Slovenija

FOTO in VIDEO: 'Politike naj bo strah delavcev ...'

Ljubljana, 16. 06. 2010 07.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
M.M./B.G./STA/U.Z./E.P.
Komentarji
207

"Gorje vsem nam in tudi politikom! Pomagajte delavcem, ne pa kapitalu!" je okoli 500 članov ZSSS pozivalo ministre, naj ne sprejmejo sprememb delovne zakonodaje. V znak protesta so vladi pokazali rdeči karton in uničili znameniti Pahorjev semafor.

Protest ZSSS pred vladnim poslopjem
Protest ZSSS pred vladnim poslopjem FOTO: E.P.
Hvala za tako vlado! Ne potrebujemo vas takih, kot ste, saj nam ne dajete tistega, kar ste nam obljubljali takrat, ko smo vas volili. Smo popolnoma razočarani nad vašimi dejanji in vam tukaj dajemo popolno nezaupnico. Kako vas ni sram stopati pred delavce, nas tolažiti, trepljati, nam obljubljati nenormalne stvari? Verjetno zato, ker smo, kot sami pravite, vsi na istem čolnu, saj tudi vi s svojo skromno plačo enostavno, gospod predsednik, ne morete preživeti meseca. Ne potrebujemo predsednika vlade, ki nam poskuša biti všeč s poceni štosi. Ne potrebujemo predsednika, ki bi nam čistil čevlje in nam pihal na dušo. Predsednik sindikata LTH David Švarc

Čeprav jih ni uskladila s sindikati, je vlada danes sprejela predloge treh zakonov s področja trga dela, ki med drugim uvajajo malo delo ter znižujejo odpravnine in skrajšujejo odpovedne roke. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) nasprotuje predlaganim spremembam delovnopravne zakonodaje, ki bodo povzročile lažje odpuščanje, več brezposelnih starejših in socialno negotovost vseh.

Predstavniki ZSSS so se najprej zbrali na novinarski konferenci. Tam je bilo po podatkih ZSSS od 400 do 500 ljudi, nato pa se je množica odpravila pred vladno stavbo. Tam so uničili maketo vladnega semaforja, vladi pa so podelili rdeči karton.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič se sprašuje, zakaj na semaforju, ko gre za delavske pravice, sveti rdeča luč. Meni, da te reforme izvirajo iz Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) ter Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki zastopata neoliberalne interese, pri katerih je na prvem mestu kapital. "Ta vlada ni v stanju, da bi se uprla tem gospodom," pravi Semolič. "Hvala lepa za tak razvoj!"se zahvaljuje vladi. "Politike naj bo strah delavcev, ko bo prišel čas – in v takšnem času živimo –, da bo hudo narobe z nami. Gorje vsem nam in tudi politikom. To želimo preprečiti," je dejal Semolič.

Ta zakon bo povzročil več brezposelnosti med starejšimi, večje odpuščanje in drugo, opozarja prvi mož ZSSS. Ni res, da bo slovensko gospodarstvo s tem rešeno, dodaja. "To niso naše reforme in sindikati se bomo upirali z vsemi sredstvi, ki jih premoremo. Naša pot je blaginja za vse ljudi, varnost za starejše, javno zdravstvo, perspektiva za mlade, ne pa politika OECD!" je bil kritičen.

'Zahtevamo delavsko vlado!''

Protest ZSSS pred vladnim poslopjem
Protest ZSSS pred vladnim poslopjem FOTO: E.P.

"Zahtevamo vlado, ki bo delavska, ki bo delala za ljudi, ki danes živijo v strahu. Pričakujemo vlado, ki bo imela to skrb na prvem mestu. Očitno ta vlada ni v tem stanju. Še preden so sprejeli te zakone, že obljubljajo, da bodo jeseni posegli v zakon o delovnih razmerjih. Vsi vemo, kam pes taco moli, zato naj si ne domišljajo, da bo vse tako enostavno. To je točka, ki je prelomna in se vztrajno bliža! Če vlada tistih svetovalcev iz Bruslja ne bo zamenjala, se bo začela bitka, v kateri bomo sodelovali vsi sindikati!" dodaja Semolič.

'Izvajanje nasilja nad slovenskimi delavci'

Vlada naj poskrbi za večino, ki gara in pušča zdravje na delovnem mestu. Dušan Semolič

Predlog novele zakona o delovnih razmerjih pomeni "izvajanje nasilja nad slovenskimi delavci", je dejal izvršni sekretar ZSSS Andrej Zorko. Lažje odpuščanje bo "darilo delodajalcem, ki ga bodo plačali delavci", je prepričan. Če vlada misli, da bo konkurenčnost zvišala z zniževanjem delavskih pravic, je po njegovih besedah nesposobna pri drugih ukrepih.

Malo delo bo po njegovih besedah izpodrinilo redno delovno razmerje, delavci ne bodo deležni bolniških nadomestil, regresa, povračila za prehrano. "Gre za uvajanje srednjeveških odnosov in mezdnih razmerij," meni.

ŠOS: Kaj pa pravice?

Oglasili so se tudi predstavniki Študentske organizacije Slovenija (ŠOS). "Zadnja verzija zakona o malem delu prikazuje stopnjevanje zavajanja vlade, saj je v zadnjih trenutkih (danes zjutraj) dodala člene, o katerih socialni partnerji sploh niso obveščeni. V teh členih je jasno zapisano, da bo malo delo sicer imelo elemente delovnega razmerja, vendar pa iz tega ne izhajajo tudi sorazmerne pravice iz dela. Na podlagi tega obstaja možnost, da bodo mladi v prihodnosti zaposleni preko malega dela, vendar pa od tega ne bodo imeli pravic, ki jih imajo delavci (pravica do bolniške, dopusta, porodniška, pravica do povračila sredstev za malico in potnih stroškov)," opozarjajo.

Minister za delo, družino in socialne zadeve  Ivan Svetlik je ob tem pojasnil, da vpeljana rešitev le širi možnosti študentskega oz. malega dela. Poudaril je, da je bila omenjena ureditev že sedaj navedena v obrazložitvi zakona, z dopolnitvijo so želeli doseči, da bi se v primeru malega dela videlo, da ne gre zgolj za pogodbeno razmerje niti ne za delovno razmerje, je pojasnil.

Po njegovem je določba, da ima malo delo lahko tudi elemente delovnega razmerja, pomembna. Študenti in delodajalci so namreč sami opozorili, da bi bilo v primeru, če bi to izključili iz malega dela, nemogoče zaposlovati na sistemizirana delovna mesta. Na ta način pa bi izgubili veliko možnosti za študentsko oz. malo delo, je dejal Svetlik, ki je še poudaril, da gre zgolj za elemente delovnega razmerja in ne za delovno razmerje.

Protest ZSSS pred vladnim poslopjem
Protest ZSSS pred vladnim poslopjem FOTO: E.P.

Pahor: Vlada ima odgovornost, da Slovenijo izvleče iz krize

Predsednik vlade Borut Pahor je dejal, da so protesti in demonstracije povsem legitimna oblika nasprotovanja odločitvam vlade, da pa bi bilo tako nasprotovanje bolj upravičeno, če vlada ne bi vodila socialnega dialoga, kot ga.

Zahtevamo, da se nehate norčevati iz nas delavcev, ker nam bo prekipelo. Nekdanja delavka Mure Silva Pučko

Kot je poudaril, ima kot predsednik vlade odgovornost in če bi vlada vedno čakala na popolno soglasje vseh socialnih partnerjev, Slovenija ne bi izvedla nobene večje in dolgoročno pomembnejše reforme.

Spomnil je, da je vlada lani okrepila elemente socialne kohezivnosti; v ta namen je investirala za 44 odstotkov več proračunskega denarja. "Če hočemo dolgoročno vztrajati pri tej socialni kohezivnosti, pa moramo položiti trdne temelje, to je, da je naše gospodarstvo konkurenčno," je dejal. "Vlada bo šla naprej," zagotavlja Pahor in ob tem poudarja, da so strukturne reforme tako neizprosne in težke, da nobena vlada, ki jih danes izvaja, pri tem nima podpore. "Jaz vem, kaj je moja naloga – da vlada popelje državo iz krize, da bomo močnejši. Mislim, da gremo po pravi poti, bodo pa vmes protesti sindikatov in nezadovoljstva delodajalcev," je zatrdil.

'Prožnost za gospodarstvo'

"Verjamem, da so protesti neke vrste opozorilo sindikatov, da si pri večjih spremembah zakona o delovnih razmerjih ne bi želeli sprememb v smeri zmanjševanja materialnih pravic. Vendar to ni naš namen," je še dejal Svetlik. Cilj sprememb bo po njegovih besedah omogočiti hitrejše postopke in s tem hitrejše prehajanje med delovnimi mesti ali delodajalci. "To bo dalo prožnost celotnemu gospodarstvu," je dejal. Varnost delavcev naj bi ob tem zagotavljal zakon o urejanju trga dela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (207)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yarrick
17. 06. 2010 15.38
@vitajan Kot da imamo SPLOH kakšno možnost voliti. zadnjih 20 let so bolj kot ne isti na oblasti. Poleg tega pa nikakor nimam namena glasovati za JJ, ki ima verjetno še več grehov na grbi kot pa pahor... Pokaži mi enega PRAVEGA človeka, ki bi bil sposoben rešiti tole "krizo" ne da bi pobral najprej denar revežem. Kar so imeli so prodali, sedaj pa krpajo luknjo z denarjem davkoplačevalcev(beri: oderuški davki, nizke plače, nesmiselne pokojnine).
shikari
17. 06. 2010 10.11
keri primitiuci še besedila se neznajo na pamet naučit... in pol se neki pritužujejo da nimajo denarja... soori miško... tak pač je..
divus
17. 06. 2010 09.29
Imam idejo, ki niti ni slaba. Naj bo zaposlen samo eden od zakoncev, zasluži naj 1500 eu, kajti s tem denarjem mali človek zna čudovito živeti, pa bo problem rešen, s tem ne bo tudi nezaposlenih. V naši regiji namreč ntti štirje pri hiši zaposleni ne zaslužijo te vsote.
Maxster
17. 06. 2010 08.00
Kaj se pa zdaj bunite,saj ste pa hoteli to vlado, Hoteli ste te Pahorja,Golubiča ter Kresalovo.!!! Prej bi razmišljali,ko ste bili na voliščih Sicer pa je tako ali tako jasno ,da je Ljubljana ne samo rdeča ampak temno rdeča. Žalostno je edino to , da eno mesto v državi odloča,kaj in kako bo delala cela država. Sicer pa upam, da boste vsaj Ljubljančani v prihodnje le spregledali to enoumlje rdečih,ki vam danes jemljejo še zadnje dostojanstvo - pravico do dela in dostojnega življenja. .
61810
17. 06. 2010 07.56
Kaj je pa sindikat naredil 20 let za nas. Država je zvišala najnižje plače, znižala pa jih bo zdravnikom kar je prav. Na en pregled čakaš osem mesecev ali več, če pa si samoplačnik pa takoj. Tu bi tudi moral sindikat kaj narediti. Ko pa prideš na pregled, te ta spet pošlje drugemu specialistu in zgodba se spet ponovi. Ko pa narediš vse pregled pa ugotoviš, da je prvi izvid prestar za nadaljno preiskavo. Začaran krog.
kranj?an
16. 06. 2010 21.58
barabe hudičeve pa ta slovenska politika od leta 1990 pa do zdj nam že skus laže pa lapa gluposti
yarrick
16. 06. 2010 21.38
"Jaz vem, kaj je moja naloga – da vlada popelje državo iz krize, da bomo močnejši. Mislim, da gremo po pravi poti, bodo pa vmes protesti sindikatov in nezadovoljstva delodajalcev," Ahh večni sanjač. Le kako bo popeljal narod iz krize KO PA JO SAMO POGLABLJA na račun neprimernih zakonov(ki tako in tako veljajo samo zato da si pokrpajo računski primankljaj in ne da bi rešili potopljeno državo). Poleg tega pa ne vem, zakaj bi se tu delodajalci pritoževali, ko pa se zakon PRIMARNO tiče samo delavcev in študentov. Prišel bo čas, ko se ne bodo mogli več skrivati za organi pravice in zidovi parlamenta, takrat jim bo šele postalo jasno da se iz raje ne dela norcev(verjetno bo tik pred tem preden bodo javno usmrčeni; pa če ne zaradi drugega za zgleda naslednjim). nasilje NI rešitev, a ko odpovejo vsi ostali mehanizmi se vse povrne na primarni nivo :Nasilje. Je pa res da nasilje rodi novo nasilje....
12345s
16. 06. 2010 20.56
Bravo Semolič, bravo Švarc !
12345s
16. 06. 2010 19.47
Tisti golazni v parlamentu je treba peruti porezat,.. pod nujno, brez soglasja !!!
yarrick
16. 06. 2010 19.23
"usak upor preraste u revoluciojo.... revolucija prnese novo oblast!!!!!!!!" nova oblast pomeni policijo, policija orožje v slabih rokah vsako orožje prinaša trpljenje in vsako trpljenje se sprevrže v upor.... Verjetno ti je znana cela pesem, kajne? Drugače pa, tole kar se pri nas dogaja je pa daleč od neke normalnosti. Da kar takole sprejemajo nekaj, kar bo KORENITO SPREMENILo življenje navadnih ljudi je pa NESPREJEMLJIVO. Vsa ta njihova izhodna strategija temelji na KRAJI zadnjih €€ delavcem, neglede na to kako dobro hočejo. Imeli so priložnost, da se dokažejo(levi in desni), sedaj pa je čas da TO USTAVIMO, preden vse skupaj pripelje v propad. Očitno na zadnjih protestih niso dobili dovolj namigov, da tako naprej ne gre. Sicer pa se očitno podobno sr.a.nj.e dogaja po celi evropi....
Buena Vita
16. 06. 2010 18.57
VROČE,VROČE
sonceeek
16. 06. 2010 18.26
študenti in delavci skupaj pred parlament...
24kur1
16. 06. 2010 17.53
Čimprej naj se zgane slovenski narod preden bo prepozno! PAHORJA Z OBLASTI!
jazti69
16. 06. 2010 17.49
SE STRINJAM Z NAPISANIM IN POVEDANIM ; ,, To,da so delavci dopustili,da se jim vzame lastnina in vse pravice,,ki so jih že imeli, je edinstven primer v zgodovini človeštva. HALOOO DELAVCI !!!!!! ALI NISMO TO MI VSI ?
MERDE-AVE-MERDE
16. 06. 2010 17.36
bnam 270716.06.2010, 17:17 4 Že stari Marx je lepo povedal: kdor ima kapital,ta ima oblast. Delavci so imeli kapital,ki so se mu odrekli za tako imenovano "demokracijo".Kakšna pa je ta demokracija pa ni potrebno kaj dosti razmišljati. Titove besede ob sprejemu zakona o združenemu delu: ne mislite,da smo mi kar tako sprejeli ta zakon,bile so težke diskusije in borbe,da danes imamo zakon tak kot je,ki daje velike pravice delavcem....Tega vam danes nihče ne more vzeti,razen,če boste to sami dopustili.Zakon je sedaj na papirju in sprejet,za njega pa se bo treba tudi boriti v praksi... To,da so delavci dopustili,da se jim vzame lastnina in vse pravice,,ki so jih že imeli, je edinstven primer v zgodovini človeštva. PODPIS !! odkar smo šli v desni kapitalizem/neoliberalizem gre vse samo še na slabše !!
Tilen Drek
16. 06. 2010 17.32
usak upor preraste u revoluciojo.... revolucija prnese novo oblast!!!!!!!!
carpathian
16. 06. 2010 17.24
študentom je že prekipelo, pa tega žal ni noben dojel
CoolBreeze
16. 06. 2010 17.22
Takole bom rekel, očitno še ni dovolj hudo! Vsi bi morali iti na ulice jih nekaj za začetek pobesit sred Ljubljane potem pa mislim, da ne bo problemov prisluhnit delavcem!
bnam 2707
16. 06. 2010 17.17
Že stari Marx je lepo povedal: kdor ima kapital,ta ima oblast. Delavci so imeli kapital,ki so se mu odrekli za tako imenovano "demokracijo".Kakšna pa je ta demokracija pa ni potrebno kaj dosti razmišljati. Titove besede ob sprejemu zakona o združenemu delu: ne mislite,da smo mi kar tako sprejeli ta zakon,bile so težke diskusije in borbe,da danes imamo zakon tak kot je,ki daje velike pravice delavcem....Tega vam danes nihče ne more vzeti,razen,če boste to sami dopustili.Zakon je sedaj na papirju in sprejet,za njega pa se bo treba tudi boriti v praksi... To,da so delavci dopustili,da se jim vzame lastnina in vse pravice,,ki so jih že imeli, je edinstven primer v zgodovini človeštva.
simchi
16. 06. 2010 17.11
Pojdite k Pahorju, pa vam bo dal kakšen cent, saj ima samo 3.002 EUR plače...čeprav bo težko, da vam kej da, ker še sam težko preživi. Substance in hedonistično življenje je drago...