
Komisija za izvedbo upravnega nadzora v Kliničnem centru (KC) tudi po pregledu odgovora KC na prvo poročilo omenjene komisije, dopisa strokovnega direktorja KC Zorana Arneža ter komentarja članov strokovnega sveta, vztraja pri ugotovitvah iz prvega poročila, da je bila pogodba o zamenjavi operacijskih miz neustrezna in škodljiva.

Tako minister za zdravje Dušan Keber kot predsednik komisije Miro Končina sta na današnji novinarski konferenci med drugim povedala, da so bile operacijske mize preplačane za vsaj 230 milijonov tolarjev. Keber je ob tem poudaril, da je za sklenitev škodljive pogodbe odgovoren "poslovni del vodstva KC", torej generalni direktor Primož Rode, tudi strokovni direktor KC Zoran Arnež pa - čeprav mu ne pripisujejo sodelovanja pri sklepanju pogodbe - ni opravil svojih nalog, saj ni sodeloval pri "smiselni obravnavi" vprašanja, koliko in katere tipe operacijskih miz KC potrebuje. Svet KC - ta naj bi se sestal v sredo - mora zato razpravljati o odgovornosti vodstva KC in sprejeti "ustrezne odločitve", je še dodal Keber.
O odgovornosti za sklenjen posel in morebitnem odstopu ali odstavitvi generalnega in strokovnega direktorja, pa bo že jutri razpravljal Svet Kliničnega centra.
Komisija je priznala, da dvojnih stroškov prevoza, zavarovanja, pakiranja in podobno, kar so podpisnikom pogodbe očitali prvič, ni bilo. Zanimivo pa je, da je komisija, čeprav vztraja na neekonomičnosti in številnih strokovnih napakah, svoje obtožbe od prve predstavitve poročila omilila.

Komisija tudi po prejemu odgovorov in pojasnil KC - te je Končina označil za "elegantno sprenevedanje" - glede prvega poročila še vedno dvomi tudi o ekonomičnosti in finančni učinkovitosti javnega naročila. Kot je poudaril Končina, je komisija poleg cenika, po katerem je operacijske mize kupil KC, pridobila še en cenik istega proizvajalca (Maquet), ki pa vsebuje za 13 odstotkov nižje cene. KC je tako operacijske mize kupil po dražjem ceniku, pri čemer pa komisija od Maqueta ni uspela pridobiti pojasnila, zakaj za isto obdobje veljata dva cenika, kot tudi ne, kateri cenik je bil v veljavi v času sklepanja pogodbe. V zvezi z ekonomičnostjo nakupa komisija tudi poudarja, da bi se KC za nakup operacijskih miz moral - ne glede na to, da je Aico med pooblaščeni distributer - neposredno povezati s proizvajalcem Maquetom, kar bi omogočilo še večje blagovne rabate, kot jih sicer za tako velike nabave priznava Aico med, in ki jih KC tudi sicer ni izkoristil.