Slovenija

Ko smo za vse otrokove težave in stiske krivi starši

Ljubljana, 07. 08. 2018 13.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Sara Volčič
Komentarji
22

O tem, da je vse več mladostnikov in otrok v stiski, da doživljajo napade panike, da se soočajo s tesnobo, da imajo osebnostne motnje, depresije, da so mnogi agresivni, mnogi avtoagresivni, poslušamo in beremo že več let.  A pogled na te stvari tako od daleč ni prav nič boleč. Pač, pomislimo, že nekaj ne "štima" v tej družini, če imajo težave z otrokom. Zagotovo ne delajo česa prav. Ko pa enkrat kaj takšnega doživiš pobliže ali spoznaš pri kakšnem prijatelju, sorodniku, hitro spremeniš stališče.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Nova priložnost
    11:14
    Iz SVETA: Nova priložnost
  • Stiske staršev otrok z vedenjskimi težavami
    00:23
    Stiske staršev otrok z vedenjskimi težavami

Današnji svet je krut, današnji svet je kaotičen. Ljudje smo drug od drugega odtujeni. Odrasli se trudimo preživeti svojo družino, domov se vračamo utrujeni, nekateri tudi v strahu, saj ni več gotovosti, da bo služba jutri še čakala ... V  istem svetu živijo naši otroci. Otroci, ki se zdaj že pri šestih letih od uvedbe devetletke srečajo s tekmovalnostjo, s pehanjem za dobre ocene. Kajti, kdor nima dobrih ocen, v življenju ne bo uspel, poslušajo. Ne bo mogel kupiti lepega avtomobila, si zgraditi hiše z bazenom in si "zaslužiti" lepe ženske. Ja, zdi se pretirano, a takšna miselnost se začne razvijati že od malih nog.

Mnoge to pahne v pretirano storilnost, perfekcionizem in anksioznost, kajti otrok hitro ugotovi, da nikoli ni dovolj dober. Lovi odličnost, ki se mu iz uspeha v uspeh izmika. Odličnost pa ne pomeni le dobre ocene, ampak rezultat, v katerem se v testih lovijo vse točke. Tak otrok morda ne bo skrenil s poti, a njegovo življenje ne bo prijetno. Ne bo mogel uživati sadov, ki si jih bo s trdim delom prigaral.

Otroci med poukom
Otroci med poukom FOTO: iStock
A obstajajo tudi otroci, ki te odličnosti ne morejo niti loviti. Ali zato, ker nimajo zadostnega intelektualnega potenciala, ali nimajo zadostne motivacije, ali pa zato, ker tega zaradi kakšne težave ali motnje ne zmorejo dosegati. In ti otroci bodo imeli v takšnem sistemu, kjer se učitelji na roditeljskih sestankih ne hvalijo s tem, kakšni so odnosi v  razredu, kako si pomagajo, temveč praviloma s tem, kakšne rezultate so dosegli, kakšno povprečje ima razred, ne bodo znašli.

Hude stiske se lahko nacepijo v duše teh otrok. Sošolci so do njih velikokrat neizprosni, ti otroci so lahko zasmehovani, iz česar se hitro razvije občutek manjvrednosti, občutek nevrednosti. Ko otrok z disleksijo, kar je moja osebna izkušnja, pri glasnem branju namesto "menih" prebere "mehanik" in se mu v en glas zakrohoče ves razred, učitelj pa vzgojno ne odreagira, kajti učitelji danes bolj ali manj le učijo, se mu ta dogodek zareže v spomin. In ga bo spremljal dolgo, morda celo življenje.

Tako se osnovnim težavah, ki jih imajo lahko otroci zaradi specifičnih težav, pridružijo  še čustvene ali  vedenjske stiske, ali oboje hkrati. In starši, dobri starši se na to jasno odzovejo. A ti starši bodo kmalu dobili svojo zaušnico. Kajti praviloma se v vseh obravnavah, ki bodo sledile zaradi otrokovih težav, ne bo mogel znebiti občutka (ki mu ga jasno dajo strokovnjaki), da je sam vsega kriv. Nekateri strokovnjaki bodo sicer to sporočili med vrsticami, nekateri pa se niti toliko ne bodo potrudili in bodo staršem jasno in glasno povedali,  da je vsega kriva vzgoja.

To sta doživela starša treh otrok, vsi trije so v Vzgojnem zavodu Planina, ki imajo  motnje s koncentracijo in hiperaktivnostjo. Zlasti ti otroci imajo pogosto velike težave  v rednih oddelkih. Pa ne le zato, ker motijo pouk, česar ne moremo zanikati, ampak tudi zato, ker ostalim s tem onemogočajo, da bi razvijali odličnost, šoli pa, da bi si višala povprečje pri ocenah. To, da bi takšnega otroka lahko "uporabili" za razvijanje strpnosti, učenje o tem, da smo na svetu različni ljudje, da ljudje nismo popolni in idealni in da je prav, da pomagamo tistim, ki pomoč potrebujejo, učiteljem in staršem ostalih "normalnih" otrok verjetno ne pade na pamet. A ne smem biti krivična – mnogi učitelji delajo s srcem, pomagajo s srcem. A žal vemo za Gaussovo krivuljo, ki govori o tem, da je takšnih res srčnih učiteljev malo.   

Vabljeni k ogledu celotnega prispevka, ki bo na sporedu v oddaji Svet na Kanalu A v sredo, 8. avgusta ob 18. uri.

Ko težave že so, je težko iti nazaj. Popravnih izpitov ni. Pot do strokovnjakov pa je v naši državi prava kalvarija. Kajti staršem se dogaja, da jim jasno povedo, da otrok potrebuje takojšnjo in redno terapevtsko obravnavo, v drugem stavku pa slišijo, da jim je ne morejo zagotoviti, ker so dolge čakalne vrste ... To je, kakor da bi bolniku s težko boleznijo dejali: "Obstaja zdravilo za vašo bolezen, a žal nimamo zadostne količine teh zdravil, zato morate počakati na naslednjo pošiljko, kar pa ne bo prav kmalu ..." Sprijazniti se s tem, da sistem je, kakršen je, ni prav. Sploh če vemo, da se otroku v času čakanja dela dodatna škoda in da bo popravilo te škode tudi zaradi čakanja težje, dolgotrajšenjše.

Zanima me, zakaj strokovnjaki, ki za takšno stanje že leta vedo, in tu pa tam o tem dajo tudi kakšno izjavo, na tem področju ne naredijo več? Zakaj ti strokovnjaki ne pritisnejo na politiko, tako kot to počnejo kakšni drugi, zakaj se javno ne izpostavijo in povedo na glas, da za otroke, ki imajo težave, pri nas ni dobro poskbljeno? Da vedo, kot strokovnjaki, da to ni prav, da se s tem dela dodatna škoda, a karavana gre naprej ...

Novinarka Sara Volčič
Novinarka Sara Volčič FOTO: Kanal A

Ne bodo pa ti isti strokovnjaki pozabili staršem povedati, nekateri nežno, nekateri pa niti ne, da so v glavnem oni krivi za to, kar se z otrokom dogaja. Pa nočem delati krivice vsem, kajti mnogi starši imajo tudi lepe izkušnje. A ta komentar je namenjen tistim staršem in njihovim otrokom, ki te izkušnje nimajo. Ta komentar je namenjen tistim otrokom, ki pomoči ne dobijo pravočasno. In tistim staršem, ki si zasebnih terapevtskih ur, ki jih otrok nujno potrebuje, žal ne morejo privoščiti. In potem čakajo. Čakajo pridno v vrsti, medtem pa opazujejo, kako gre z otrokom samo navzdol.

Gospa iz jutrišnjega prispevka je povedala, da če ne bi z možem vztrajala, kakor sta, ne ve, če bi bil sin danes še med nami. Zgovorna trditev, ki ne potrebuje dodatnih besed.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BitterTruth
07. 08. 2018 21.14
+6
Kaj 3od3 pa starsa nic kriva? Pa kdo to verjame
Ramzess
07. 08. 2018 20.44
-4
Za vse so krivi starši, najenostavneje, potem se lahko začne progrom proti staršem.
Dragonball
07. 08. 2018 20.21
+35
Veliko omenjenih težav je posledica tega da v današnji družbi enostavno kronično primanjkuje empatije in strpnosti, za kar je v največji meri kriv naš izobraževalni sistem, ki žal tolerira vse oblike agresije in poniževanja teh otrok s strani sovrstnikov, ko učitelji izvejo za takšne stvari se največkrat enostavno obrnejo stran in rečejo, da "za to pač niso pristojni ali pa da so oni učitelji in ne policaji". Samo predstavljajte si kako bi bilo če otroci s takšnimi težavami ne bi doživljali stigmatiziranja, izključevanja, zavračanja, nasilja in nestrpnosti ampak pomoč, vključenost in razumevanje, svet bi bil tisočkrat lepši!!! Otroke bi se moglo že od malih nog obvezno učiti tudi lepega vedenja, solidarnosti in pomoči, tako kot je to značilno za šolski sistem na Japonskem, kjer medvrstniškega nasilja in zavračanja drugačnih ne opaziš pa tudi če z lupo iščeš, ne pa da se jih kot pri nas samo pita z vsemi mogočimi podatki
laycan
07. 08. 2018 20.15
+30
otroci ne rabijo terapevtskih ur,včasih pač rabijo,kako vzgojno,pa se sami malo ohladijo.za vzgojo,otroka,je izključno odgovoren starš,oziroma skrbnik,nihče drug.zmotno je mnenje,da ga bodo učitelji vzgajali,še lasu mu ne smejo skrivit,in že zafrustrirani starši skačejo v luft.če imajo čas za,manikura,pedikura,razne čajanke,fitnes,itd….si moramo vzet čas tudi za otroke.
Mythra
07. 08. 2018 19.18
+11
Pišete o “otrocih”, potem pa “da ne bo dobil dobrih žensk”. Prosim lepo, o komu zares govorite? O heteroseksualnih sinovih in o lezbičnih hčerkah? Grozna neprofesionalnost s strani novinarjev.
keved
07. 08. 2018 19.03
+24
Pa da vecina otroke ne je skoraj NIC, razen dunajskih, cevapcicov pa suhih makaronov - zakaj se jasno ne napise motnjo starsev, da so otroke spravili v taksno bolano vedenjsko stanje? seveda, nobeni ne smes nic povedat, ker te takoj napade kot podivjan slon.
TistoPravo
07. 08. 2018 19.11
+3
Točno tako. O prehranjevanju v domačem okolju bolje bi se pa dalo zelo "veliko pisat"....dunajc, pica, čevapčiči, nutela, bel kruh, sir in salama ne spadajo v hrano s katero prosto razpolagajo otroci v "družinskih hladilnikih"...v primeru prehranjevanja pa je otrok otrok do trenutka, ko si hrano kupi sam in po možnosti kuha v kuhinji katere skrbnik je...do takrat pa nima besede seveda, ne pa da otroc v trgovinah namesto staršev v vozičke nosijo in če se jim preprečuje...se seda mečejo tleh in trmarijo.
Vinogradnik67
07. 08. 2018 18.51
+32
Ja kdo drugi je pa kriv kot starši razvajajo otroke do skrajnosti ,v šolo hodijo z odvetniki ,kajse to pravi !!
Ariaxx
07. 08. 2018 18.46
+52
Nekaj je narobe z druzbo, da na take stvari opozarjajo novinarji in ne stroka. Starsi moramo vzgajati, to drzi. A vcasih je bila v pomoc sola, ki je bila vzgojno-izobrazevalna ustanova. Danes je samo se izobrazevalna institucija. Vzgojna funkcija ji je bila odvzeta. Ucitelj ne sme izven teh okvirov. Sicer pritecejo starsi z odvetniki v solo. Po drugi strani se krepi tekmovalnost. Stejejo le tocke, ocene...kolegialnost in pomoc med sosolci nista nagrajeni. Tolerantnosti ni. Ljudje pa smo taksni in drugacni. In ce nisi najboljsi, ne dohajas, se stiske povecujejo. Druzba bi morala nuditi podporo in pomoc starsem, pa je ne oz. ne v zadostni meri. In vendar, ali ni boljsi dober frizer kot slab zdravnik? Marsikdo se lahko “najde” in uveljavi sele po solanju, ko pridejo do izraza njegove sposobnosti na ozkem segmentu..
TistoPravo
07. 08. 2018 18.50
+13
Vrednost v obliki tistih življenskih točk se zbira znotrej družine. Ves zunanji svet nima nobene veze z dojemanjen samega sebe, če je družinsko okolje urejeno. Rad imeti samega sebe, tega ti ne more sosed dat
TistoPravo
07. 08. 2018 18.28
+13
Ko bi otroka radi imeli do trenutka, ko se od njega pričakuje odraslost....se bi blo treba končno vprašat vse starše, kaj za vraga se pa gredo...vse te psihične bolezni so bolj kot ne privzgojene, podedovane v obliki napačnih vzgoj in družinskega vzdušja
Brabus
07. 08. 2018 18.10
+15
Še najmanj škode za otroka je, da starši pustijo službe, se prisesajo na socijalo, in so praktično v vsakem trenutku z otrokom. Volk sit, koza pa veselo v življenje.
Ka pa mislis
07. 08. 2018 17.49
+60
Čim manj ga obremenjevati z nekimi nasimi zeljami, mu dati cimvec da se druzi s sovrstniki, ga usmerjat, svetivat, nikoli pa pritiskat. Dandanes ni pomembna sola, je treba se drugace znajti. Nekdo ki ni koncal sole, ni nujno da ne bo mojster svojga iskanega poklica in bo mel dovolj denarja.
NiggerianScam
07. 08. 2018 17.35
+38
Za vzgojo otroka in še za marsikaj drugega je odgovornost starša. Na drugi strani pa za njegovo znanje je odgovorna šola. Je pa res otroci, sploh najstniki so lahko problematični in tam je dobro, da se pomaga iz obeh strani. Problem? Ja velik. Kako vzgajati, če je potrebno nonstop delati v službi izolirani od otroka.
FIGEC
07. 08. 2018 18.38
+25
Že prvi teden, ko se bo startalo v novo šolsko leto, bo glavna preokupacija srednješolcev vikend-žur, ki je za te generacije neogiben. In tako brez prestanka naprej. Skrb glede osvajanja znanja je španska vas. Staršem pa bi bilo potrebno močno omejiti dostop do šole ter pojasniti, da oni v šoli ne morejo biti glavni, še posebej pa njihovi rotvajlerski odvetniki.