
Spodnja slika prikazuje t. i. ansambelski izračun meteorološkega modela GFS za Ljubljano. Zgornje krivulje prikazujejo gibanje temperature na višini, kjer zračni tlak znaša 850 milibarov (približno 1500 metrov nadmorske višine), spodnje pa količino padavin v naslednjih 16 dneh. Narejenih je 20 različnih izračunov z nekoliko spremenjenim začetnim stanjem, s katerimi vremenski prognostiki lahko ocenimo vpliv napak in nepopolnega poznavanja začetnih pogojev na razvoj napovedi. Z drugimi besedami povedano, lahko ocenimo, kako zanesljiva je vremenska napoved, in če obstaja možnost še kakšnega drugačnega scenarija. Povprečje vseh izračunov prikazuje bela, dolgoletno povprečje med leti 1981 in 2010 pa rdeča krivulja. Kaj lahko torej razberemo?

Nad nami se bo v tem tednu zadrževala zmerno topla, a hkrati tudi precej vlažna zračna masa. Spodnji del grafa, ki prikazuje padavine, je zelo "žagast", kar nakazuje na to, da se bodo padavine, plohe in nevihte v prihodnjih dneh pojavljale predvsem ob popoldnevih. To ni nič nenavadnega, saj je zaradi višje temperature pri tleh ozračje takrat najbolj nestabilno. Ker na vreme pri nas ne bo vpliva fronta, ampak višinsko jedro hladnega in vlažnega zraka, bodo plohe in nevihte nastajale precej naključno in se bodo zaradi šibkih višinskih vetrov le počasi premikale, zato natančna napoved po krajih in urah žal ni mogoča. Zaradi lokalnega značaja padavin bodo razlike iz kraja v kraj zelo velike. Na določenih območjih bo lahko zaradi počasnega pomikanja nevihtnih oblakov lahko padla tudi večja količina dežja, tako kot se je to zgodilo tudi v nedeljo, medtem ko bo drugje ostalo povsem suho ali pa bo dežja le za vzorec. Podobno vreme nas bo, kot vse kaže, spremljalo vsaj do konca junija. Kakšnega mraza ob tem sicer ne bo, a tudi vročinskega vala še ni na vidiku.
Vreme je tudi sicer na začetku poletja pogosteje nestabilno kot stabilno. Morda niste vedeli, ampak junij je v dolgoletnem povprečju marsikje mesec z največ padavinskimi dnevi v letu. Še posebej je to izrazito na severovzhodu države. Velika temperaturna razlika med nižjimi in višjimi plastmi ozračja, ki je bistvena za nastanek ploh in neviht, se čez poletje postopno manjša, zato je vreme v drugem delu poletja običajno bolj stabilno.

Podrobnejša napoved za Slovenijo
Torek bo večinoma oblačen. Morebitna sončna obdobja bodo le kratkotrajna, verjetnejša v dopoldanskem času. Še se bodo pojavljale manjše krajevne padavine, popoldne predvsem v primorskih in notranjskih hribih morda tudi kakšna nevihta, bodo pa vmes daljša suha obdobja. Pihal bo veter severne ali vzhodne smeri, ki bo najbolj občuten na Štajerskem in v Prekmurju. Popoldanske temperature bodo za spoznanje višje od včerajšnjih. V večjem delu Slovenije se bodo gibale od 20 do 23 stopinj Celzija. Najtopleje bo na Primorskem, kjer se bo ogrelo do 25 stopinj Celzija.
Sredino dopoldne bo oblačno, ponekod tudi s kakšno kapljo dežja, popoldne pa se bo jasnilo, a bo predvsem nad hribi še nastalo nekaj ploh.
Četrtek bo spremenljivo oblačen s krajevnimi plohami in nevihtami, ki bodo v severni Sloveniji možne že zjutraj, pogostejše pa bodo sredi dneva in popoldne, ko se lahko pojavijo tudi nevihte z nalivi in točo. Težišče vremenskega dogajanja bo v zahodni polovici Slovenije.
Dnevi ob koncu tedna si bodo med seboj zelo podobni. Dopoldnevi bodo večinoma sončni, ob popoldnevih pa bo več oblačnosti. Nastajale bodo krajevne plohe in nevihte. Tudi temperature se ne bodo veliko spreminjale. Ob jutrih se bodo gibale okoli 15, ob popoldnevih pa 25 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.