Svetovna meteorološka agencija (WMO) je sporočila, da so analize junijskih meritev pokazale, da je bil letošnji junij v Severni Ameriki rekordno vroč, v Evropi smo letos zabeležili drugi najbolj vroč junij, na globalni ravni pa je bil letošnji junij četrti najtoplejši.
Vse to je rezultat klimatskih sprememb. In zanje je v največji meri kriv človek.
Ekstremna vročina v Kanadi
V Kanadi so v času vročinskega vala temperature presegle 50 stopinj Celzija. Ekstremne temperature so zabeležili tudi na severozahodu ZDA. V številnih mestih je bil junijski rekord višji za dobrih 5 stopinj Celzija.
Nekaj podobnega smo beležili lani v času sibirskega vročinskega vala, ko so rekordne temperature prav tako za okoli 5 stopinj Celzija presegle predhodne najvišje izmerjene temperature.
Klimatologi, ki so opravili podrobno analizo ekstremnega sibirskega vremena, so bili enotni v opozorilih, da takšnih rekordov ni moč doseči brez človeškega dejavnika. Podobnih ugotovitev se nadejajo tudi letos, saj že potekajo analize vročinskega vala v Kanadi.
Meritve so pokazale, da so temperaturni maksimumi vedno višji in da trajajo vedno dlje. Meritve evropskega sistema Copernicus so pokazale, da so bile junijske temperature na Severu Amerike za 1,2 stopinje Celzija višje od povprečja v obdobju med letoma 1991 in 2020. To je že 12. zaporedno leto, ko so junijske temperature nadpovprečne v tej regiji, opozarjajo.
Vročinski val na severu Evrope
Neobičajno visoke junijske temperature so zabeležili tudi na severu Evrope in v Sibiriji. Temperaturni rekord je padel v Moskvi in Helsinkih. Na Laponskem na severu Finske so konec prejšnjega tedna izmerili 33,5 stopinje Celzija, kar je najvišja temperatura po več kot sto letih. Rekordne temperature pa so izmerili tudi na Norveškem in Švedskem.
Vročinski rekordi kljub la Niñji
Tudi globalno so bile temperature višje od povprečnih, ki veljajo za ta čas. Kot opozarjajo meteorologi, tega niso pričakovali v letu, ki ga zaznamuje vremenski fenomen la Niña, ki se ga običajno povezuje z ohlajanjem ozračja.
Slovenija: izjemno suh in zelo topel junij
Tudi v Sloveniji je bil letošnji junij nadpovprečen – predvsem nadpovprečno suh. Kot so v poročilu zapisali na Arsu, je bil junij 2021 zelo topel, zelo oz. celo izjemno suh ter izjemno osončen, razen na Primorskem, kjer je bil zelo osončen. Odklon temperature zraka od povprečja obdobja 1981–2010 je na državni ravni znašal 3,4 stopinje Celzija, tako da po hladnem maju spada letošnji junij med tri najtoplejše vsaj od leta 1950.
Padavin je bilo malo oz. celo izjemno malo. Kazalnik višine padavin na ravni države glede na referenčno obdobje 1981–2010 je znašal 24 odstotkov, kar uvršča junij 2021 med najbolj sušne vsaj od leta 1950, še navajajo na Arsu.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.