Vladna stran bo Policijskemu sindikatu Slovenije do torka do osme ure zjutraj posredovala predlog sporazuma, je po pogajanjih z vlado povedal predsednik sindikata Branko Prah. Predlog bodo na sindikatu preučili, pripravili odgovor, v sredo popoldan pa sledi ponovno srečanje.
Po besedah Praha so sindikalisti na današnjem sestanku v prostorih vlade predstavili svoje zahteve, vladna stran pa naj bi jim odvrnila, da bodo zahteve pretehtali in poskušali najti rešitev.
V petek so policisti sicer napovedali zaostritev stavke, če jim vlada ne bo prisluhnila in dala konkretne rešitve glede njihovih stavkovnih zadev. Vlada se je na opozorila odzvala in danes so se sestali.
Je bila vlada diskriminatorna do policistov?
V policijskem sindikatu so vladi med drugim očitali diskriminatoren odnos, saj po njihovih navedbah po začetku stavke dela sindikatov javnega sektorja na vladni strani ni bilo resne namere za pogovore s policisti. Dialog je sicer potekal z notranjim ministrstvom, a le za zadeve, ki so rešljive v tem okviru.
Sestanek vladne skupine s policisti je komentiral tudi predsednik vlade Borut Pahor, ki sicer ni v vladni pogajalski skupini, je pa bil prisoten. Pojasnil je, da je obe skupini le pozval k iskanju primernega kompromisa. Predstavnikom sindikata je med drugim dejal, da ne gre za to, ali vlada razume njihove težave ali ne, temveč za vprašanje, v kolikšni meri lahko ustreže njihovim pričakovanjem, ko gre za javnofinančne zadeve. A kljub temu je Pahor dodal, da bodo pogajanja jemali resno in predano, zato upa, da bosta obe strani uspeli. Pahor želi, da bi javnost vedela, da se vlada trudi in zdi se mu, da napredujejo.
Bodo na pomoč priskočili tudi evropski policisti?
V petek je predsednik policijskega sindikata Branko Prah na razširjeni seji sindikata med drugim napovedal možnost zaostritve stavke policistov, med drugim bi ta zaostritev prinesla tudi shod pred vladnim poslopjem v Ljubljani, ki naj bi se ga udeležili tudi evropski policisti.
Stavkovne zahteve sindikata
Sindikat ima več stavkovnih zahtev. Med drugim zahteva, da se pristopi k odpravljanju anomalij v plačnem sistemu, in opozarja na slabo vrednotenje zaposlenih v policiji. Po Prahovih besedah pričakujejo tudi analizo o plačah policistov v državah EU, ki bi pokazala, kje so slovenski policisti glede na evropsko povprečje. Prah je tudi spomnil, da je bila policistom odvzeta t. i. beneficirana delovna doba, zato zahtevajo določene bonitete pri upokojevanju policistov.
Sestanek je ob odhodu s seje DZ komentiral tudi predsednik vlade Borut Pahor. Premier sicer ni v vladni pogajalski skupini, zato je pojasnil, da je obe skupini le pozval k iskanju primernega kompromisa.
Predstavnikom sindikata je na sestanku med drugim dejal, da ne gre za to, ali vlada razume njihove težave ali ne, temveč za vprašanje, v kolikšni meri lahko ustreže njihovim pričakovanjem, ko gre za javnofinančne zadeve.
A kljub temu je Pahor dodal, da bodo pogajanja jemali resno in predano, zato upa, da bosta obe strani uspeli. Pahor želi, da bi javnost vedela, da se vlada trudi in zdi se mu, da napredujejo.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.