Slovenski evangeličani so za novega škofa izvolili duhovnika ljubljanske cerkvene občine Gezo Fila. Novi evangeličanski inšpektor pa je postal Johan Laco. Sedanji škof Geza Erniša po statutu Cerkve ni mogel več kandidirati.
Filo se je rodil v Ivanovcih v Prekmurju, diplomiral v Bratislavi leta 1982, duhovnik v Ljubljani pa je 27 let. Ob izvolitvi je povedal, da je vesel, ker je dobil zaupanje in dolžnost kot dolgoletni evangeličanski duhovnik v Ljubljani, "kjer je protestantizem dejansko dvakrat utrpel zanik, najprej v 16. stoletju, potem pa po drugi svetovni vojni".
Škofovski urad se bo tako preselil v Ljubljano, saj je urad tam, kjer škof opravlja službo duhovnika. "Upam si reči, da je to, da bo sedež v glavnem mestu, vsaj na simbolni ravni, prvič po letu 1562, ko je Primož Trubar postal superintendent," je dejal novi škof, ki to ocenjuje kot pozitivno, a tudi toliko bolj zahtevno. Kot enega od načrtov je razkril, da bi odprli evangeličanski center na Primorskem, o katerem že dolgo govorijo. V ospredje želi postaviti tudi delo z mladimi, sicer pa sprememb ne napoveduje.
Evangeličansko cerkev augsburške veroizpovedi na Slovenskem v javnosti zastopata škof in inšpektor, ki hkrati predstavljata predsedstvo Cerkve, izvoljena pa sta lahko za največ dva mandata, pri čemer en mandat traja šest let. Sedanjemu škofu ali inšpektorju bi načeloma lahko podaljšali mandat za eno leto le, če se ne bi prijavil noben kandidat.
Škofa v Evangeličanski cerkvi, ki jo tvori 13 cerkvenih občin s približno 18.000 verniki, izvoli volilni zbor, ki ga sestavljajo vsi duhovniki, vsi kaplani in vsi inšpektorji cerkvenih občin, to je okoli 30 ljudi, ter delegati, ki so določeni glede na število vernikov v posamezni cerkveni občini, to je od najmanj enega do največ šestih.
Cerkvena občina Murska Sobota, ki je največja, ima tako šest delegatov in bo poleg njih na volitve poslala še duhovnika, inšpektorja in mladinskega delegata, torej skupaj devet ljudi. Po istem ključu bodo zastopane tudi druge cerkvene občine. Na 250 članov cerkvene občine pride po en delegat, vseh delegatov pa je okoli 80.
Volitve potekajo tajno, glasuje se z navadno večino, pogoj, da so volitve veljavne, pa je 90-odstotna udeležba delegatov. Če te ni, se volilni zbor ne razpusti, ampak se glasuje spet čez nekaj dni.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.