Slovenija

Kelemina napovedal ovadbe

Ljubljana, 25. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik parlamentarne komisije Kelemina je napovedal ovadbe zoper nekatere vidne predstavnike politike zaradi negospodarne prodaje elektrike.

Branko Kelemina (Foto: Dare Čekeliš)
Branko Kelemina (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Med ovadenimi naj bi bila tudi predsednik države in predsednik vlade.

Parlamentarna elektropreiskovalna komisija, ki preiskuje odgovornost nosilcev javnih pooblastil pri trgovanju z električno energijo po prekinitvi njene dobave iz krške nuklearke hrvaški strani, bi morala v skladu z dnevnim redom današnje seje dopolniti svoje končno poročilo. To ji je namreč na nedavni izredni seji naložil državni zbor, a ker ni bila sklepčna, bo po oceni predsednika komisije Branka Kelemine (SDS) očitno potrebna še ena seja. Vendar pa si prvi elektropreiskovalec ne dela utvar glede navzočnosti članov komisije iz koalicijskih vrst na prihodnji seji, zato je že naznanil, da bo proti domnevno odgovornim osebam sam vložil kazenske ovadbe.

Komisija je po trditvah Kelemine upoštevala zadolžitev s strani parlamenta in pripravila dopolnjeno končno poročilo, a ji je zaradi nesklepčnosti uspelo v okviru dopolnitve obravnavati le poročilo računskega sodišča o poslovanju javnega prenosnega podjetja Elektro-Slovenija (ELES). "Računsko sodišče je v svojem povzetku celotnega poročila sicer zaključilo, da je ELES posloval v skladu z zakonodajo, če pa se analizira obdobja, v katerih so posamezni direktorji sklepali pogodbe, pa sledi, da je Vitoslav Türk v svojem kratkem obdobju direktovanja sklenil samo štiri pogodbe in vse so bile po ugotovitvi računskega sodišča cenovno izredno ugodne," je po seji komisije dejal Kelemina. Vse ostale pogodbe pa so bile, kot je jasno razvidno iz ugotovitev računskega sodišča, slabe, še posebej tista z Enronom, gospodarska škoda pa da je bila povzročena tudi iz naslova oddajanja transportnih poti, je dodal.

"Na podlagi teh ekzaktnih podatkov računskega sodišča smo mi na novo izračunali gospodarsko škodo, ki skupaj z izgubami na transportnih poteh presega 16 milijard tolarjev," je izjavil Kelemina.

V prvotnem poročilu je bila škoda ocenjena na 14 milijard tolarjev, vendar je komisija pri tej vsoti upoštevala, da je izvoz električne energije znašal 4000 gigavatnih ur, računsko sodišče pa je po besedah Kelemine "ugotovilo, da je bilo izvoženih prek 6000 gigavatnih ur, od tega je 780.000 megavatov izvozil gospod Tuerk, ostalo, več kot 5000 gigavatnih ur pa drugi direktorji, in sicer po ceni, ki ni pokrivala niti proizvodnih stroškov," je dodal. Komisija je pri prvotnem izračunu po razlagi Kelemine uporabila "enostavni račun", s pomočjo natančnih ugotovitev računskega sodišča glede cen izvožene električne energije in nadomestil za uporabo transportnih poti pa je sedaj oceno škode zvišala za dve milijardi tolarjev.

"Ker državni zbor očitno nima namena, da bi dokončno poročilo komisije sprejel, bom prisiljen sam vložiti ovadbe zoper tiste, za katere menim, da so povzročili to gospodarsko škodo, potem pa naj se z njimi ukvarjajo tisti, ki so za to pooblaščeni," je dejal. Med odgovornimi je med drugim omenil nekdanjega in sedanjega direktorja ELES, Iva Baniča in Vekoslava Korošca, nekdanja gospodarska ministra Metoda Dragonjo in Teo Petrin, ne nazadnje pa je po njegovem odgovoren tudi tedanji predsednik vlade Janez Drnovšek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10