"Vse pristojne politične akterje pozivamo, naj v skladu z načeli demokracije in ustavno zajamčeno enakostjo pred zakonom omogočijo nadaljevanje zakonodajnega postopka glede predloga zakona o istospolni partnerski zvezi," sta na današnji novinarski konferenci dejala Tatjana Greif iz nevladne organizacije ŠKUC-LL in Miha Lobnik iz Legebitre.
Po nekaterih zapletih in nasprotovanju SLS je bil zakon v začetku marca usklajen na vladni koaliciji, vendar pa bi po koalicijskem dogovoru soglasje k zakonu morali podati tudi predsedniki vseh vladnih strank, kar se do danes po besedah Greifove še ni zgodilo.
Z besedilom zakona so se strinjale vse štiri vladne stranke, zadnji pogoj pred predložitvijo zakona na sejo vlade je bilo soglasje predsednikov koalicijskih strank k zakonu, a se je na tej točki znova zataknilo, pojasnjuje Greifova. Brez soglasja namreč ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ne more sprožiti zakonodajnega postopka, torej dati zahtevka za uvrstitev predloga na sejo vlade. Tako se je zakon znašel v slepi ulici, politiki pa je očitno v najbolj ključnem trenutku zmanjkalo politične volje.
Zato po mnenju Tatjane Greif obstaja resna nevarnost, da se bo vsebinsko občutljiva zakonska materija znašla v kontekstu predvolilnih manipulacij, predvolilno obdobje pa lahko po njenem resno ogrozi usodo zakona. Tako so nevladne organizacije zelo zaskrbljene, saj lahko "blokada v tem trenutku pomeni le to, da pristojnim ni v interesu odpraviti diskriminacije. S takšnim neodgovornim ravnanjem, ki deprivilegirane skupine potiska še bolj na obrobje in povzroča številne osebne stiske, se tudi povečuje socialna izključenost istospolnih parov," opozarja Greifova.
Zato sta skupaj z Lobnikom vse "pristojne politične akterje", še posebej pa predsednike štirih vladnih strank - Antona Ropa, Boruta Pahorja, Janeza Podobnika in Antona Rousa -, pozvala, naj zavzamejo jasno politično držo in uresničijo svoje poslanstvo kot izvoljeni predstavniki vseh državljanov in državljank. Skratka naj podajo soglasje k omenjenemu predlogu zakona in s tem omogočijo nadaljevanje zakonodajnega postopka. Ministra za delo Vlada Dimovskega pozivata, naj čim prej izda nalog za uvrstitev predloga zakona na sejo vlade, Rop kot njen predsednik pa naj v čim krajšem roku predlog uvrsti na dnevni red vlade.
Lobnik je dodal, da so nevladne organizacije sicer sodelovale pri pripravi zakona, vendar vsebine sedanjega predloga ne poznajo, zato upajo, da jih bo ministrstvo za delo z njim seznanilo. Kritičen je bil do ravnanja LDS in ZLSD, saj "je nekatere ideološke pomisleke konzervativno usmerjenih strank ob pripravi zakona še mogoče razumeti, zadržkov liberalne demokracije in združene liste pa ne". Po njegovem namreč sedaj več ni čas za izražanje načelne podpore zakonu, ampak je resnično nastopil čas za dejanja.
Če se tudi po današnjem pozivu ne bo nič zgodilo, bodo nevladne organizacije razmislile o nadaljnjih potezah, verjetno pa se bodo "poslužile tudi mednarodnih instanc, saj trenutno ravnanje kaže na deficit demokracije v Sloveniji". Glede urejenosti na tem področju Slovenija ostaja na repu Evrope, pravi Greifova in dodaja, da ne zahtevajo nikakršnih privilegijev, temveč le enakopravnost, zato zavračajo podaljševanje drugorazrednega državljanstva in tudi v duhu resolucij Evropske unije terjajo ustrezne rešitve.
Rop se bo pogovoril z Dimovskim
Predsednik vlade Anton Rop je v odzivu na današnji poziv gejevskih in lezbičnih organizacij v zvezi z zastojem pri sprejemanju zakona o istospolni partnerski zvezi dejal, da projekt vodi minister za delo Vlado Dimovski, s katerim bo opravil "ustrezne razgovore". Premier je dejal, da bo "pogledal, za kaj gre pri stvari in kako daleč je ta projekt".
Na vprašanje, kakšno je njegovo mnenje o omenjenem zakonu, je Rop dejal, da ne pozna konkretne vsebine zakona in dodal, da bo preveril rešitve v besedilu. Sicer pa se mu bolj kot mnenje predsednikov strank zdi pomembno, kako "daleč je prišel minister za delo pri koalicijskem usklajevanju". "V kolikor se bo pojavil predlog, da se zakon obravnava na koalicijskem sestanku, bomo to tudi storili," je zagotovil premier.
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so v današnjem sporočilu za javnost zapisali, da so se koalicijske stranke 2. marca uskladile in podprle besedilo zakona. Ministrstvo je skladno z dogovorom nato čistopis zakonskega predloga posredovalo vsem koalicijskim strankam in tudi v medresorsko usklajevanje. V obravnavo vladi pa ga bo posredovalo takoj, ko bo - tako kot je bilo dogovorjeno - o tem dobilo soglasje predsednikov koalicijskih strank, ki so jih ponovno pozvali, naj sporočilo svoje stališče.
Kaj pravijo v strankah vladne koalicije?
Da zaradi bližajočih se volitev trenutno ni najbolj ugodno obdobje za sprejetje zakona o istospolni partnerski zvezi, meni predsednik SLS Janez Podobnik. Po njegovem mnenju bi bilo veliko boljše počakati na čas takoj po volitvah, vprašanje je le, ali bi predlog takrat šel skozi celotno parlamentarno proceduro. Glede očitkov nevladnih organizacij ŠKUC-LL in Legebitra o zavlačevanju pa je pojasnil, da je nadaljnja usoda zakona odvisna predvsem od predsednika LDS Antona Ropa. Podobnik namreč meni, da mora slednji kot predsednik največje stranke, sklicati sestanek predsednikov vseh vladnih strank. Nasprotno pa v LDS menijo, da bi kot predlagatelj zakona ta sestanek moral sklicati minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski.
Po besedah poslanke in podpredsednice LDS Majde Širca je omenjeni zakon med strankami vladne koalicije usklajen, nadaljnjo obravnavo pa mora predlagati ministrstvo za delo oz. resorni minister Dimovski. "V koalicijskih partnericah zakon ni več sporen, razen v kolikor se SLS ne bi naknadno premislila," meni Širca. Poudarila je še, da je zakon potrebno sprejeti, saj na tem področju Slovenija zaostaja za mnogimi državami.
Popolno podporo sprejetju zakona je izrazil tudi vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč, ki je ob tem še poudaril, da bodo v poslanski skupini storili vse, kar je v njihovi moči, da bi bilo politično usklajevanje zakona med predsedniki strank opravljeno čim prej. Sicer je izrazil dvom o tem, ali je sprejem zakona o istospolni partnerski zvezi v interesu vseh strani, ocenil pa je, da bi ob političnem soglasju vseh strank zakon v roku enega meseca lahko šel skozi vladno in parlamentarno proceduro.