Burnsu, ki se je sešel s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom, so sogovorniki predstavili slovenska prizadevanja za članstvo v zavezništvu in stališča, zakaj želi Slovenija v zvezo Nato. Burns je dejal, da je Slovenija dobro sodelovala z zavezništvom, še posebej pa z ZDA, na vseh področjih, ki se tičejo vstopanja v zavezništvo, povsod pa je naredila tudi velik napredek. Slovenske možnosti za vstop so večje tudi zaradi načrta slovenske vojske za profesionalizacijo in uskladitev z zahtevami Nata.
Premier Drnovšek je po sestanku z ameriško delegacijo dejal, da so zagotovljeni vsi elementi, da bo Slovenija na vrhu zveze Nato novembra v Pragi povabljena v članstvo v zavezništvo. "Vse informacije, ki jih dobivamo v zadnjem času od različnih članic zveze Nato, kažejo na to, da je vabilo precej zanesljivo," je zatrdil. Premier je pojasnil, da bo ameriška vlada svoje formalno stališče o tem, katere članice bodo na praškem vrhu dobile vabilo za vstop v Nato, oblikovala v začetku novembra, "vse indikacije pa gredo v smeri, da je vsebinska odločitev dejansko že padla", je zatrdil. Obisk ameriške delegacije je sicer pomenil zadnje preverjanje pred vrhom v Pragi, ki bo 21. novembra.
Glede morebitnega ameriško-britanskega napada na Irak pa je Burns zagotovil, da ga nikakor ne bodo izvedli brez odobritve Združenih narodov.
Ameriška delegacija pod vodstvom veleposlanika, ki je Slovenijo obiskala v sklopu turneje po državah kandidatkah za vstop v Nato, bo o vsebini pogovorov po koncu turneje prihodnji teden poročala ameriški administraciji in predsedniku Georgeu Bushu. Ta se bo kmalu odločil, katere kandidatke naj bi bile v Pragi povabljene v Nato, je dejal Burns, zatem pa bodo sledili pogovori z zaveznicami, da bo končna odločitev padla še pred Prago.