Slovenija

Kdo bo poplačal škodo?

Izola, 18. 03. 2008 13.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ribiči, ki so morali prebiti dva meseca in pol na kopnem, in to prav na vrhuncu ribolovne sezone, imajo več kot sto tisoč evrov izgubljenega prihodka.

Slovenski ribiči tokrat niso imeli težav, hrvaška kapitanija je od njih zahtevala le običajne podatke.
Slovenski ribiči tokrat niso imeli težav, hrvaška kapitanija je od njih zahtevala le običajne podatke. FOTO: Dare Čekeliš

Na slovenskem ministrstvu za kmetijstvo so poudarili, da nikjer niso zapisali, da bo Slovenija tožila Hrvaško zaradi škode, povzročene zaradi hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC). S tem so se odzvali na pisanje nekaterih hrvaških medijev, ki se sklicujejo na časnik Delo in pišejo, da bo Slovenija v omenjeni zadevi tožila Hrvaško za 100.000 evrov, ki jih je izgubila v času, ko ji je bil dostop do morja preprečen prav na vrhuncu ribolovne sezone.

"Gre za povsem napačno povzemanje odgovora ministrstva, ki je bil posredovan časopisu Delo s strani nekaterih hrvaških medijev," je v izjavi zapisal tiskovni predstavnik ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jernej Kovač.

Časnik Delo je v današnji izdaji zapisal, da je Kovač med drugim navedel, "da je vlada zagotovila, da bo zaščitila slovenske ribiče pri njihovi dejavnosti na odprtem morju in da jim bo vsakršna škoda povrnjena. Seveda bo za škodo, ki bi bila posledica kršitve dogovora iz 2004, terjala Hrvaško."

Kot pojasnjujejo na ministrstvu, so v ponedeljek v odgovoru novinarju časnika Delo v zvezi s pomočjo slovenskemu ribiškemu sektorju povzeli februarski odgovor slovenske vlade na poslansko vprašanje, ki ga je glede ribolova v hrvaški zaščitni ERC coni na Jadranu postavil poslanec Aurelio Juri. Tam je bilo med drugim zapisano, da se je Hrvaška s podpisom sporazuma med Slovenijo, Italijo, Evropsko komisijo in Hrvaško junija 2004 zavezala, da ERC ne bo uveljavila za države članice EU.

Skladno s tem sporazumom in na podlagi pravila, da imajo mednarodni sporazumi prednost pred nacionalno zakonodajo, hrvaški ERC za države članice EU ne velja. Tako v Jadranskem morju še naprej veljajo razmere, ki so veljale pred 1. januarjem 2008, je vlada navedla v tedanjem odgovoru.

"Slovenija ponavlja, da bo slovenske ribiče pri opravljanju njihove dejavnosti v odprtem morju zaščitila. V primeru, da bi jim pri tem nastala kakšna škoda, jim bo ta povrnjena. Seveda pa bo za kakršnokoli škodo, ki bi bila posledica kršitve dogovora iz junija 2004, na koncu odgovarjala Hrvaška. V skladu z mednarodnim pravom mora država, ki prekrši sprejete dogovore, povrniti vso nastalo škodo," je še pisalo v odgovoru, ki ga je vlada sprejela 7. februarja, torej ko Hrvaška še ni zamrznila izvajanja ERC za članice EU.

Ribiči lovili brez težav

Slovenski ribiči od razglasitve zaščitne ERC za članice EU 1. januarja niso lovili na morju. Dva dni po hrvaški zamrznitvi izvajanja ERC za članice EU pa so se vendarle podali na ribolov v mednarodne vode. V noči iz nedelje na ponedeljek sta prvi odpluli ladji Riba 1 in Riba 2 izolskega podjetja Riba.

Ribiči se bodo na morje vrnili že danes opolnoči, če jim bo vreme to dopuščalo.
Ribiči se bodo na morje vrnili že danes opolnoči, če jim bo vreme to dopuščalo. FOTO: Kanal A

Poveljnik Ribe 1 Leon Čebulj je ob vrnitvi dejal, da težav niso imeli. Lovili so približno 30 navtičnih milj zahodno od otoka Susak, gre pa za mednarodno morje v ERC, ki je sedaj zamrznjen. "Šlo je za normalen ribolov, kot je v tem letnem času običajno," je dejal Čebulj. Ulov je bil srednji, saj so ulovili približno šest ton. Sicer pa težav ni bilo, je pojasnil in dodal: "Ko smo začeli loviti na odprtem morju, je do nas prišel gliser hrvaške kapitanije, pri čemer so zahtevali osnovne podatke, nato pa odšli naprej."

Po njegovih besedah so preverjali tudi druge, italijanske ladje, ki jih je bilo na morju od 20 do 30, kar naj bi bilo običajno. Ribiči se bodo na morje, če bo vreme dopuščalo, ponovno odpravili danes ob polnoči. "Dež nas sicer ne moti, moti pa nas veter," je še dejal Čebulj.

Spomnimo...

Na podlagi četrtkove odločitve hrvaškega sabora je Hrvaška v soboto zamrznila izvajanje ERC za članice EU. Na ta način je vrnila stanje v svoji coni v Jadranu, kot je veljalo pred novim letom. Zagreb je sicer napovedal nadaljevanje pogovorov z Rimom, Ljubljano in Brusljem glede ERC.

Ribiči, ki so morali prebiti dva meseca in pol na kopnem, in to prav na vrhuncu ribolovne sezone v mednarodnem morju, bi lahko v tem času nalovili približno 120 ton plavih rib, kar je skoraj četrtina celoletnega ulova, torej več kot sto tisoč evrov izgubljenega prihodka. Tudi plače ribičev so bile v tem času nižje.

V skladu z odločitvijo sabora Hrvaška tako od sobote ne izvaja več strogega ekološkega in ribolovnega režima v svoji coni za Italijo in Slovenijo. Slednji sta pozdravili omenjeno potezo Zagreba, potem ko sta že od začetka nasprotovali uveljavitvi hrvaške ERC tudi za članice EU.

Hrvaška je tako znova preložila polno uveljavitev ERC, odločitev o uvedbi katere je sprejela 3. oktobra 2003 in je do 1. januarja letos v skladu z dogovorom iz leta 2004 ni izvajala za članice EU. Saborska večina je v četrtek sprejela tudi opozicijski amandma, s katerim naj bi izenačili pravice hrvaških ribičev s pravicami ribičev iz EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jansa-arms
19. 03. 2008 19.23
Tonček Balonček : nima smisla barvati staro železo ker imajo v načrtu nakup dveh ledolomilcev ker so hrvati zamrznili ERC!
gospakatja
19. 03. 2008 18.32
če so že 2 meseca počivali, bi pa res lahko barke pobarvali ( se strinjam, da je prav nemarno videt tako zanemarjeno železje)! sicer pa mislim, da niso upravičeni za pomoč države: saj je država jasno rekla, naj lovijo, pa so se sami odločili, da ne grejo na ribolov- so se , pač , bali(kar ni nič sramotnega ), a ne morejo zahtevat od države , da jih za neupravičen strah nagradi. strah je problem tistega, ki se boji, ne more to biti subvencionirano. če se jaz bojim potovati z letalom, ne morem od države zahtevati, da mi povrne izpadel dohodek, ker nisem šla na sejem v ameriko: a ne ?
Adolph
19. 03. 2008 11.37
Koliko generacij ribicev je potrebno,da popravijo skodo ki so jo povzrocili s svojim roparskim plenjenjem Jadranskega morja? ?
Tonček Balonček
19. 03. 2008 10.18
Te dve ladji, ponos slovenskega ribištva, porabita skoraj koliko nafte, kot ulovita rib. Ta severni Jadran je že popolnoma izropa. Pa zakaj zaboga ne pobarvajo tega železja!? A mora imeti slovensko podjetje res najbolj zanemarjene barke na Jadranu, še Albanci imajo bolje vzdrževane!
manjakranjc@hotmail.com
19. 03. 2008 09.58
Dan, "Ribiči, ki so morali prebiti dva meseca in pol na kopnem, in to prav na vrhuncu ribolovne sezone, imajo več kot sto tisoč evrov izgubljenega prihodka." No, če kdo verjame temu se močno moti. Očitno je, da bi tudi zaradi slabega ulova morali to škodo pokiti davkoplačevlaci, saj tako namigujejo tisti ribiči, ki so "bili"dva meseca na kopnem. Ko bo prvi april bo pa tale novička verodostojna. Glede morebitne škode pa imajo zagotovilo in razna trobila pač razlagajo v njihovem predvolilnem slogu skupaj s sarkazem friki. Lp M.L
BananaJoe
19. 03. 2008 09.12
škodo naj dobijo poplačano, vendar ne iz proračuna in ne od našega denarja. kdo poplača podjetjem škodo, izgubo?
jannet
19. 03. 2008 08.27
Še en komentar: če bi bilo obratno, bi nam sosedje že dali vetra, brez skrbi. Tko da, jaz sem vsekakor za odškodnino, ne glede na "dobre" sosedske odnose in že spet renome v Evropi.
dr.psiho
19. 03. 2008 08.23
vlada ,naredite že enkrat RED
jannet
19. 03. 2008 08.21
S parimi stavki.....slovenčki smo od nekdaj eni papki, ki se pustimo vsem manipulirat.....bunimo se le med štirimi zidovi, ko pa treba kaj konkretnega narest nas pa nikjer ni...gre se nam le za ugled zaradi drugih. Včasih me je kr groza kje živim...
kosir_maks
19. 03. 2008 08.18
Tako , tako balonček ! Ribo 1 in 2 poslat v vode pacifika lovit kite ! kaj češ s tem sardelcam ?? sama zguba !! LOL
marjanka99
19. 03. 2008 08.17
Zakaj pa ribiči ne bi dobili povrnjeno škodo, če so jo utrpeli ne po svoji krivdi? Hrvati so z ERC sforsirali svojo pridružitev ES. Če je ne bi uvedli, ne bi šli v EC že 2009, ne? Ok, igrice pač, samo zakaj bi naši ribiči morali nositi stroške teh igric?
marjanka99
19. 03. 2008 08.17
Zakaj pa ribiči ne bi dobili povrnjeno škodo, če so jo utrpeli ne po svoji krivdi? Hrvati so z ERC sforsirali svojo pridružitev ES. Če je ne bi uvedli, ne bi šli v EC že 2009, ne? Ok, igrice pač, samo zakaj bi naši ribiči morali nositi stroške teh igric?
Tonček Balonček
19. 03. 2008 08.09
Vlada ni ničesar zagotovila! To so govoričili po medijih, pisnega dokumenta pa, kljub prošnjam, niso nikoli dali od sebe, saj za to ni bilo niti pravne osnove. Iz katere postavke bi pa plačali kazni in škodo, iz fonda za naravne katastrofe mogoče?
eBuddy
19. 03. 2008 07.39
dej spremenite naslov: ribiči niso nič morali ostati doma, ampak so se odločili ostati doma, kjub zagotovilu vlade, da je ERC za nas ničen in da bodo morebitni stroški povrnjeni.
domzale18@yahoo.com
18. 03. 2008 23.45
kriss budala ena, kaki slovenija, niste mel nikol svoje drzave od tvoje pra pra pra babice debele, je bila drzava AVStro-ogrska, hahahah
Materi
18. 03. 2008 23.30
Ribe so očitno dober biznis!
kriss714@amis.net
18. 03. 2008 21.03
Kaki, Istra itak pripada Sloveniji.
Tonček Balonček
18. 03. 2008 20.19
Ne vem koga bi tožili, saj je Hrvaška pravočasno sporočila, da uvaja ERC. Zdaj ga je pač zamrznila, lahko pa da bo že jutri drugače. Koga so pa tožila naša podjetja, ko smo se osamosvojili? Beograd mogoče? Znajti so se morali sami in se preusmeriti na druge trge, ne vem zakaj se ta Delamaris s svojimi sardelicami ne prestrukturira. Naj lovijo mečarice po oceanih, tudi mnogo naših podjetij zdaj en dela več tako kot včasih, tistim ki so bili pa nesposobni ali je bilo vmes kaj drugega (npr. namenska proizvodnja), so šli pa v stečaj. Zanimivo, da ne najdejo strateškega partneja in da ni v igri menežerski odkup ali kaj podobnega, ha, ha!
kaki11@email.si
18. 03. 2008 20.09
Kaj! Seveda jih je potrebno tožiti. Višina zneska je celotna ISTRA.
E-OL
18. 03. 2008 17.55
jst tukaj vidim samo Hrvaško, ki se iz vsega skupaj hoče izvlečt tako, da obtožuje Slovenijo. Lepo to...lisjaki hrvaški. Zdaj se pa jokajo ane c.c.c kar naj jih tožimo bomo vsaj kaj koristi imel od tega, Hrvatje bodo pa plačal zato, ker si zmišljujejo nepotrebne stvari.