Državljani so vse bolj pozorni na ravnanje policistov. Bralec nas je tako opozoril, da je danes zjutraj na severni ljubljanski obvoznici policist prehitro vozil službeno vozilo. Pri tem ni imel vključenih svetlobnih in zvočnih signalov. Bralec je še poudaril, da je na območju, kjer velja omejitev hitrosti 80 kilometrov na uro, policist vozil približno 140.
Prejeli smo tudi fotografijo, ki jo je prav tako posnel naš bralec. Opozoril je, da policisti ne morejo parkirati, kjer koli se jim zahoče. Ker smo bili v obeh primerih seznanjeni z registrskimi številkami službenih vozil, smo za mnenje povprašali ljubljanske policiste.
"V konkretnih primerih, ki ste nam jih posredovali, je bil seznanjen predstojnik enote, ki bo preveril vse okoliščine takšnega ravnanja policistov. Če bo ugotovljena kršitev, bo izveden ustrezen ukrep,“ je za 24ur.com odgovorila tiskovna predstavnica Maja Adlešič, ki dodaja, da ne podpirajo ravnanj policistov, ki kršijo cestnoprometne predpise. Vsako prejeto informacijo preverijo in skladno z zakonskimi pooblastili zoper policista ukrepajo. "Ugotavljamo, da gre sicer zgolj za posamezne primere kršitev, čemur priča dejstvo, da so policisti v Policijski upravi Ljubljana leta 2008 s službenimi vozili opravili okoli 8.200.000 kilometrov, udeleženi pa so bili v 120 prometnih nesrečah,“ je sporočila Adlešičeva.
Čeprav nekateri menijo, da si policisti privoščijo preveč in ne upoštevajo zakonov, ni povsem tako. Seveda lahko nehote storijo napako ali pa se tudi zavestno odločijo, da zakonov ne bodo upoštevali, toda na koncu se bodo morali soočiti s sankcijami. "Policisti se morajo tako kot vsi drugi udeleženci ravnati po cestnoprometnih predpisih in so v primeru kršitev enako obravnavani kot drugi udeleženci. Seveda morajo biti policisti v prvi vrsti vzor drugim udeležencem v cestnem prometu, predvsem pri tem, da kršenje cestnoprometnih predpisov ni primerno. Policisti so podvrženi ne samo sankcijam kot drugi vozniki, temveč tudi različnim ukrepom iz delovnopravne zakonodaje (npr. disciplinski ukrepi)," je razložila Adlešičeva.
In katera pooblastila imajo policisti, ki jih navadni smrtniki nimajo? Ob nujnih intervencijah smejo za nujno potreben čas parkirati, kjer koli želijo, tudi na kraju, kjer to ni dovoljeno. Paziti morajo, da parkirano vozilo ne ogroža in ne ovira udeležencev v prometu. Če parkira na pločniku, pa mora pustiti prost najmanj 1,60 metrov širok del pločnika za pešce, ki ne sme mejiti na vozišče.
Ali policist le divja po cesti ali je na nujni vožnji?
Za policiste ne veljajo omejitve hitrosti, "če so njihova vozila opremljena s posebnimi napravami za ugotavljanje hitrosti, kadar policisti z njimi nadzirajo hitrost vozil v cestnem prometu in za vozila policije, kadar policisti z njimi na podlagi dovoljenja generalnega direktorja policije ali odredbe pristojnega organa izvajajo prikrita preiskovana dejanja po zakonu o policiji ali zakonu o kazenskem postopku". Toda vozniki teh vozil morajo voziti na tak način in s takšno hitrostjo, da ves čas obvladujejo vozilo in da ne ogrožajo drugih udeležencev v cestnem prometu ali njihovega premoženja.
Nato pa so tu še vozila, ki za nujne vožnje uporabljajo posebne svetlobne in zvočne signale. "Voznikom vozil s prednostjo, vozil za spremstvo in vozil v spremstvu ni treba upoštevati prometnih pravil in prometne signalizacije, vendar morajo voziti na tak način in s takšno hitrostjo, da ves čas obvladujejo vozilo in da ne ogrožajo drugih udeležencev cestnega prometa ali njihovega premoženja," pravi zakon.
Vozilo s prednostjo ali vozilo za spremstvo sme med vožnjo izjemoma uporabljati tudi samo posebne svetlobne znake brez sirene, kadar je ob zadostni vidnosti tega vozila zagotovljena varnost udeležencev cestnega prometa, vozilo s prednostjo pa tudi, kadar s temi znaki opozarja na nesrečo, zgostitev prometa ali druge okoliščine, ki predstavljajo nevarnost za udeležence cestnega prometa.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.