Slovenski paviljon, ki na svetovni razstavi Expo v Milanu 20. oktobra pričakuje milijontega obiskovalca, se lahko postavlja ob rob največjim in najdražjim, pravi slovenska generalna komisarka za Expo Jerneja Lampret.
Po rezultatih ankete, ki so jo opravili med obiskovalci, so ti bili s predstavitvijo tako zadovoljni, da je kar 86 odstotkov dejalo, da bi radi Slovenijo v bližnji prihodnosti obiskali. 82,5 odstotka anketiranih pa je dejalo, da je po obisku slovenskega paviljona spremenilo svojo predstavo o državi na bolje.
"Ko skupaj zberemo moči, lahko naredimo veliko zgodbo," je dejala in dodala, da je prepričana, da zdaj ljudje na Expu vedo, kaj pomeni naš slogan "I feel Slovenia" (Čutim Slovenijo).
Medtem ko so denimo Združeni arabski emirati za svoj paviljon odšteli kar 250 milijonov evrov, je Slovenija za paviljon in šestmesečno prisotnost na razstavi vložila kar 50-krat manj denarja. Za postavitev paviljona, stroške vzdrževanja in osebja je vlada namreč namenila 5 milijonov evrov.
Atraktivna arhitektura, zanimiva predstavitev, zeleni srčki s sloganom in topel sprejem – vse to je tisto, kar pritegne obiskovalce, je pojasnila Lampretova. Od julija namreč vsak dan beležijo okoli 7100 obiskovalcev.
'Odločitev za Expo je bila pravilna'
Čeprav so se sprva pojavljale kritike, ker je vlada v času krize namenila toliko denarja za nastop na svetovni razstavi, pa zdaj lahko vidimo, da je bila odločitev pravilna, pravi državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti.
Kot pravi, je Slovenija med državami, ki so najmanj vložile v to svetovno razstavo, a je ta vložek dobro izkoristila. "Tukaj ne gre samo za promocijo Slovenije, promocijo turizma, tudi ne gre samo za promocijo podjetij, ki so se tukaj predstavila, več kot 1000 jih je bilo, ampak gre nenazadnje tudi za prepoznavnost Slovenije," je poudaril.
Obetajo se novi posli
Več kot 1000 podjetij, ki so sodelovala na svetovni razstavi, ima različne izkušnje in so različno unovčile svojo priložnost, da se pokažejo svetovni javnosti. Medtem ko so nekatera sodelovala le na dnevnih dogodkih, so druga vložila veliko več časa, truda in denarja, da so svoje podjetje predstavila potencialnim strankam.
Med podjetji, ki pravijo, da je nastop na Expo presegel njihova pričakovanja so Lotrič Meroslovje, Duol, Varis, Lino Design, Ocean Orchids in Jezeršek gostinstvo.
Direktor podjetja Duol, ki izdeluje napihljive hale, Dušan Olaj, je dejal, da so v okoli 90 delovnih dneh, ko so bili na sejmu, opravili preko 200 sestankov. Kot pravi so v svoj nastop na razstavi vložili okoli 20 tisoč evrov. "Ker smo ves svet marketinško pokrili iz Milana, prihranke zgolj za reklamo in promocijo napihljivega rastlinjaka Greendome štejemo v 100.000 evrov," je zadovoljen.
Da se bo prisotnost Slovenije na Expu pokazala tudi v konkretnih poslih, so prepričani tudi na gospodarskem ministrstvu. "Predvsem me veseli, da so podjetja opravljala ali dobila konkretne posle. Če že ne posle, pa vsaj dobre kontakte, na katerih bodo zdaj delali naprej," je dejal Cantarutti. Več o konkretnih poslih si poglejte v video prispevku.
Največ obiskovalcev pritegnili paviljoni Japonske, Kazahstana in Združenih arabskih emiratov
Države kar tekmujejo v tem, katera bo pokazala več tehnološke inovativnosti. Med temi, ki so tehnologijo uporabile kot glavni medij svoje predstavitve, prednjačijo Japonska, Kazahstan in Združeni arabski emirati (ZAE). Slednji so za svoj paviljon, ki spominja na peščene sipine, odšteli kar 250 milijonov evrov.
Najdaljša čakalna doba na vstop je za japonski paviljon, ki obiskovalce privlači predvsem zaradi visokotehnološke predstavitve. Ljudje tam čakajo tudi po osem ur. Kazahstan, ki ima enega najdražjih paviljonov, takoj za ZAE, pa v 4D projekciji obiskovalce popelje po državi. V videih si lahko ogledate utrip iz nekaterih paviljonov.
Ko se bo svetovna razstava v Milanu zaključila, bodo s prizorišča odstranili skoraj vse paviljone in infrastrukturo. Nekatere države bodo svoje paviljone – tako kot Slovenija – razstavile in jih znova sestavile drugje. Denimo, paviljon Monaca, ki je zgrajen iz bivalnih zabojnikov, bodo po Expu poslali v Burkino Faso, kjer bo del humanitarnega projekta Rdečega križa.
Naslednja velika svetovna razstava Expo bo 2020 v Dubaju, v Združenih arabskih emiratih. V Kazahstanu pa se že pospešeno pripravljajo na t. i. mini Expo 2017 v Astani.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.