Pred današnjim protestom je skupina parlamentarne komisije za nadzor obveščevalno-varnostnih služb (Knovs) na Generalni policijski upravi (GPU) in Sovi opravila nadzor. "Obisk je bil načrtno tempiran pred današnjim protestom. Varovalo naj bi ga več kot 100 policistov," poroča novinar 24UR Anže Božič.
Šlo je bolj za obliko pritiska in za sporočilo tako Policiji kot tudi Sovi, da bosta njihovo delo in taktika danes pod drobnogledom civilno-političnega nadzora. Da bi se izognili pretirani uporabi policijskih pooblastil. "Po naših podatkih sicer danes ne policija ne Sova ne pričakujeta hujših izgredov, saj med organizatorji niso zaznali nasilnih huliganov, ki so novembra lani pustošili in razgrajali po prestolnici," poroča Božič. Izrecne grožnje nemirov torej niso zaznali, so pa v primeru incidentov pripravljeni intervenirati, je še sporočil.
Predsednik Knovsa Matjaža Nemca pravi, da so se želeli prepričati, ali Sova in policija delujeta v skladu s pristojnostmi. Pojasnjuje, da je Sovo in GPU obiskala njihova pooblaščena komisija, da bi "povprašali o dejavnostih, ki jih ti dve službi vodita glede za danes napovedanih protestov v Ljubljani". Kot je povedal, si sicer želijo, da bi bili protesti mirni. "Ljudje izražajo svoje družbeno-politično prepričanje v spoštovanju drug do drugega, tako protestniki do policistov kot policisti do protestnikov," je dodal.
Spomnil je tudi na številne pritožbe državljanov, ki so dosegle tudi člane Knovsa: "Zato smo se danes želeli prepričati, ali Sova in policija delujeta v skladu s svojimi pristojnostmi." Po njegovih pojasnilih so imeli člani pooblaščene komisije kar nekaj vprašanj v povezavi z dogodki na preteklih protestih. "Želeli smo predvsem povprašati o vtisih, ki se ustvarjajo med prebivalstvom, in s tem zmanjšanem zaupanju v policijo, predvsem kar se tiče uporabe posebnih ukrepov policije," je dodal in ob tem omenil represijo, ki jo v zadnjem času pred kamerami uporablja policija do državljanov.
Glede dela policije je člane Knovsa zanimalo predvsem, ali je bila policija deležna kakršnih koli navodil politike o tem, kako ravnati na današnjem protestu. Predvsem jih je zanimalo, ali se odnos policije do protestnikov v zadnjih mesecih spreminja. "Na policijo namreč padajo številni očitki o obravnavi," je še spomnil. Poleg tega so od policije želeli izvedeti, kako bodo postopali v primeru morebitnih ekscesov na današnjih protestih. Kot je poudaril Nemec, je 95 odstotkov udeležencev protestov miroljubnih. "Dobili smo določene odgovore," je dejal Nemec, kakšne, pa ni razkril.
Glede na sklepe pooblaščene komisije bo morala Sova v roku sedmih dni pripraviti podrobno poročilo o svojih aktivnostih pred, med in po protestih, pa tudi o tem, kakšne aktivnosti je izvajala v zvezi z današnjimi protesti, je pojasnil Nemec. "Na podlagi svojih pristojnosti bo Knovs danes in v prihodnjih dneh podrobno spremljala delovanje Sove in policije v odnosu do reda in miru ter človekovih pravic do protesta in izražanja svobodne volje. Zelo podrobno poročilo Sove bomo lahko prebrali v naslednjih 10 dneh, ko se bomo lahko tudi prepričali, ali so se na terenu kakor koli angažirali do ali preko svojih pooblastil. Enako velja tudi za policijo," je še dodal.
Na prejšnjem shodu nekateri teh domnevno niso upoštevali, policija se je odzvala s silo. Da je šlo za prekoračitev pooblastil, so nato opozarjali protestniki, dogajanje zato danes spremljajo tudi predstavniki Pravne mreže za varstvo demokracije. "Zatorej bo naša usposobljena ekipa opazovalk in opazovalcev danes ta dogodek snemala in fotografirala in ustrezno beležila dogajanje, po potrebi pa bomo o tem pripravili tudi poročilo," pravi Katarina Bervard Sternad.
Policija je medtem že postavila ograjo okoli poslopja državnega zbora. Tudi danes v prestolnici namreč potekajo množični protesti, katerih pa so se tokrat poleg običajnih kolesarskih protestnikov udeležili tudi sindikati, okoljevarstveniki ter protestniki iz vrst študentov, upokojencev in akademske sfere ter glasbeniki in kulturniki na splošno, podprle pa so jih tudi nekatere opozicijske stranke.
V Protestni ljudski skupščini že vložili pritožbo zoper delo Policije
V Protestni ljudski skupščini so sicer prepričani, da je Policija v petek, 21. maja, na protestu v Ljubljani uporabila prekomerno in nesorazmerno silo zoper popolnoma mirne in nenasilne protestnike, pri tem pa je prekoračila svoja pooblastila in hkrati kršila več zakonov in pravilnikov. S tem je sprožala konflikte in ustvarjala nevarno atmosfero za vse udeležence, zato so že včeraj vložili pritožbo zoper delo Policije, kazensko ovadbo specializiranemu tožilstvu zaradi prekoračitve pooblastil ter poziv varuhu človekovih pravic.
"Tista, ki je ustvarjala konflikt, je bila zagotovo Policija. Policija je namerno stopala med protestnike in protestnice, nas grabila, začenjala konflikte in nas agresivno želela odpeljati, kar je privedlo do nemirov," je o petkovem protestu pretekli petek dejala Tea Jarc, ki naj bi bila tudi sama deležna policijske represije.
Poudarili so, da protestnice in protestniki nikoli niso izzvali nasilja ali se zatekli k njemu. Policija je sama izzvala izgrede in konfliktno situacijo, zaradi katere je bila dvema osebama odvzeta prostost, po eno osebo pa je moralo priti reševalno vozilo.
Po mnenju pravnikov iz družbe Čeferin in Pravne mreže za varstvo demokracije, ki protestnike zastopajo, gre za kršenje več zakonov in določil, in sicer na področjih:
– neprimernega policijskega postopka,
– identifikacije policistk in policistov,
– prekoračitve pooblastil,
– prekomerne uporabe sile,
– zlorabe uradnega položaja in
– nespoštovanja človekovega dostojanstva.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.