Okoli 300 kmetovalcev, ki kmetujejo na ožjih vodovarstvenih območjih, je na protestnem shodu ob črpališču Skorba pri Hajdini opozorilo na svoj neenakopraven položaj v primerjavi z ostalimi kmeti ter zahtevalo takojšnje rešitve. Med drugim zahtevajo menjavo kmetijskih zemljišč, višje odškodnine ali državni odkup teh zemljišč.
"Ker se bodo ti pasovi še širili, želimo pravočasno opozoriti vlado in ministrstvo za kmetijstvo na naše težave," je povedal predstavnik Civilne iniciative Dravsko polje Milan Unuk. "Veliko se pogovarjamo, a pravega posluha nismo imeli," je dodal.
Poudaril je, da je skupen interes tako kmetov kot države čista pitna voda. "Smo prvi, ki lahko vodo najbolj onesnažimo, a smo tudi prvi, ki danes vodo najbolj varujemo. Pri prometu in drugih še nismo nič naredili, sankcije veljajo samo za kmete."
Shod za čisto pitno vodo so pripravile Civilne iniciative Dravsko polje, Dobrovce, Apaško polje in Ljubljana. Kmetje so se protesta udeležili z okoli sto traktorji in cisternami in če ne bodo uslišani, bodo po napovedih stopnjevali pritisk.
Po podatkih predsednika Sindikata kmetov Slovenije Antona Medveda je na najožjih vodovarstvenih območjih v Sloveniji okoli 1400 hektarjev kmetijskih zemljišč oziroma okoli 500 kmetij, zato zahtevano povišanje odškodnin po njegovih ocenah ne bo bistveno vplivalo na proračun ministrstva. Trenutno odškodnine na Štajerskem znašajo od 115 do 150 evrov.
Kmetje so na današnjem shodu zaman čakali kakšnega predstavnika ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je pa kmetijski minister Dejan Židan pred dnevi priznal, da problematika kmetovanja na vodovarstvenih območjih traja že vrsto let. Po njegovem prepričanju je vladi v pogovorih z vpletenimi kmetovalci v zadnjih letih uspelo urediti nekaj korakov za olajšanje kmetovanja na teh zemljiščih, gre pa za dolgotrajen proces. Naslednje operativno srečanje naj bi bilo marca.
Po drugi strani v gibanju ZA Kidričevo poudarjajo, da je ogrožanje vodovarstvenega območja nesprejemljivo. "Kdo daje pravico kmetovalcem, da protestirajo na vodovarstvenem območju? Z njihovim delovanjem ravno oni, posredno ali neposredno, ogrožajo okolje, in to na območju pitne vode, iz katerega se pri nas oskrbuje več kot 70.000 ljudi," je v današnjem sporočilu za javnost zapisal Vodja gibanja Branko Štrucl.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.