
V Sindikatu kmetov Slovenije (SKS) so na rednem letnem občnem zboru med svoje glavne cilje v tem letu uvrstili povečanje svojega članstva, okrepitev mednarodnega sodelovanja z ustreznim pretokom informacij, izboljšanje kakovosti svojih storitev ter večjo promocijo sindikata in kmetov pri nas in v tujini. To naj bi pripomoglo k uspešnejšemu razvoju slovenskega kmetijstva v okviru EU, saj so se po mnenju posameznih predstavnikov kmetov novemu trgu po vstopu naše države v EU v tem prehodnem obdobju v veliki meri prilagajali le kmetje, ne pa tudi vse institucije, pristojne za razvoj in pospeševanje slovenskega kmetijstva.
Kmetje za sodelovanje
V sindikatu se nameravajo zato čimbolj povezati s sindikati v EU ter še bolj pospešeno sodelovati z različnimi ministrstvi, ostalimi sindikati, nevladnimi organizacijami ter različnimi službami za pravne zadeve. S tem bodo med drugim poskušali v večji meri prispevati k rešitvi pereče problematike na področju davčne zakonodaje, kjer se kot eden izmed osrednjih problemov za kmete pojavlja celoten sistem proizvajanja in odkupa mleka.
Nizko ceno mleka spremljajo visoki stroški
Problematiki proizvajanja in odkupa mleka so na občnem zboru namenili tudi posebno razpravo, saj po podatkih sindikata ostaja cena za odkup mleka že več let enaka oziroma se celo znižuje, stroški proizvodnje pa na drugi strani skokovito naraščajo. Kot navajajo v sindikatu, pa tudi ukrepi kmetijske politike za letošnje leto ne morejo pomagati kmetom, saj morajo kmetje glede na zakon o dohodnini ta sredstva navesti tudi v svoji davčni napovedi. Poleg ustrezne davčne zakonodaje pa kmetje pogrešajo tudi bolj racionalno organizacijo strokovnih služb za učinkovito podporo kmetijstvu.
Letos bodo v sindikatu zato še naprej sodelovali tudi v delovni skupini za mlečne kvote in razdelitev le-teh in v programskem svetu Evropskega kmetijskega usmerjevalnega in jamstvenega sklada (EKUJS) ter finančnega instrumenta za usmerjanje ribištva (FIUR). Svojo dejavnost nameravajo ob tem tudi letos uveljavljati v področnem odboru za poklicne standarde, kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo in veterino ter v Svetu za kmetijstvo in podeželje.