Jemanje biometričnih podatkov potniku vzame le dodatno minutko časa. Medtem ko carinski uslužbenci potniku pregledujejo dokumente, ga zraven z majhno, že vnaprej pripravljeno kamero, najprej digitalno fotografirajo. Tudi jemanje prstnega odtisa s kazalcev na obeh rokah je digitalno.
Washington pravi, da so ta postopek uvedli zaradi večje varnosti. Med kritiki pa so najglasnejše skupine, ki se borijo za človekove pravice, pravijo, da jih omenjeni ukrepi grobo kršijo in da se po ameriških zakonih oseba, ki jo pomotoma zamenjajo s kom iz črne liste, zaradi tega ne more niti pritožiti.
Od petega januarja letos, ko so Američani na 115-ih letališčih in 14-tih pristaniščih začeli izvajati ukrepe iz t.i. programa "obisk ZDA", so pregledali nekaj manj kot devet milijonov tujcev in ob tem na mejah ustavili več kot 280 oseb s kriminalno preteklostjo. Teroristov na ta način se niso ujeli v nastavljene mreže.
Spremenjeni potni listi
Uporaba naprednih tehnologij pri vstopu v ZDA pa je le ogrevanje pred naslednjim korakom, postopno uvedbo novih biometričnih potnih listov, ki bodo vsebovali digitalni zapis fotografije, prstnih odtisov in morda tudi šarenice. Američani jih že izdajajo, 27 članic "visa waiver" programa pa naj bi po odločitvi ameriških senatorjev s tem začele najkasneje oktobra 2005.
Biometrične podatke bo morala v potne listine vključiti tudi Slovenija. Kot kaže, pa Evropska unija do oktobra prihodnje leto ne bo sposobna začeti z izdajanjem teh potnih listov. Ameriško zahtevo po teh biometričnih potnih listih pa predstavniki EU popolnoma razumejo.
"Strinjamo se, da je to pomemben varnostni ukrep. To se počasi uvaja, zato je komisar tudi zaprosil za podaljšanje roka, da bi vse članice EU lahko te dodatne varnostne varnostne ukrepe vključijo v svoje potne liste," je dejal veleposlanik Eu za Slovenijo Erwan Fouere.
V Sloveniji nove potne liste pripravljala posebna projektna skupina, ki čaka na usmeritve in odločitve uradnega Bruslja. Bojan Trnovšek z Ministrstva za notranje zadeve je dejal, da bodo biometrične podatke vnesli v potne liste takoj, ko bodo znani vsi potrebni podatki, vendar je dodal, da bi ta trenutek težko napovedali datum.
Vsekakor naj bi se to zgodilo do 26. oktobra prihodnje leto. V nove potne liste bo tako vgrajen poseben čip z biometričnimi podatki, ki jih bo prebral poseben čitalec.
Odločitev o tem, kateri podatki bodo shranjeni v čipu v slovenskih potnih listih, pa bo sprejel Državni zbor. "Kot obvezen podatek bo gotovo face recognition - razpoznava obraza, opcije pa so prstni odtis in po novem tudi šarenice," razlaga Trnovšek. Pomembno pa je poudariti, da obstoječih potnih listov ne bo potrebno zamenjati in bodo ostali v veljavi.