Zorana Jankovića za župana, vendar mu je treba pristriči absolutno oblast, ki jo ima v Ljubljani. To je, kot poroča 24UR, politična igra med Jankovićevim taborom in strankami levega trojčka, ki je štiri mesece pred oktobrskimi lokalnimi volitvami že precej živahna.
Eden od scenarijev, po katerem bi Janković lahko dobil podporo strank levega trojčka, pa je tudi, da se odpove svoji listi. A županu to še na misel ne pride. Koalicija pa neuradno čaka tudi, ali bo predvolilni čas županu naplavil še kakšno afero.
SD še okleva ...
Če je Janković levega trojčka podprl pred volitvami, jim pomagal pri referendumu o arbitražnem sporazumu, je zdaj čas, ko račune levemu trojčku izstavlja župan. SD še okleva, LDS in Zares pa ga bosta najverjetneje tudi podprla.
"To lahko rečem zelo odprto, ker zadeva tudi nekatere druge stranke. Ob tako močnem kandidatu kot je Janković, se le malo ljudi, ki imajo neke določene možnosti, odloča za kandidaturo,“ je svojo podporo pojasni Pavel Gantar.
Kdo se bo spopadel z Jankovićem?
Jankovićeva zmaga pred štirimi leti je bila odločna. Prvi krog je bil dovolj, njegova lista pa je v mestnem svetu dobila več kot polovico sedežev. A ta polovica sedežev in Jankovićeva absolutna oblast sta za koalicijo problem. Prizemljiti ga hočejo, a hkrati nimajo nikogar, ki bi se lahko za županski prestol uspešno spopadel z njim. Prava bitka se bo zato najverjetneje odvijala med listami za sedeže v mestnem svetu. Pa tudi pogovori o kadrih bodo očitno stekli.
"To se pogovarjamo splošno po vseh občinah, tako da verjetno bo zelo podobno tudi v Ljubljani,“ pravi glavni tajnik SD Uroš Jaušovec. Na vprašanje, kakšne kadrovske zahteve bi imela SD, če bi podprla Jankovića, pa Jaušovec odgovarja, da je to "detajlno vprašanje, ki zahteva komentar mestne organizacije v Ljubljani."
Tekavčičeva vabi na sestanek
A mestna organizacija vladajoče stranke v Ljubljani pod vodstvom Metke Tekavčič je imela svoj načrt. V pismu, ki ga je Tekavčičeva poslala koaliciji, jih jutri zvečer vabi na sestanek, da bi se uskladili, kaj in kako pred lokalnimi volitvami.
V pismu zapiše tudi: "V glavnem mestu imamo podobne poglede, ki so v veliki meri skladni z županovimi, čeprav smo formalno vsi v opoziciji.“
A na njen sestanek ne LDS-a, ne Zaresa, ne Desusa ne bo, in jasno je, da politične volje za skupni nastop koalicije v prestolnici ni. "Ni treba pričakovati predvolilnih koalicij, vsaj zaenkrat ne. Kvečjemu po volitvah,“ pravi Gantar.
To bi lahko pomenilo, da bodo na koncu stranke levega trojčka vsaka zase podprle istega kandidata, Jankovića. Metka Tekavčič pa naj bi bila rezerva SD-ja. "Metka Tekavčič bi bila zagotovo močno orožje SD-ja,“ pravi Jauševec.
Pri premierju Borutu Pahorju pretiranega vznemirjenja okoli lokalnih volitev ni čutiti. Ljubljanska županska kandidatura Dragutina Mateja za SDS, ki je pozornost zbudil z izjavo, da se "nima težav s komer koli pomeriti,“ pa je zelo malo verjetna.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.