za tebe.V tvojem imenu bi človek težko pisal,ker tako ne misli vskdo.
lijepanasa
18. 03. 2009 15.49
bnam 2707 A vam po noći ne daju lijekove u polju, kad si se probudio još više bolestan, pa taka bolnica. Ne sekiraj se sve će biti dobro-igraj se ringeraja, muca pa nagaja...
stillsistem
18. 03. 2009 15.46
bnam 2707 bnam 2707 nerabiš govorit v mojem imenu tudi jaz nisem hrvat! :D
ciaobella
18. 03. 2009 15.44
Nič ne bo z EU...ste mogoče kaj bližje z Obamo? Mogoče zveza s propadajočimi ZDA?
bnam 2707
18. 03. 2009 15.44
Upam,da bo v EU zavladal razum nad interesi inbodo sprejeli direktivo o vstopu balkanskih držav v paketu.Seveda šele po mirovnem sporazumu in sukcesiji.V nasprotnem primeru bo EU v naročje dobila pravo tempirano bombo!Imamo več desetletne izkušnje na tem območju in vemo kako stvari na Balkanu delujejo.Tudi hrvaška sodi na Balkan!
bnam 2707
18. 03. 2009 15.40
Ps: kolikor vem ste še vedno formalno v vojni,ker še do sedaj niste podpisali kapitulacije,plačali vojne škode,se opravičili. Ne čudim se,da se najdejo taki ljudje,ki bi vojno ndaljevali.Navsezadnje ni niti formalno končana. Mirovni proces na Balkanu je nujen.
ciaobella
18. 03. 2009 15.39
Kaj je ubožci...obupal...ste dojel, da ne boste kmalu (mogoče NIKOLI) v Evropski Uniji... Si boste SAMI morali zaslužiti blagostanje! Ni nam potrebno DELATI ZA VAS! Pa še al jamrite in iščte krivce naokoli pa vas bo še Albanija prehitela. Je treba DELAT ne pa "krast"!