Minister za zdravje Dušan Keber je kmetijskega ministra Franca Buta prosil, naj svoj zakon zadrži, vendar se bo ta na pobudo poslancev vseeno znašel v parlamentu. Vprašanje je, ali bodo tako obravnavali kar oba.
Kot je o zakonu kmetijskega ministrstva povedal Keber, je ta v svojem bistvu ravno nasprotje njegovega alkoholnega zakona. "V dosedanji absolutni prepovedi oglaševanja alkohola tak zakon pomeni zgolj promocijo alkohola," meni minister za zdravje.
Kmetijskemu ministru se zdi vseeno smiselno predložiti tudi svojo verzijo zakona o oglaševanju alkohola. "Popolne prepovedi oglaševanja alkoholnih pijač ni mogoče dopustiti, ne le zato, ker je v nasprotju s pravnim redom EU, temveč je v nasprotju tudi z dejanskimi potrebami, ki sodijo v krog pridelovalcev vina, vinogradnikov in v krog kulturnega uživanja te pijače," meni minister But.
Sicer zakon o omejevanju porabe alkohola na televiziji in radiu prepoveduje oglaševanje alkohola med 7 in 22 uro. Minister Keber upa, da bo imel zakon simbolni učinek in bo vplival na odgovorno ravnanje ljudi. Dobronamernost pa pripisuje tudi policiji, ki bo med drugimi izvajala nadzor. "Policija bo, ne glede na to, da bo z novim zakonom o alkoholnih pijačah dobila veliko novega dela, delala z velikim poslanstvom, saj sprejema našo tezo o skrbi za naše otroke oziroma najstnike, ko so ti zunaj družinskega kroga," pravi Keber.
Sicer najstniki, ki se bodo napili, ne bodo kaznovani, sankcionirani bodo le tisti, ki jim bodo alkohol prodali. Predlagane kazni pa so zelo visoke, za posameznike naj bi znašale od 50.000 do pet milijonov SIT, za pravne osebe pa celo od 500 000 do 8 milijonov SIT.
Poklicali smo nekaj tistih, ki jih bo predlagani zakon finančno najbolj prizadel, vendar niso želeli govoriti pred kamero, saj zakona še niso dobili v roke. Na Petrolu pa vseeno upajo, da bo predlagatelj zakona upošteval njihove pomisleke glede prepovedi prodaje alkohola na bencinskih servisih. Na Športni uniji Slovenije pa pravijo, da njih predlagani zakon ne bo prizadel, saj si prizadevajo športne prireditve brez alkohola.
Kar 60 odstotkov sodelujočih v anketi na naši spletni strani, je na naše vprašanje: Kaj menite o predlogu zakona, ki bistveno omejuje prodajo alkoholnih pijač, ZA to, da se takšen zakon sprejme, 34 odstotkov jih je PROTI, medtem ko je pet odstotkov neopredeljenih.
Vsak Slovenec letno popije med 8,5 in 12,5 litrov alkohola, kar pomeni skoraj 87 litrov piva, 35 litrov vina in liter žgane pijače na prebivalca.