
Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije v odprtem pismu ministra za zdravje Dorjana Marušiča in ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs opozarja na problematiko plačila dežurstev medicinskim sestram. "Z ukrepom vlade v zvezi z dežurstvom bo prizadetih tudi 25 odstotkov medicinskih sester, ki dežurajo," opozarjajo v pismu.
V sindikatu navajajo Marušičevo izjavo, da bo zmanjšan obseg dela zdravnikov reševal z medicinskimi sestrami, ki bodo prevzele nekatere naloge zdravnikov, ter da bodo delale v turnusu in da jih bo zato nekaj dodatno zaposlil.
Sestre so že leta preobremenjene
Ob tem izpostavljajo, da ministrstvo za zdravje že zadnjih osem let opozarjajo na prekomerno obremenjenost medicinskih sester na vseh ravneh zdravstvenega varstva in vsakemu ministru za zdravje v tem obdobju predstavljajo potrebe po dodatnem zaposlovanju medicinskih sester.
Predstavniki sindikata so se Marušiču najavili na sestanek, kjer bi skupaj lahko poiskali ustrezne rešitve, vendar do sestanka še ni prišlo. V sindikatu zato pričakujejo, da bo Marušič izpolnil obljube o dodatnem zaposlovanju medicinskih sester.
Ugotovitve ministrice Krebsove, da dela večji del medicinskih sester v turnusu ter da jih je dovolj, pa v sindikatu ocenjujejo kot popolno zavajanje. Poudarjajo, da bo z ukrepom vlade v zvezi z dežurstvom prizadetih tudi 25 odstotkov medicinskih sester, ki dežurajo, kar pomeni 3500 medicinskih sester. V sindikatu zato pričakujejo, da bo javnost s strani pristojnih ministrov seznanjena z resničnimi podatki o tem, kdo v tej državi preveč zasluži z dežurstvi, so še zapisali.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.