Obtožnica nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja bremeni, da je kot predsednik razpisne komisije na tedanjem ministrstvu za gospodarske dejavnosti (MGD) novembra 2000 od podjetnika Selana, tedaj direktorja podjetja Selda Pack, prejel podkupnino v znesku 70.000 nemških mark. V zameno za podkupnino pa je Šuštar Selanu zagotovil državno finančno pomoč v obliki nepovratnih sredstev.
Selan je pred preiskovalno sodnico sprva olajšal Šuštarjev položaj
Selan je namreč doslej večkrat spremenil svoje pričanje. Na zadnji obravnavi je dejal, da zato, ker ga je bilo strah. Šuštarju je policija 6. novembra 2000, po predaji podkupnine, odvzela prostost zaradi suma storitve kaznivega dejanja podkupnine. Danes je Selan pojasnil, da je pred preiskovalno sodnico kmalu po Šuštarjevi aretaciji sprva dejal, da sta Droljc in Šuštar zahtevala denar od njega šele po tem, ko je že dobil nepovratna sredstva. Takšna izjava je pred slabimi tremi leti olajšala položaj Šuštarju, saj so ga takoj po zaslišanju Selana izpustili. Preiskovalna sodnica je takrat po koncu zaslišanja Selana vpletene pozvala, naj zapustijo prostor, kar so tudi storili, vendar pa so za seboj pustili odprta vrata. Takrat je sodnica Selana pozvala, naj vendarle pove po resnici, kdaj so od njega zahtevali podkupnino. Ko so zunaj že "slavili zmago", namreč izpustitev Šuštarja, je Selan pomislil: "Zdaj bom pa jaz bolj nastradal kot Šuštar. Mislil sem si: Šuštar je zahteval podkupnino, zdaj ga bodo pa še izpustili," je danes na zaslišanju o svojem takratnem počutju razglabljal Selan.
Povedal je še, da je preiskovalno sodnico po Šuštarjevi aretaciji vprašal za pojasnilo, kaj pomeni za Šuštarja, če Selan priča, da je bila podkupnina zahtevana, še preden je dobil denar, ali po tem. Razložila mu je, da Šuštarju v primeru, če je zahteval denar po tem, ko je Selan že dobil nepovratna sredstva, grozi kazen zapora do treh let, če pa je podkupnino zahteval, preden je sredstva prejel, pa do pet let.
Državni sekretar naj bi zahteval podkupnino še pred odobritvijo državne pomoči
Takrat si je Selan premislil in naj bi povedal po resnici: Droljc in Šuštar sta zahtevala podkupnino, preden je bil denar nakazan. Še več: Droljc naj bi mu že, ko mu je povedal za razpis na ministrstvu za gospodarstvo, namignil, da bo "potrebno, če želi dobiti nepovratna sredstva, nekaj dati. Na vprašanje okrajne sodnice Fekonja, zakaj je takrat spremenil izjavo, je Selan odgovoril, da ga je bilo strah za ljudi, ki so bili zaposleni v njegovem podjetju, bal se je medijev, obstajala pa je tudi možnost, da bo šel v zapor.
Odvetnika Šobe Saša Ravnikarja je zanimalo, zakaj ni govoril resnice že prej, če ni vedel, kakšna je razlika med enim in drugim kaznivim dejanjem. Nenazadnje bi lahko kaznivo dejanje prijavil že veliko prej, če je do zahtev po podkupnini prišlo, še preden je dobil denar. Selan je pojasnil, da se je bal Šuštarja prej prijaviti, ker tako ne bi dobil denarja z ministrstva. Sicer pa naj bi zadeva Šuštar Selanovo podjetje in njega zelo oškodovala: podjetje je od afere šlo le še navzdol. "Bolje bi bilo, če bi bil tiho, pa bi denar na ministrstvu razporejali tako, kot so ga do tedaj," je danes dejal Selan. Fekonja ga je ob koncu današnjega zaslišanja Selana opozorila, da lahko do konca sojenja, torej do zaključnih govorov na sodišču, uveljavlja premoženjski zahtevek. Selan je že napovedal, da bo to tudi storil.
Selanu so mnogi namignili, da bo za uslugo "moral nekaj dati"
Kmalu po njegovi napovedi pa je obtoženi Šuštar z dokumentom o poslovanju podjetja Selda Pack pomahal pred sodnico in pričo, češ da je omenjeno podjetje že leta 2000, torej preden se je afera Šuštar razplamtela, imel negativen kapital, čeprav je Selan ves čas govoril, da je do slabega poslovanja prišlo zlasti zaradi nekdanjega državnega sekretarja oz. kupčij z razdelitvijo nepovratnih sredstev. "Vsi so me imeli za izdajalca, ljudje pa nočejo delati s takimi ljudmi," pravi Selan, ki zaradi tega noče izdati imena podjetnika iz Dolenjske, ki naj bi mu prav tako namigoval, naj se prijavi na razpis na gospodarsko ministrstvo, potem pa bi "za ta sredstva moral nekaj dati". Podjetnik namreč zdaj poslovno sodeluje z njegovo ženo, ki prav tako vodi podjetje, Selan pa ji s pričanjem noče škodovati.
Sledi pričanje detektiva in direktorja Slovenijavina
Darku Selanu, ki je v zadevi Šuštar kronska priča, so danes zastavili vsa vprašanja tako tožilec, zagovorniki in obtoženi kot okrajna sodnica Dejana Fekonja, tako da bosta na prostor za priče v sredo stopila zasebni detektiv Nikola Prokšelj in nekdanji direktor Slovenijavina Jože Kovič. Detektiv Prokšelj naj bi pričal o navedbah Selana, češ da se je nanj obrnil, ker je bilo pritiskov in groženj nanj vse več. Zato mu je Prokšelj dal snemalno napravo in nato o zadevi povedal direktorju urada za preprečevanje pranja denarja Klaudiju Stroligu. Jože Kovič, nekdanji direktor Slovenijavina, bo kot priča naslednjič verjetno razjasnil zlasti nekatere nejasnosti v zvezi z morebitnimi asignacijskimi pogodbami. Selan naj bi mu tudi povedal o grožnjah s strani obtoženih in Kovič naj bi, sodeč po Selanovem pričanju, na sestankih Selanu tudi svetoval, naj obtoženim da denar, da bo imel mir.