Kdo bo koga oziroma nova runda političnega obračuna: kdo in kako lahko preiskuje domnevno sporno financiranje politične konkurence. "Odreditev take parlamentarne preiskave, ki ima takšne nepravilnosti, je nedopustna. In bi pomenila poseg v pravno varnost in bi ustvarjala pravno negotovost v državi," je bila jasna Klakočar Zupančičeva.
Nasprotno meni poslanec SDS Rado Gladek, ki pravi, da naj bi bil prav poslanci v državnem zboru tisti, ker so pač zakonodajalci, ki naj bi bili prvi branik zakonov. "In če predsednica Državnega zbora, ki naj bi bila prva med enakimi, tega ne upošteva, potem me resno skrbi za slovensko demokracijo."
Spomnimo, gre za nadaljevanje poskusa SDS-ove preiskovalke o finančni hobotnici Gen-I, ki se je začelo s polomijo v državnem svetu in se nadaljevalo s preobratom in koalicijskim prevzemom preiskovalke, v kateri poslanci Svobode preiskujejo sami sebe. Zdaj je desnica strnila vrste in zahteva široko preiskavo financiranja državne energetike v zadnjih 10 letih. A brez konkretnih očitkov in nosilcev oblasti, ki bi jih preiskovali.
"Očitno nekatere akterje zelo skrbi, kaj bi te preiskovalke pokazale. Ker se z vsemi nezakonitimi sredstvi borijo, da do teh preiskovalk ne bi prišlo," je opozoril Gladek.
Ustava veleva, da mora šef parlamenta slediti volji poslancev in sklicati izredno sejo, kjer bi ustanovili preiskovalko, če to zahteva najmanj četrtina parlamenta. A Klakočar Zupančičeva tudi zaradi 12 strani dolgih zadržkov parlamentarne pravne službe zadevo blokira, češ da gre za zlorabo postopka. Prav tako na isto temo nista možni dve preiskovalki, dodaja.
"Pogoji za izvedbo izredne seje niso izpolnjeni. S tem bi pravzaprav kršila ustavo. Nikakor pa ni seveda odvzeta pravica poslankam in poslancem, da zahtevajo parlamentarno preiskavo. Mora pa biti zahteva takšna, da se lahko obravnava," je pojasnila predsednica DZ-ja.
Opozicija je ogorčena in prvi med enakimi očita lomastenje po ustavi – kot je na družbenem omrežju X zapisala vodja poslancev SDS Jelka Godec – neuravnovešena dejanja, ki vodijo v popolno razgradnjo pravne države. "Se je uzurpiralo tudi del delovanja pravne države. Tudi tukaj v državnem zboru, vizavi spoštovanja ustave, zakonodaje, sklicevanja izrednih sej," je opozoril poslanec NSi Jernej Vrtovec.
"Očitno predsednica Državnega zbora pač zakonov ne upošteva," je dodal še Gladek.
Prvak SDS Janez Janša je Urški Klakočar Zupančič na omrežju X celo zažugal s kazensko ovadbo. A Klakočar Zupančičeva je odgovorila, da je ona zadnja, ki bi se bala kakšne kazenske ovadbe. "Pa mislim, da v poslanski skupini SDS, predvsem prvak SDS-a ima dovolj dela s svojimi lastnimi kazenskimi ovadbami."
Klakočar Zupančičeva navaja podobno ravnanje enega od svojih predhodnikov Franceta Cukjatija iz SDS, ki da je štirikrat zavrnil poskuse preiskovalk. V prejšnjem mandatu je bila politika bolj liberalna in sta obstajali dve preiskovalki o nabavi zaščitne opreme. Tokrat pa bodo v SDS in NSi neuradno dopolnili vsebino in poskusili znova.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.