Potem ko je inšpekcija petletnega nemškega ovčarja Rona lastnikom začasno odvzela in ga po resocializaciji v brežiškem zavetišču, ker so doma postavili ograjo in uto, vrnila, so se na njihovo delo zgrnile kritike. Zakaj so Rona vrnili, so preverili razloge za njegovo agresivnost in predvsem, ali vedo, kaj se z njim dogaja zdaj? Rona namreč po besedah predstavnikov ekipe 'Ronijeve tačke' že več dni ni v boksu, ki so ga lastniki, da so ga lahko dobili nazaj, postavili na zahtevo inšpekcije.
Inšpekcija stoji za svojo odločitvijo in se sklicuje na zakon
Na vprašanje, ali inšpekcija preverja, zakaj pes postane nevaren ter ali obstajajo standardi glede boksa in ograje za nevarnega psa, so nam skopo odvrnili: "Da."
In kaj se zgodi, če nevaren pes koga ugrizne? To določa zakon, ki pravi, da je šolanje psa obvezno v dveh primerih, pojasnjujejo na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Šolanje odredijo nevarnemu psu, če z ugrizom povzroči telesno poškodbo, a ne posebno hude, šolanje pa je obvezno tudi za psa, ki si ga omisli lastnik, ki je v preteklosti že imel psa, ki so ga zaradi agresije morali usmrtiti. Uspešnost opravljenega šolanja psa preveri komisija.
Na vprašanje v povezavi z resocializacijo, ki jo je v brežiškem zavetišču izvedel prostovoljec Luka Vrbančič, UVHVVR odgovarja, da tega zavetišču v tem primeru niso naložili. V kolikor lastnik ne bi postavil ute in ograje, bi lahko izvršitev odločbe dosegli "z denarno prisilitvijo ali po drugi osebi". Kljub temu da so lastniki ta rok dvakrat zamudili, se za to možnost očitno niso odločili.
'Besede pristojnih, ki se skrivajo za zakoni, nas ne zanimajo več'
Ekipe, združene pod imenom 'Ronijeve tačke', pojasnila inšpektorjev ne zanimajo več: "Rona so obravnavali kot predmet in kot nevarnega psa."
Kot pravijo, Rona v boksu, ki so ga lastniki morali postaviti, da so ga dobili nazaj, že nekaj dni ni več. Je pa tam drug pes, ki so ga na istem naslovu videvali vse od takrat, ko so inšpektorji Rona namestili v zavetišču.
"Inšpektorji pravijo, da Ron ni bil ogrožen niti zanemarjen. Ron je bil privezan za kratko verigo brez kakršnegakoli zavetja med staro kramo in le en ugriz stran od evtanazije. Če to ni zanemarjanje in ogrožanje živega bitja, potem nas imajo za Butalce," so v Ronijevih tačkah zgroženi nad ravnanjem inšpektorjev.
Inšpektor, ki je vodil primer, po njihovem že od samega začetka ve, kaj se je dogajalo na tem naslovu: "To več ni samo borba Luke, ampak borba ljudi, ki smo se zbrali okrog njega in borba praktično vseh živaloljubov, ki jih premore Slovenija."
V primer se je vključila tudi ministrica Aleksandra Pivec
Inšpektorje naj bi ob ponovnem prihodu na naslovu, kjer je bil opravljen pregled, pričakal pravnik, vstopa v hišo pa jim niso dovolili, niti pokazali Rona. Na vsa vprašanja inšpektorjev naj bi namesto lastnikov tako odslej odgovarjal odvetnik.
"Če se je Ronu kaj zgodilo in ga ni več, bodo vsi, ki so bili vpleteni v primer, odgovarjali. Vsi imamo službe in vsi odgovarjamo za svoje delo," so še zapisali v ekipi Ronijeve Tačke in dodali, da so o primeru obvestili tudi kmetijsko ministrico Aleksandro Pivec. "Ministrica je ugotovila, da je zadeva resna in je takoj odreagirala," še pravijo in zaključujejo, da so že 10. decembra podali vlogo za vpogled v inšpekcijske odločbe, za svoje nadaljnje korake pa se bodo odločili, ko se z odločbami seznanijo.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.