Slovenija izbiro novega arbitra na arbitražnem sodišču med Slovenijo in Hrvaško prepušča predsedniku arbitražnega sodišča, je po seji vlade sporočil predsednik vlade Miro Cerar. Za to so se po besedah premierja odločili, ker je trenutno najpomembneje, da se odvrne dvom o pristranskosti arbitra. Slovenija s tem po njegovem dokazuje, da se zavzema za neodvisno in nepristransko odločitev sodišča. "Želimo omogočiti, da sodišče deluje neodvisno, nepristransko in sprejme pravično odločitev," je poudaril Cerar.
"Sprejeta je bila odločitev, ki bo sodišču in končni razsodbi v največji meri zagotovila verodostojnost," je izpostavil premier. Kot je dodal, hkrati s tem Slovenija sporoča sodišču, da zaupa presoji predsednika sodišča in celotnega tribunala, da bodo izpolnili naloge, ki so določene v arbitražnem sporazumu.
Povedal je še, da ima Slovenija sicer dovolj svojih strokovnjakov, da pa so, še posebej po odstopu prvega slovenskega arbitra Jerneja Sekolca, številni že komentirali zadevo ali pisali članke, zato bi jih lahko hrvaška stran dojemala kot kontaminirane.
Na predsedniku sodišča tako je, da imenuje tako slovenskega kot hrvaškega arbitra, potem ko je prejšnji teden odstopil hrvaški član sodišča Budislav Vukas, Zagreb pa je že sporočil, da novega ne bodo imenovali.
Kdaj bo predsednik sodišča Gilbert Guillaume imenoval novega, že tretjega slovenskega arbitra, premier ni mogel napovedati, saj mora sodišče izpeljati vse postopke. Je pa izrazil pričakovanje, da bo sodišče v popolni sestavi, torej da bo štelo pet članov, konec avgusta oz. še verjetneje septembra.
S tem, da bo predsednik sodišča imenoval oba arbitra bo po Cerarjevem prepričanju zagotovljena enakost strank v postopku, kar je po njegovem izjemnega pomena za pravično razsodbo. Slovenija upravičeno pričakuje nadaljevanje arbitražnega postopka, je še dejal premier.
Pojasnil je tudi, da vloga arbitrov ni, da bi "kakorkoli navijali za katerokoli stran", tudi tistih ne, ki jih imenujeta vpleteni strani. "Arbiter mora delovati samostojno, neodvisno in nepristransko," je zatrdil. Zato bo Slovenija svoje stališče predstavila prek odvetnikov. "Ti bodo predstavili vso dokumentacijo in upamo, da bodo s svojimi argumenti uspeli najprej prepričati sodišče, da nadaljuje svoje delo, želimo pa si tudi ugodne rešitve."
Erjavec: Hrvaška ne more ustaviti arbitražnega postopka
Zunanji minister Karl Erjavec je ob robu današnje seje dejal, da odbor DZ za zunanjo politiko podpira nadaljevanje arbitražnega postopka. Hrvaški pa po njegovih besedah zmanjkuje argumentov za ustavitev arbitražnega postopka.
Ob tem je minister zagotovil, da je slovenska diplomatsko-konzularna mreža aktivna in da različnim prestolnicam pojasnjuje slovensko stališče. Arbitražni sporazum je mednarodna pogodba, ki je ni mogoče enostransko prekiniti. Gre za najbolj primeren inštrument za razreševanje tovrstnih vprašanj, zlasti v regiji, kot je Zahodni Balkan, je poudaril Erjavec. Zunanji minister pričakuje, da bo hrvaškega arbitra imenoval predsednik arbitražnega sodišča in da se bo postopek nadaljeval.
Hrvaška po prepričanju Erjavca z enostranskimi dejanji ne more ustaviti arbitražnega postopka. O očitkih glede dodajanja dokumentov pa je minister povedal, da so kot stranka v postopku vse dopolnitve izvedli v skladu s proceduro oz. v skladu z arbitražnim sporazumom ter da niso imeli niti želje, da bi arbitražnemu sodišču nelegalno podtikali kakšne dokumente.
"Hrvaški strani zmanjkuje argumentov za ustavitev arbitražnega postopka," meni Erjavec. Kot je pojasnil, so na Hrvaškem očitno ugotovili, da t. i. prisluškovalna afera ne bo zaustavila postopka, zdaj pa iščejo druge argumente, kako bi ga zaustavili.
Odzivi na odločitev: večina potezo podpira, SDS ostaja kritična
V SD podpirajo "enotno držo slovenske politike pri varovanju arbitražnega sporazuma in tudi odločitev o načinu izbora novega arbitra", je dejal predsednik SD Dejan Židan in dodal, da se v SD zavedajo, da je nadaljevanje arbitražnega postopka pomembno ne samo za rešitev mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško, temveč tudi kot model za reševanje odprtih vprašanj na Zahodnem Balkanu. Židan je še komentiral očitke, da so na današnji seji vlade manjkali vsi trije ministri z vrst SD, ki so dali prednost dopustniškem oddihu. Dejal je, da v tem ni globljega političnega sporočila in da si je prvič letos privoščil 5 dni dopusta s svojo družino.
So pa glede današnje odločitve Cerarja kritični v SDS. "Farsa z arbitražo se stopnjuje. Na koncu bo Miro Cerar prosil kar vlado Republike Hrvaške, da imenuje slovenskega arbitra," so zapisali na strankinem Twitter profilu.
Kritičen je tudi slovenski strokovnjak za mednarodno pravo Vid Prislan, ki meni, da bi Slovenija vendarle morala izkoristiti pravico do imenovanja svojega arbitra. Prislan, ki deluje na Univerzi v Leidnu, je izrazil razočaranje, saj bi "država, ko ima pravico imenovati svojega arbitra, morala to pravico izkoristiti". "V tem primeru mislim, da bi morali imenovati nekega neoporečnega tujca, v čigar integriteto ne bi bilo mogoče dvomiti. Verjamem, da je vlada to možnost preučila. Mogoče so koga celo kontaktirali, a nihče izmed njih na to ni pristal," je menil.
Sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravice Boštjan M. Zupančič je ocenil, da je z današnjo odločitvijo vlade "situacija zdaj simetrična". "Po eni strani bo moral predsednik arbitražnega sodišča mimo Hrvaške imenovati hrvaškega člana, po drugi strani se je Slovenija odločila za simetrično odločitev, torej da Gilbert Guillaume izbere nadomestnega sodnika tudi za Slovenijo," je pojasnil. Dejal je še, da zaradi prisluškovalne afere vemo, da je zadeva praktično že odločena v korist Slovenije in da gre Sloveniji predvsem za to, da v tem izrednem postopku izpade čim bolj kredibilno in nepristransko.
Profesor pomorskega prava Marko Pavliha je izrazil upanje, da so odgovorni politiki skrbno pretehtali prednosti in slabosti te odločitve. Zavzel se je tudi za obnovitev pogovorov med Slovenijo in Hrvaško ter obuditev sporazuma Drnovšek-Račan. "Še vedno sicer menim, da bi bilo bolje, če bi posegli po domači stroki, saj bi nenazadnje tako tudi poudarili našo pomorsko usmerjenost, poleg suverenosti, samostojnosti in enakopravnosti znotraj EU," je še dodal.
Ustavni sodnik in strokovnjak za mednarodno pravo Ernest Petrič pa je današnjo odločitev vlade ocenil "kot najboljšo možno v danih okoliščinah". Okoliščine so namreč takšne, da je treba storiti vse, da se zagotovi dvoje: prvič, da arbitražno sodišče deluje naprej, saj bo njegova odločitev pomembna, ter drugič, da Slovenija pokaže, da želi, da sodišče deluje čim bolj neodvisno, "in je zato izkazala svojo dobro voljo, da je pripravljena sprejeti kogarkoli, ki ga bo izbral predsednika tega sodišča".
Slovenija izbirala že drugič v dveh tednih
Novega člana sodišča je Slovenija izbirala že drugič v nekaj tednih. Jernej Sekolec je namreč s tega mesta odstopil julija po objavi posnetkov prisluhov njegovih telefonskih pogovorov s slovensko agentko na sodišču Simono Drenik, iz katerih je bilo razbrati, da jo je obveščal o zaupnih razpravah na arbitražnem sodišču.
Slovenija je nato v skladu z arbitražnim sporazumom za novega člana sodišča imenovala predsednika Meddržavnega sodišča v Haagu Abrahama, ki pa je po nekaj dneh odstopil. Sodišče je sporočilo, da ima Slovenija 15 dni časa za imenovanje novega sodnika, ali pa ga bo imenoval predsednik sodišča.
Premier Miro Cerar se po drugem odstopu slovenskega člana arbitražnega sodišča ni odločil pozvati parlamentarnih strank, naj predlagajo kandidate za arbitra, kot je to storil po odstopu Sekolca. Stranke sicer takrat te možnosti niso izkoristile.
KOMENTARJI (2507)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.