Danes ste se sestali s predstavniki kmetijskega sindikata. Ste se kaj dogovorili?
Nekatere stvari smo se dogovorili, pač v okviru danih možnosti.
Kmetje trdijo, da še zmeraj ni izvršen t.i. BSE paket, ki predvideva 13.000 tolarjev premije za goveje živali in v celoti pokrit strošek za test BSE?
Država plačuje 8.000 tolarjev za BSE test, 4.000 pa plačajo rejci. Jaz sem se zavzel za to, da tudi sedaj, ko mejo za testiranje znižujemo na 24 mesecev, obdržimo enako razmerje. Sicer je država v lanskem letu, v glavnem za subvencije za izvoz mesa, namenila 5 milijard tolarjev.
Sindikat opozarja na previsoke cene veterinarski storitev in predlaga, da bi nekatere izvajali kar sami, s tem pa bi znižali stroške. Je to izvedljivo?
Izvedljivo je v tistih primerih, ko to predvideva tudi zakon o živinoreji, na primer pri umetnem osemenjevanju. V primeru resnejših groženj za okužbo s povzročitelji bolezni pa je veterinarska stroka izjemno dobrodošla, saj zagotavlja visoko stopnjo varnosti potrošnikov. Se pa strinjam, da so veterinarske storitve nekoliko previsoke. Vendar se bodo sindikati morali navaditi, da se bo potrebno z veterinarji o cenah tudi pogajati. Mnogih cen namreč ne določa država, ampak zbornica.
Kaj pa bo s podporo za mlado pitano govedino? Sedaj ta znaša 25.000 tolarjev, kmetje predlagajo 60.000 tolarjev?
60.000 tolarjev je popolnoma nerealno pričakovanje. Je pa moja zahteva, da moramo to višino subvencije doseči do dneva vstopa v EU in jo od EU dobiti tudi plačano. Upam, da se bomo drugo leto približali vrednosti 40.000 SIT. To je največ, kar država zmore. Smo edini izmed kandidatk za EU, ki to subvencijo plačujemo. Globoko se zavzemam, da pridemo do vrednosti 60.000, ampak že letos je to nemogoče.
V parlamentu je sicer predlog zakona o ukrepih za zagotovitev pogojev sobivanja človeka in rjavega medveda poslanca Janeza Drobniča, vendar mnogi upravičenci odškodnin še zmeraj niso dobili. Kdaj bodo odškodnine, ki so že bile obljubljene, izplačane?
Odškodnine se v manjših obsegih izplačujejo, kar se pa tiče vloženega zakona pa menim, da ta ne bo potreben, saj bom že na prihodnji seji vlade v sprejem predlagal strategijo v zvezi s sobivanjem z medvedom. V njej bodo predvidene tudi konkretne finančne podpore na hektar zemlje, na žival, za postavitev električnih pastirjev in tako naprej.