Na zadnjem derbiju med Mariborom in Olimpijo, ki se je konec avgusta odvijal na Stožicah, so huligani poškodovali devet policistov, na stadionu pa so povzročili za okoli 25.000 evrov škode, ko so s silo odtrgali okoli 330 stolov in jih pometali v policiste.
Prav zato je Policijski sindikat sklical novinarsko konferenco in napovedal ovadbe. Predsednik sindikata Zoran Petrovič je tako izpostavil številne napake organizatorja, med katerimi v oči najbolj bode, da so med navijaško skupino Viol pomešali tudi otroke in ženske, zaradi česar so morali biti policisti previdni pri ukrepanju. V sindikatu so prepričani, da je prav organizator odgovoren za neprijetne dogodke. Varnostna služba je po njihovem mnenju na stadionu slabo opravila pregled navijačev, ki so na tribune uspeli priti z nevarnimi predmeti, s pomočjo katerih so pozneje napadali policiste.
"S posnetkov je nesporno razvidno, da je policiste napadla organizirana in nasilna skupna huliganov, med katerimi ni bilo tako imenovanih šibkejših udeležencev. Vodstvo varovanja policistom ni odredilo izvedbe intervencije, s katero bi jih zavarovalo pred napadom, varovalo premoženje in vzpostavilo javni red. Slišati je bilo nekaj medlih opozoril, ki jih glede na umikanje policistov s tribun nihče več ni jemal resno. Policisti so, kot že nekajkrat prej, postali lahka tarča, v katero so huligani metali različne predmete. Ker odgovorni niso izdali drugačnega povelja, so se policisti umikali in na koncu umaknili s tribun,“ so ob tem zapisali v policijskem sindikatu.
"Podali bomo ovadbo zoper delodajalca in organizatorja, in sicer za oba odškodninski zahtevek," pa je o ukrepih dejal Boris Kanduti, odvetnik, ki zastopa policiste, in še dodal, da razmišljajo tudi o tem, da bi vložili kazenske ovadbe zoper storilce, ki so napadli policiste, in vodjo varovanja, ki je slabo poskrbel za porazdelitev policistov in varnostnikov ter ustrezne ukrepe.
V sindikatu od vodstva Generalne policijske uprave tudi pričakujejo, da bo začelo postopke ugotavljanja sistemskih napak, vsestranske odgovornosti in sposobnosti vodstva varovanja ter v primeru elementov, ki kažejo sum storitve kaznivega dejanja, ukrepalo. "Ne moremo pristati, da se bodo organizacijski ukrepi in policijska taktika ukrepanja spremenili šele takrat, ko bodo nastale hujše ali najhujše posledice. Zato bomo v primeru, da ne bodo izvedeni primerni ukrepi za ugotavljanje odgovornosti, te ukrepe izvedli sami,“ so zaključili.
Bralci opozarjali na slabo organizacijo
Na omenjeni tekmi pa se niso varno počutili niti obiskovalci. Pisal nam je bralec Iztok, ki je doživel neprijetno izkušnjo. Kot pravi, je povsem nepristranski opazovalec dogodkov, ni navijač ne Olimpije in ne Maribora.
Nekaj dni pred tekmo sta z dekletom na bencinskem servisu kupila vstopnice. Hotela sta sedeti nekje na sredini stadiona. Prodajalka jima ni znala povedati, kateri sektor bi to bil, onadva pa stadiona tudi nista poznala, saj še nikoli nista bila na Stožicah. Prodajalka jima je povedala, da imata na izbiro sektor D ali C. Ker je bila cena v obeh primerih enaka, sta se naključno odločila za sektor D.
Doma sta ugotovila, da je to sektor za golom in da bosta sedela blizu ene ali druge navijaške skupine. Iztok je vedel, da to ni varna izbira, zato je želel vstopnice zamenjati, a jih ni mogel.
Ob prihodu na stadion sta z dekletom ugotovila, da je vhod na tribuno D zaprt. Delavci so ju napotili v klet oz. garažo, kamor so začeli voziti avtobusi z navijači Viol. "Nekaj časa se je vse odvijalo mirno, ko pa se je bližal začetek tekme, so postajali čedalje bolj neučakani in nemirni. Policisti, ki so sprva pregledovali vsakega posebej, so se okoli 19.10 umaknili in vse spustili na tribuno. Ob tem nas ni nihče pregledal!“ opisuje.
Z dekletom sta poiskala sedeže in ugotovila, da so natanko na sredini navijaške skupine. Zraven njiju so bile tudi družine z majhnimi otroki. "Navijači so sprva navijali bučno, vendar ni bilo nikakršnega znaka nasilja ali nervoze. Potem pa je padel prvi zadetek in nato še drugi. Dvakrat je pirotehnično sredstvo poletelo na igrišče.“
Po 30 minutah tekme sta pristopila k policistom in varnostnikom ter jih prosila, ali se lahko umakneta v drugi sektor, ker nista navijača in se nista počutila varno. "Varnostnik je bil na najino srečo prijazen in razumen ter naju je spustil v sektor C, kjer sva nato varno spremljala tekmo.“
To se je izkazalo za izjemno pametno potezo, saj bi se, če bi ostala na svojih sedežih, znašla prav v središču obračuna med policisti in navijači, tako pa sta se izognila letečim stolom in vihtečim pendrekom. "Vem, da bi moral pred nakupom vedeti, kje se nahaja kateri sektor na stadionu, vendar mi na kraj pameti ni padlo, da lahko v prosti prodaji kupiš karto, kjer ti prodajalec niti ne zna povedati, kje boš sedel in se znajdeš med ograjenimi organiziranimi navijači. Še bolj žalostno je, da ti nočejo zamenjati kart, ker tvoj razlog, da nočeš biti v sredici navijačev, ni dovolj tehten,“ je razočaran Iztok. Organizacija tekme je bila po njegovem mnenju katastrofalna.
'Je zgodba diskoteke Lipa že pozabljena?'
Podoben primer je opisal Dejan. "Ob prihodu na tribuno smo vsi, ki smo imeli karte za sektor 29 in 30, morali ostati na sektorju 27 in 28, ker so bili ostali sektorji zaprti in zavarovani z varnostniki. Posledično nihče ni bil na svojem sedežu, na sektorju je bilo dvakrat preveč ljudi, zgodil pa se je tudi incident s policijo.“
Kje je tu upoštevanje varnostnih ukrepov, omogočanja normalnega prehoda s stadiona v primeru nesreče? se sprašuje. "Je zgodba diskoteke Lipa že pozabljena? Najbolj žalostno pa je, da so bile med navijači družine z otroki, starimi dve ali tri leta, ki so morale celo tekmo stati in otroke držati v rokah, namesto da bi sedele in uživale v nedeljskem večeru ob nogometnem derbiju,“ je zapisal.
NK Maribor: Naša opozorila so ignorirali
Na pomanjkljivo organizacijo na tekmi so v dneh pred tekmo opozarjali v NK Maribor, kjer jo je, kot je znano, skupil predsednik kluba Drago Cotar.
Kot pravijo, je bilo ogrožanje varnosti posledica številnih organizacijskih napak NK Olimpija. "Vse se je začelo z odločitvijo domačega kluba, da v sektor navijaške skupine Viole namesti tudi otroke in družinske člane naših nogometašev ter članov strokovnega štaba, kar je v neskladju s pravili NZS. Hkrati odraža tudi nespoštovanje do kluba, saj smo že v dneh pred tekmo opozarjali na to nesprejemljivo odločitev," so zapisali v izjavi za javnost.
Na te pozive se predstavniki NK Olimpija po njihovih besedah niso odzvali in so z obrazložitvijo, da za spremembo razporeditve po tribunah potrebujejo več varnostnikov, vse navijače in goste iz NK Maribor, ki niso bili v VIP-ložah, namestili v isti sektor.
Poleg tega so se po garažni hiši lahko prosto sprehajali navijači. "Vsak od njih je lahko po tekmi nemoteno prišel do avtobusa moštva, uradnih oseb kluba in prostorov za izjave. Igralci so morali poslušati grobe žaljivke, vse skupaj je bilo na meji fizičnega incidenta,“ še opisujejo.
V NK Maribor menijo, da bi bilo organizacijo mogoče izpeljati bolje. "Za zgled naj si vzamejo NZS, ki na istem objektu organizira reprezentančne tekme, na katerih se nihče ne počuti ogroženega. Pa je stadion poln in s tem možnost, da dogodki uidejo nadzoru, dvakrat večja."
NK Olimpija: Tudi Green Dragonsi so že bili na tribunah z otroki
Iz NK Olimpija pa so sporočili, da je bil na preteklih dveh derbijih med Olimpijo in Mariborom v Stožicah gostujočim navijačem vedno namenjen ločen, skupen sektor. "Tako je bilo tudi tokrat, saj pričakujemo, da bodo privrženci gostujočega kluba k nam prišli navijat in spodbujat svoje moštvo, ne pa da se sami ločujejo na tako imenovane normalne navijače in na tiste, ki prihajajo povzročat nerede,“ so sporočili.
V skladu s pravili Uefa so kot klub gostitelj gostujočim navijačem dolžni zagotoviti 10 odstotkov kapacitete stadiona. "NK Maribor smo namenili 1.200 vstopnic, kar je glede na predpise Uefe, napoved gostujočega kluba in število prodanih vstopnic za gostujoči sektor v predprodaji, zadostno za ustrezno varovanje sektorja, kjer so bili nastanjeni pristaši NK Maribor.“
Kot pravijo, so primer tovrstne nastanitve v praksi doživeli tudi sami, in sicer na srečanju kvalifikacij za evropsko ligo proti Austrii na Dunaju, kjer jim je organizator namenil ločen in enoten sektor za privržence NK Olimpija, kjer so bili skupaj nastanjeni tako člani navijaške skupine Green Dragons kot tudi prijatelji, starši in otroci igralcev ter drugi navijači Olimpije, ki so pripotovali na Dunaj.
"Celotna javnost, tudi NK Maribor, je bila seznanjena z režimom na dan tekme, pri katerem so bili posebej navedeni vhodi in izhodi, ki naj jih uporabljajo navijači obeh klubov. V skladu s sprejetim varnostnim načrtom, na podlagi katerega smo dobili dovoljenje od UE Ljubljana, sta natančno opredeljena načrt varovanja in postavitev vseh rediteljev, varnostnikov, določene pa so tudi dodatne zahteve vodstva PU Ljubljana, na podlagi katerih se je izvajalo varovanje na tekmi,“ so še zapisali.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.