Kulturno ministrstvo oziroma njihova služba za državne proslave je na ljubljansko policijsko upravo podala prijavo zaradi suma, da je neznana oseba namerno povzročila motnje ozvočenja na državni proslavi ob dnevu državnosti prejšnji teden, piše današnje Delo.
Navedbe so na kulturnem ministrstvu potrdili tudi za 24ur.com. Kot so sporočili, so v prijavi zapisali, da so se motnje najbolj pojavljale med govorom predsednika države Danila Türka, ''kasneje tudi v televizijskih prispevkih, med proslavo pri uporabi ročnih radijskih postaj, komunikacijskih naprav RTV ter v določeni meri tudi radijskih postaj, ki so bile uporabljene v času poteka proslave''.
Po proslavi je Državni sekretar na kulturnem ministrstvu Stojan Pelko je po proslavi namreč pojasnil, da so ozvočenje preverili tako pred kot po proslavi, vendar napak ni bilo. Hreščanje, podobno lovljenju radijskih postaj na radijskem sprejemniku, se je pojavilo le pri nagovoru predsednika Türka in tudi pozneje med programom, medtem ko napovedovalec težav z ozvočenjem ni imel, še piše časnik.
Da so prijavo prejeli, so za 24ur.com potrdili tudi na ljubljanski policijski upravi. Policisti vsebino prijave proučujejo in ''v kolikor bo podan sum, da je bilo storjeno uradno pregonljivo kaznivo dejanje ali bodo ugotovljeno elementi prekrška, bo policija ukrepala v skladu z danimi zakonskimi pooblastili''. Če bodo ugotovili, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti, bodo uvedli predkazenski postopek, o ugotovitvah pa obvestili pristojno tožilstvo. Če pa bodo ugotovili elemente prekrška, ki je v pristojnosti policije, bodo ukrepali, v nasprotnem primeru pa bodo zadevo odstopili pristojnemu prekrškovnemu organu.
Zadeva je zapletena tudi s pravnega stališča, saj se omenjeno dejanje težko specificira. ''Ne vem, morda gre za prekršek zoper javni red in mir,'' je za Delo povedal odvetnik Miha Kozinc.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.