Prejeli smo kar nekaj pritožb bralcev iz Ljubljane, ki imajo v zadnjih dneh težave, ko zapuščajo svoje domove. Z otoplitvijo so se začele prej zasnežene in zaledenele površine topiti. In nastale so težko prehodne mlakuže, preko katerih je skorajda nemogoče priti v suhih čevljih. Kdo je odgovoren za čiščenje vhodov v bloke in stanovanja, za čiščenje parkirišč, za urejanje manj obljudenih javnih poti?
Za čiščenje cest in javnih poti načeloma skrbi zimska služba, v primeru Mestne občine Ljubljana je za to odgovoren koncesionar, podjetje KPL. Zimska služba obsega vse kategorizirane ceste, skladno z Odlokom o kategorizaciji občinskih cest.
Skrbijo tudi za čiščenje površin za pešce, kolesarske steze, odvoze snega iz križišč, avtobusnih postaj ... “Slepe ulice, uvozi v hiše, parkirišča pred bloki, območja med stanovanjskimi bloki in soseskami niso v našem upravljanju. To je stvar lastnikov oziroma upravljavcev,” je za 24ur.com pojasnil vodja ljubljanske zimske službe Zvonko Šavor.
Pritožbe ljudi sicer razumejo, toda poudarjajo, da je nemogoče, da bi očistili prav vse javne površine. Veliko dela imajo že, da v zimah, kot je letošnja, poskrbijo za kategorizirane ceste in pločnike. Javne poti zunaj naseljenih območij očistijo po končanih glavnih akcijah, manj pomembne pa se v zimskem času zaprejo za promet.
Pred bloki na delu hišniki in "udarniki"
Za čiščenje površin v zasebni lasti so seveda odgovorni lastniki sami. Bolj zapleteno je pri stanovanjskih blokih. Večina upravljavcev s stanovalci v osnovnih pogodbah nima avtomatsko vključenega tudi čiščenja skupnih prostorov in urejanja okolice. Za to se morajo dogovoriti stanovalci na hišnih svetih in upravljavci jim na njihovo željo (za plačilo seveda) organizirajo čiščenje s pogodbenimi podizvajalci.
“Etažni lastniki stavbe morajo zagotoviti čiščenje snega pred vhodi. Če stavba ima hišnika, običajno v okviru svojih zadolžitev čiščenje opravi on. Lahko jo organizira tudi upravnik, če se lastniki z njim za to dogovorijo v pogodbi. Sicer se tega lastniki lotijo “udarniško” sami. Čiščenje javnih površin med bloki mora zagotoviti lokalna skupnost kot lastnik,” je povedal Franc Props iz podjetja SPL, ki je eden od največjih upravljavcev stanovanj v Ljubljani.
Običajno teh storitev pogodbe med lastniki in upravljavci ne zajemajo in so predmet posebnega dogovarjanja. Cene so glede na upravnika oziroma izvajalca storitve različne. Cena brez DDV, po kateri jim storitev organizirajo v SPL za enkratno čiščenje snega (strojno ali ročno) na površinah do 100 kvadratnih metrov, znaša 0,67 evra na kvadratni meter, vsakokratno posipanje s soljo pa 0,21 evra na kvadratni meter, so sporočili iz SPL, kjer imajo sklenjene pogodbe z več ustrezno opremljenimi podizvajalci.
Situacija se v praksi razlikuje od naselja do naselja, od upravljavca do upravljavca. Odvisna je tudi od angažiranja podizvajalcev in od tega, kakšno mehanizacijo imajo na voljo. Notranje čiščenje navadno izvajajo čistilke, za zunanja opravila, tudi čiščenje snega in soljenje, pa v praksi skrbijo hišniki.
Seveda pa je v praksi težko pričakovati, da bodo hišniki očistili vse površine zunaj blokov, kot so parki, poti, parkirišča ... Je pa res, da obseg urejanja okolice pri večini upravljavcev določajo (in plačajo) lastniki etažnih stanovanj. Poleg tega ni niti popolnoma jasno, kdo je pravzaprav pristojen zagotoviti čiščenje večjih površin v naseljih.
Luže, luže, luže ...
Brozga, stopljen sneg in luže vas torej lahko presenetijo že takoj, ko stopite iz stanovanja. Še več pa jih je v teh dneh tudi na drugih poteh in parkiriščih. V ljubljanski zimski službi so povedali, da ni problem samo v topljenju snega, temveč da je posledice ponekod pustil tudi hud mraz.
“Asfaltirane površine so bile dolgo časa globoko zmrznjene, na to pa je čez noč prišlo do velike otoplitve. Vse se tali in ponekod je že prišlo do dviganja površin. Pravimo, da ceste in pločniki “kipijo”, zaradi poškodb pa na površini zastaja voda,” je povedal Zvonko Šavor. Nekatere površine poskušajo sproti sanirati z betonom, če bo letošnjo zimo še prihajalo do večjih temperaturnih nihanj, pa bo škoda še večja.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.