Slovenija

Kdo so novi slovenski evroposlanci?

Ljubljana, 14. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Maja Roš
Komentarji
0

Sedmerica evroposlancev bo julija za pet let zamenjala delovno mesto. Poslance bodo takoj po potrditvi v Evropski parlament zamenjali nadomestni, torej tisti, ki so bili po številu glasov takoj za njimi. Tako bo namesto Lojzeta Peterleta v parlamentu sedel Matjaž Falkner, Mihaela Brejca bo zamenjal Siniša Germovšek, Jelka Kacina pa Darja Lavtižar Bebler. Državni zbor bo po odhodu Boruta Pahorja vodil najstarejši podpredsednik državnega zbora Valentin Pohorec.

Evropski parlament
Evropski parlament FOTO: Reuters

Polet na krilih Nove Slovenije v Evropski parlament Lojzetu Peterletu življenja ne bo bistveno spremenil. Zadnji dve leti je namreč orglice igral prav toliko v Bruslju kot doma. Odpovedati pa se bo moral mestu predsednika Odbora za evropske zadeve, kjer ga bo zamenjal Ljubo Germič iz LDS in s tem tudi delu plačila - tako bo Peterletu ostala le še poslanska plača.

Slovenska sedmerica bo namreč v Evropskem parlamentu imela enako plačo kot poslanci v državnem zboru s funkcijo predsednika enega delovnega telesa - to je okoli milijon tolarjev bruto oziroma več kot 4000 evrov. Morda pa bodo lahko kaj privarčevali tudi iz več tisoč evrov mesečne vsote za pokrivanje stroškov.

Ljudmila Novak bo primorana odstopiti z mesta županje Moravč. Njenega naslednika bodo volivci izbrali na nadomestnih volitvah, ki bodo skupaj s parlamentarnimi. Še naprej, tako upa, bo vodila dramsko skupino in mlade poročala na gradu Tuštanj. Ljudmili Novak se bo plača najbolj povečala, saj kot županja prejema le 230 tisočakov.

Ne več ne manj denarja ne bo Bruselj prinesel liberalnemu demokratu Jelku Kacinu, ki so mu včerajšnje volitve obrnile življenje - na bolje, pravi, saj mu v Bruslju ne bo treba čakati na izide glasovanj vse do jutranjih ur. Mandat predsednika Odbora za zunanjo politiko se mu izteče 19. julija, kdaj bo razrešen, še ne ve.

Novo življenjsko in delovno obdobje, tokrat iz druge strani informacijske mize, začenja Mojca Drčar Murko iz LDS. Novinarka je pečat prepoznavnosti dosegla predvsem z zunanjepolitičnimi komentarji, dopisnik Dela iz Dunaja pa bo odslej Matija Grah. Plača bo nekoliko višja, priznava, a ne toliko, da bi bil to glavni razlog njene kandidature.

Nekaj evrov manj kot je zdaj tolarjev v svojem žepu napoveduje Miha Brejc iz SDS. Se bo pa z eno službo lažje organiziral, pravi, zdaj je namreč v Odboru za zunanjo politiko, podpredsednik Odbora za evropske zadeve ter podpredsednik državnega zbora. Njegovih naslednikov še ne iščejo.

Na inštitutu Jožef Štefan bodo nekaj let kovali zamenjavo za raziskovalko s področja jedrske varnosti Romano Jordan Cizelj. Ozko raziskovalno skupino bo zamenjala za sedemstočlansko ekipo, v pomoč ji bodo politične izkušnje preteklih let, pa čeprav predvsem na občinskem nivoju - je domžalska svetnica, aktivna v stranki SDS, pa tudi podpredsednica slovenskega odbora za Nato. Za koliko bo nova plača višja, še ni izračunala, saj ta razlika pač ni motiv za Bruselj.

Boruta Pahorja, ki bo s plače predsednika državnega zbora zdrsnil na poslansko plačo, bo julija avtomatično zamenjal Valentnin Pohorec, ki bo, če državni zbor ne bo izvolil novega predsednika, to funkcijo opravljal do volitev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10