Slovenija

Kljub prepovedi nadaljevali z merjenjem

Gorica/Trst, 25. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prebivalci slovenskega zaselka Jeremitišče pri Štandrežu pri Gorici so ponovno prekinili zemljemerska dela, ki jih je začelo občinsko tehnično osebje. Prizadeti prebivalci so napovedali tožbo proti goriški občini in županu Gaetanu Valentiju.

Nemudoma so se zbrali in začeli odločno protestirati, zlasti, ker je goriški prefekt Camillo Andreana naročil goriški občinski upravi in goriškemu županu Gaetanu Valentiju, naj z zemljemerskimi deli v Jeremitišču preneha vsaj za teden dni oziroma vsaj do dne, ko bo prefekt sprejel delegacijo iz Jeremitišča. Do srečanja s prefektom naj bi po zagotovitvah prebivalcev ogroženega slovenskega zemljišča in slovenskih domačij prišlo ta konec tedna ali v začetku prihodnjega tedna.

Okrog 16. ure so poslali telegram goriškemu prefektu Andreani, v katerem so ga opozorili na nezakonitost današnjega dejanja goriške občinske uprave in goriškega župana Gaetana Valentija, ki je poslal zemljemerce v Jeremitišče kljub prefektovi prepovedi.

Kot so še povedali prebivalci Jeremetišča, nameravajo tožiti goriško občino in župana zaradi kršitve prefektove prepovedi merjenja njihove zemlje in domačij. Še vedno pa čakajo na sporočilo, kdaj se bodo lahko srečali z goriškim prefektom, ki je najvišji organ italijanske države v Gorici.

Goriška občinska uprava skuša kljub nasprotovanju vse slovenske narodne skupnosti na Goriškem in v Italiji ter kljub odločnemu nasprotovanju prebivalcev Jeremitišča na zemljišču in domovih tega zaselka dograditi sicer že obstoječe tovorno postajališče za tovornjake ob italijansko-slovenski meji.

Zamejci o položaju Slovencev v Italiji

Deželno tajništvo stranke Slovenska skupnost (SSk) je obširno obravnavalo položaj Slovencev v Italiji po zadnjih dogodkih, zlasti glede vprašanja osebnih izkaznic, razlaščanj zemljišč, ki so last pripadnikov manjšine, in vprašanja političnega zastopstva. SSk izraža veliko zadovoljstvo nad prvim uspehom priziva na Deželno upravno sodišče (DUS) Furlanije-Julijske krajine (FJk) zaradi osebnih izkaznic v tržaških okoliških občinah (Dolini, Devinu-Nabrežini, Zgoniku in na Repentabru). Kritični so bili do tistih izjav, ki ljudem nejasno predstavljajo bistvo tega spora.

Zaščitni zakon jasno poudarja, da se raven zaščite slovenske manjšine z novimi določili nikakor ne sme znižati in da ostajajo v veljavi vsi že sprejeti zaščitni ukrepi. O tem govorijo tudi mednarodne obveznosti Italije. V štirih tržaških občinah so torej obvezne dvojezične izkaznice nedotakljive, v vseh ostalih občinah, kjer živi slovenska manjšina, pa bo treba ljudem čimprej dati možnost izbire med italijansko in dvojezično izkaznico.

"Če je kdo v času sprejemanja zaščitnega zakona v Rimu barantal z dvojezičnimi izkaznicami, je barantal s pravicami, s katerimi pravno sploh ni mogel razpolagati, da o moralni upravičenosti takega početja ne govorimo," pravijo v SSk.

Odlok italijanskega notranjega ministra Claudia Scajole o osebnih izkaznicah, s katerim je minister želel uvesti možnost izbire enojezičnih oz. italijanskih osebnih izkaznic v dvojezičnih občinah tržaške pokrajine predstavlja hudo kršitev že uveljavljene pravice, glede samega uresničevanja zaščitnega zakona pa po mnenju SSk ne prinaša nič.

SSk je obnovila vso podporo prebivalcem naselja Jeremitišče pri Gorici v boju za lastno zemljo in prihodnost, o čemer je nedavno opozorila tudi vsedržavno javnost prek južnotirolskega poslanca Siegfrida Bruggerja. Ta je z nastopom po mnenju SSk tudi spodbudil italijansko vlado, da je sprejela pravilnik za delovanje paritetnega odbora, ki bi moral skrbeti za izvajanje zaščitnega zakona. Zamuda pri imenovanju samega odbora - in torej pri izvajanju zaščitnega zakona - pa ostaja nedopustna.