Na slovenskem ministrstvu za kmetijstvo so poudarili, da nikjer niso zapisali, da bo Slovenija tožila Hrvaško zaradi škode, povzročene zaradi hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC). S tem so se odzvali na pisanje nekaterih hrvaških medijev, ki se sklicujejo na časnik Delo in pišejo, da bo Slovenija v omenjeni zadevi tožila Hrvaško za 100.000 evrov, ki jih je izgubila v času, ko ji je bil dostop do morja preprečen prav na vrhuncu ribolovne sezone.
"Gre za povsem napačno povzemanje odgovora ministrstva, ki je bil posredovan časopisu Delo s strani nekaterih hrvaških medijev," je v izjavi zapisal tiskovni predstavnik ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jernej Kovač.
Kot pojasnjujejo na ministrstvu, so v ponedeljek v odgovoru novinarju časnika Delo v zvezi s pomočjo slovenskemu ribiškemu sektorju povzeli februarski odgovor slovenske vlade na poslansko vprašanje, ki ga je glede ribolova v hrvaški zaščitni ERC coni na Jadranu postavil poslanec Aurelio Juri. Tam je bilo med drugim zapisano, da se je Hrvaška s podpisom sporazuma med Slovenijo, Italijo, Evropsko komisijo in Hrvaško junija 2004 zavezala, da ERC ne bo uveljavila za države članice EU.
Skladno s tem sporazumom in na podlagi pravila, da imajo mednarodni sporazumi prednost pred nacionalno zakonodajo, hrvaški ERC za države članice EU ne velja. Tako v Jadranskem morju še naprej veljajo razmere, ki so veljale pred 1. januarjem 2008, je vlada navedla v tedanjem odgovoru.
"Slovenija ponavlja, da bo slovenske ribiče pri opravljanju njihove dejavnosti v odprtem morju zaščitila. V primeru, da bi jim pri tem nastala kakšna škoda, jim bo ta povrnjena. Seveda pa bo za kakršnokoli škodo, ki bi bila posledica kršitve dogovora iz junija 2004, na koncu odgovarjala Hrvaška. V skladu z mednarodnim pravom mora država, ki prekrši sprejete dogovore, povrniti vso nastalo škodo," je še pisalo v odgovoru, ki ga je vlada sprejela 7. februarja, torej ko Hrvaška še ni zamrznila izvajanja ERC za članice EU.
Ribiči lovili brez težav
Slovenski ribiči od razglasitve zaščitne ERC za članice EU 1. januarja niso lovili na morju. Dva dni po hrvaški zamrznitvi izvajanja ERC za članice EU pa so se vendarle podali na ribolov v mednarodne vode. V noči iz nedelje na ponedeljek sta prvi odpluli ladji Riba 1 in Riba 2 izolskega podjetja Riba.
Poveljnik Ribe 1 Leon Čebulj je ob vrnitvi dejal, da težav niso imeli. Lovili so približno 30 navtičnih milj zahodno od otoka Susak, gre pa za mednarodno morje v ERC, ki je sedaj zamrznjen. "Šlo je za normalen ribolov, kot je v tem letnem času običajno," je dejal Čebulj. Ulov je bil srednji, saj so ulovili približno šest ton. Sicer pa težav ni bilo, je pojasnil in dodal: "Ko smo začeli loviti na odprtem morju, je do nas prišel gliser hrvaške kapitanije, pri čemer so zahtevali osnovne podatke, nato pa odšli naprej."
Po njegovih besedah so preverjali tudi druge, italijanske ladje, ki jih je bilo na morju od 20 do 30, kar naj bi bilo običajno. Ribiči se bodo na morje, če bo vreme dopuščalo, ponovno odpravili danes ob polnoči. "Dež nas sicer ne moti, moti pa nas veter," je še dejal Čebulj.
Spomnimo...
Na podlagi četrtkove odločitve hrvaškega sabora je Hrvaška v soboto zamrznila izvajanje ERC za članice EU. Na ta način je vrnila stanje v svoji coni v Jadranu, kot je veljalo pred novim letom. Zagreb je sicer napovedal nadaljevanje pogovorov z Rimom, Ljubljano in Brusljem glede ERC.
V skladu z odločitvijo sabora Hrvaška tako od sobote ne izvaja več strogega ekološkega in ribolovnega režima v svoji coni za Italijo in Slovenijo. Slednji sta pozdravili omenjeno potezo Zagreba, potem ko sta že od začetka nasprotovali uveljavitvi hrvaške ERC tudi za članice EU.
Hrvaška je tako znova preložila polno uveljavitev ERC, odločitev o uvedbi katere je sprejela 3. oktobra 2003 in je do 1. januarja letos v skladu z dogovorom iz leta 2004 ni izvajala za članice EU. Saborska večina je v četrtek sprejela tudi opozicijski amandma, s katerim naj bi izenačili pravice hrvaških ribičev s pravicami ribičev iz EU.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.