Krizni ministri in predsednik DeSUS Karl Erjavec so se v Vili Podrožnik v Ljubljani dobili na razvojni klavzuri, kjer so določali prioritete v preostanku mandata in opredeliti odnos strank do teh.
Po sestanku je premier Borut Pahor dejal, 'da obstaja politična volja in pripravljenost, da se z velikim angažiranjem v dobrem letu dni in pol naredi vse, da s fiskalno stabilnostjo, ki je pogoj za trdno rast, pripeljemo nova delovna mesta in socialno vzdržnost, ki jo ljudje od nas pričakujejo.'
Vlada namerava ukrepe razdeliti na kratkoročne in dolgoročne. Minister za razvoj Mitja Gaspari je dejal, da nameravajo najprej sprejeti ukrepe s področja izboljšanja finančne discipline, prestrukturiranja podjetij, insolvenčne zakonodaje in dela bančnih institucij. Te zakonske spremembe naj bi bile za razpravo v državnem zboru pripravljene do konca januarja. Drugi sklop ukrepov se bo nanašal na izboljšanje konkurenčnosti in spodbujanja podjetništva, raziskovanja, človeških virov in visokega šolstva, infrastrukturne projekte ter ukrepe na področju socialne politike.
Kazalci gospodarskih gibanj za Slovenijo trenutno niso slabi, pravi Gaspari. "Smo v tistem delu evropskih držav, ki napredujejo, in mislim, da je perspektiva v letošnjem in prihodnjem letu, da se bo gospodarska rast Slovenije okrepila, pri čemer pa morajo biti ukrepi na področju finančne discipline, spoštovanja prava in pogodb, bistveno zaostreni," je dejal Gaspari.
O Desusu se niso pogovarjali
Pobudo za klavzuro so sredi decembra lani dali člani LDS. Predlagali so tri osi razvoja: dvig gospodarstva, nadaljevanje pregona gospodarskega kriminala in zmanjšanje stroškov javne uprave. Predsednica LDS Katarina Kresal je v pogovoru za oddajo 24UR OB ENIH dejala, da verjame, da se bo koalicija na klavzuri uspela dogovoriti. Na vprašanje, ali je možna rekonstrukcija vlade, pa je predsednica LDS dejala, da bo predsednik vlade po klavzuri moral razmisliti, ali so vsi ministri sposobni izpeljati tisto, kar se bodo dogovorili. Zato se ji rekonstrukcija vlade ne zdi nesmiselna.
Čeprav se je pred razvojno klavzuro govorilo tudi o rekonstrukciji vlade, pa se ministri in Karl Erjavec o tem niso pogovarjali. O tem naj bi po besedah prvaka Zares Gregorja Golobiča razpravljali predvsem na vrhu koalicije in na sestanku koalicijskih poslancev na Brdu pri Kranju proti koncu meseca.
Kaj se dogaja z napovedanimi reformami?
Koalicija je napovedala pet ključnih reform. Reformo trga dela, zdravstveno reformo, pokojninsko reformo, kmetijsko reformo in reformo javne uprave. Kot prva je bila sprejeta pokojninska reforma, proti kateri so sindikati napovedali referendum. V okviru reforme trga dela je zakon o malem delu že sprejet, a ga najverjetneje čaka referendum, zakon o delovnih razmerjih pa še ni pripravljen.
Zdravstvena reforma je obstala z zamenjavo ministrov. Minister za zdravje Dorjan Marušič naj bi izhodišča za novi zakon pripravil do spomladi.
Kdaj naj bi prišel prvi osnutek predlogov za reformo javne uprave, še ni znano. Zakon o kmetijskih zemljiščih, ki je del kmetijske reforme, pa bo do 15. januarja v javni razpravi, potem pa naj bi ga kmalu obravnavala tudi vlada.
KOMENTARJI (319)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.